Rewolucyjny wynalazek. Zmieni sposób diagnostyki uszkodzeń mózgu

Brytyjscy naukowcy opracowali kluczowe urządzenie w diagnostyce uszkodzeń mózgu. Jest to ręczny skaner, który wykrywa urazy w ciągu kilku minut. Przełomowe urządzenie łączy w sobie spektrometr, laser i smartfon. Co więcej, urządzenie nie tylko wykryje, ale również poinformuje o zasięgu urazu.

Urządzenie będzie w stanie zdiagnozować uraz przez gałkę oczną za pomocą wiązki lasera
Urządzenie będzie w stanie zdiagnozować uraz przez gałkę oczną za pomocą wiązki lasera123RF/PICSEL

Przełomowe urządzenie w diagnostyce uszkodzeń mózgu

Na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii powstało przełomowe urządzenie, które pozwoli na szybkie i skuteczne diagnozowanie uszkodzeń mózgu. EyeD wykrywa uszkodzenia powstałe w wyniku urazu już w kilka minut, po prostu łącząc w sobie spektrometr, laser i smartfon.

Autorzy urządzenia obiecują, że jest ono nieinwazyjne, szybkie i dokładne. Może zostać wykorzystane do oceny urazowego uszkodzenia mózgu (TBI) powstałego na przykład w wyniku urazu doznanego podczas wypadku samochodowego, na boisku sportowym czy w oktagonie.

Szybka i skuteczna diagnostyka w zaledwie kilka minut

Urządzenie wykorzystuje bezpieczną dla oczu technologię laserową, która wykrywa uraz poprzez gałkę oczną. Technologia ta wykorzystuje światło do ujawniania cech strukturalnych i biologicznych poprzez analizę tego, w jaki sposób odbijają one światło. Gadżet jest poręczny i, jak zapewnia zespół, niezwykle skuteczny. Celem urządzenia jest przede wszystkim wykrywanie urazu tuż po doznanym wypadku.

Wczesna ocena wystąpienia urazu oraz jego obszaru jest kluczową strategią ratującą życie. Pierwsza godzina ma kluczowe znaczenie dla zidentyfikowania urazu, który nieleczony może nieść ze sobą długoterminowe, negatywne skutki. Po wypadku objawy widoczne dla lekarza mogą nie ujawniać się od razu, dlatego powstało to poręczne urządzenie umożliwiające postawienie szybkiej diagnozy, co pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia.

Badania nad EyeD

Aby sprawdzić, czy urządzenie działa skutecznie wykorzystano zarówno pośmiertną tkankę oka świni, jak i model sztucznego oka. Po sprawdzeniu uszkodzeń za pomocą EyeD naukowcy potwierdzili, że urządzenie jest w stanie skutecznie ocenić uszkodzenia mózgu w obu scenariuszach.

Naukowcy chcą, aby urządzenie zostało w przyszłości wprowadzone jako skuteczne narzędzie wykorzystywane do oceny stanu pacjenta tuż po doznanym urazie. Aktualnie EyeD przygotowywane jest do dodatkowej oceny. Urządzenie ma być stale rozwijane i udoskonalane, by w przyszłości za jego pomocą można było zaklasyfikować uraz jako łagodny, umiarkowany lub ciężki. Co więcej, pozwoli to na odpowiednią selekcję pacjentów, a ci wymagający natychmiastowej interwencji uzyskają pomoc jako pierwsi.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas