„Rosyjski Elon Musk” zapowiada Hyperplane'a. Nadchodzi przełom w lotnictwie

Pochodzący z Rosji przedsiębiorca – Michaił Kokorycz – ogłosił, że jego firma Destinus pracuje nad nowoczesnym dronem transportowym nazwanym „Hyperplane”. Pojazd ma być połączeniem samolotu i rakiety, a dzięki osiąganiu naddźwiękowych prędkości w ciągu kilkudziesięciu minut będzie pokonywać całe kontynenty. Co więcej, to wszystko bez żadnej emisji dwutlenku węgla.

Rosyjski wizjoner - Michaił Kokorycz - z pewnością nie jest jeszcze zbyt znaną osobą w świecie nowych technologii, jednak jeśli jego zapowiadane plany się ziszczą, na pewno szybko się to zmieni. Mężczyzna, stojąc na czele założonego przez siebie kosmicznego start-upu Destinus, zamierza zrewolucjonizować podróże lotnicze. W tym wszystkim ma mu pomóc innowacyjny pojazd nazwany "Hyperplane".

Jak z samej nazwy możemy wywnioskować, Hyperplane osiągać będzie prędkości hiperdźwiękowego, a dokładnie określając nawet 18 000 kilometrów na godzinę. Z taką szybkością lot dookoła naszej planety zająłby lekko ponad dwie godziny. Trzeba przyznać, że robi to olbrzymie wrażenie, choć należy pamiętać o tym, że na razie to tylko plany.

Reklama

Dodatkowo pojazd ma być zasilany paliwem wodorowym, dzięki czemu nie będzie on wytwarzać żadnych ilości dwutlenku węgla. Jakby tego wszystkiego było mało, koszt przelotu między wybranymi miastami ma być mniejszy niż w przypadku obecnych cen lotów cargo. Wszystko wydaje się zbyt piękne.

Michaił Kokorycz wyjaśnił w jednym z wywiadów, że Hyperplane zostanie stworzony wyłącznie przy użyciu znanych już technologii, a osiągnięcie tak wielkich prędkości będzie możliwe na wysokości ponad 50 kilometrów, gdzie opór powietrza jest znacznie mniejszy niż przy skorupie ziemskiej.

Mniejszy opór wiąże się z mniejszymi stratami energii, co oznacza wspominane już mniejsze koszty. Co ciekawe, powstał już pierwszy prototyp pojazdu, a wykonanie następnego planowane jest na bieżący rok. Natomiast już w 2025 roku ma się odbyć pierwszy oficjalny lot Hyperplane’a.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot naddźwiękowy | dron | hipersoniczny samolot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy