SMS od Facebooka z linkiem do Instagrama? Pułapka hakerów na twoje konto

Coraz więcej osób w Polsce dostaje wiadomości SMS od Facebooka z linkiem do Instagrama. Treść sugeruje jasno - chodzi o resetowanie hasła do naszego konta. W rzeczywistości po drugiej stronie czyhają ci, którzy chcą uzyskać dostęp do naszych danych.

Nowe oszustwo, czyli SMS od Facebooka i reset hasła Instagram.
Nowe oszustwo, czyli SMS od Facebooka i reset hasła Instagram.123RF/PICSEL

Niebezpieczny SMS od Facebooka

W sieci coraz więcej słyszy się o otrzymywaniu dziwnych wiadomości SMS przez użytkowników platformy społecznościowej Instagram. Treść wiadomości jest bardzo krótka i do złudzenia przypomina to, co otrzymujemy po próbie zresetowania hasła dostępu do swojego konta. Co w tym zatem nietypowego?

Chodzi przede wszystkim o fakt, że informujący o sprawie użytkownicy nie zgłaszali prośby o resetowanie swojego dostępu do usługi. Wiadomości sprawiają wrażenie wysyłanych losowo, mających na celu złapanie nierozważnych użytkowników. Co gorsza, oszuści dość skutecznie próbują podszywać się pod Facebooka, aby wzbudzić zaufanie wśród swoich ofiar.

Tap to reset your instagram password. Co to znaczy?

Treść wiadomości, czyli SMS od Facebooka "tap to reset your instagram password" oznacza nic innego, jak polecenie kliknięcia w link celem przeprowadzenia procedury resetu hasła. Nijak ma się to jednak do prawdziwego monitu od Mety - w tym wypadku jest to oszustwo i próba wyłudzenia naszych danych dostępu i nie tylko.

Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się zwłaszcza wtedy, gdy nie prosiliśmy o reset hasła - samoczynne wysyłanie takich wiadomości bez naszej ingerencji jest bardzo niepokojące. Co ciekawe, nie jest to jedyny rodzaj oszustwa, które jest podejmowane przeciwko użytkownikom Instagrama. Niedawno w sieci pojawiło się sporo zrzutów ekranu wiadomości SMS o podobnej, ale jednak innej treści.

W wiadomościach użytkownicy otrzymywali polecenie kliknięcia, aby wrócić na swoje konto Instagram. Metoda działania była podobna - jako adresat wiadomości na telefonie wyświetlał się Facebook, a integralną jej częścią był link. Jak łatwo się domyślić, kliknięcie w niego i skorzystanie ze swojego hasła skutecznie pozbawiało nas dostępu do naszego konta.

Niebezpieczne linki to nie wszystko

SMS od Facebooka z linkiem Instagram to tylko jeden z wielu sposobów oszustów na przygarnięcie naszych danych i haseł. Obecnie w sieci przerażająco łatwo jest natknąć się na próby oszustwa - niektóre dotyczą mniej niebezpiecznych zjawisk, jak na przykład otrzymywanie spamu, inne pozbawić nas mogą nawet oszczędności życia.

Z pewnością jednymi z najbardziej zuchwałych są te wykorzystujące banki i instytucje finansowe. Na początku maja informowaliśmy o oszustach podszywających się pod Biuro Informacji Kredytowej. Wówczas ryzyko jest znacznie większe, niż stracenie konta Instagram. Celem złodziei były bowiem oszczędności ofiar - mowa o sporych sumach.

Jak bronić się przed oszustwami w sieci? Z reguły podstawą jest zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach, które w sytuacji wysokiego stresu mogą nam najzwyczajniej umknąć:

  • Nie klikajmy w linki z niepewnych źródeł w SMS i wiadomościach mailowych
  • W razie cienia wątpliwości sprawdzajmy informacje w pewnych źródłach - na infolinii czy czacie z konsultantem
  • Banki nie poproszą nas o hasła podawane przez telefon - oszuści już tak
  • Nie chcieliśmy resetu hasła? Wiadomość z linkiem powinna wzbudzić podejrzenia
  • Ustawiajmy uwierzytelnienia dwuskładnikowe
  • Jeżeli konsultant banku informuje was o trwającej kradzieży z konta - rozłączcie się i zweryfikujcie sprawę pod oficjalnym numerem telefonu lub w placówce banku

Sposoby na przeciwdziałanie oszustwom są zatem z pozoru proste - należy zachować czujność, nie dać się ponieść emocjom i weryfikować otrzymywane informacje. Czasami przed kliknięciem w link wystarczy wpisać treść wiadomości w wyszukiwarkę internetową. Wówczas okaże się, że np. Instagram będzie komunikował się z nami wyłącznie przez adres mailowy i powiadomienia w aplikacji. Skąd zatem ta wiadomość SMS? Interpretację pozostawiam wam...

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas