Sposoby na upał. Jak sobie radzić, gdy z nieba leje się żar?

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Wysokie temperatury dają się we znaki większości z nas. Te zbliżają się do nas wielkimi krokami i są nieuniknione, więc warto się do nich odpowiednio przygotować. Jak radzić sobie z upałami? Zdradzamy patenty do mieszkania, pracy, a nawet tego, jak poradzić sobie za kierownicą.

Podczas upałów poradzimy sobie odpowiednio nawadniając się
Podczas upałów poradzimy sobie odpowiednio nawadniając się123RF/PICSEL

Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Gdy nadchodzi fala upałów, niejedno mieszkanie potrafi zamienić się w piekło na ziemi. Uderzające w okna słońce zaczyna nagrzewać pomieszczenia do wysokich temperatur. Wtedy pojawia się znaczące pytanie, czy podczas upału otwierać okna? Odpowiedź jest bardzo prosta, przy wysokich temperaturach lepiej tego nie robić.

Wówczas do mieszkania będzie napływać jeszcze więcej gorącego powietrza, co może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Okna warto otwierać tylko i wyłącznie wcześnie rano lub późnym wieczorem. W tym czasie temperatury na zewnątrz są o wiele niższe i da to możliwość na faktyczne przewietrzenie i ochłodzenie mieszkania.

Okna można natomiast odpowiednio zabezpieczyć, aby poradzić sobie z upałem w mieszkaniu. W tym celu szyby wystarczy zasłonić roletami lub żaluzjami odcinającymi dostęp światła. Istotne, aby były wyposażone w powłokę odbijającą promienie słoneczne. Sprawdzą się także zewnętrzne rolety lub okiennice. Taka ochrona znacząco obniży temperaturę pomieszczeń.

Jak radzić sobie z upałem w pracy?

Będąc w pracy, także dotkną nas upały i to nieuniknione. Jeśli pracujemy w biurze, nie mamy możliwości tak jak w domu zasłonić rolet i odciąć się od słońca. W takim wypadku należy ratować się innymi sposobami, które pozwolą na przetrwanie w niekomfortowych warunkach termicznych.

Lepiej poradzimy sobie z upałem w pracy, pijąc dużo wody. W czasie wysokich temperatur nietrudno o odwodnienie, przez które nasz umysł o wiele gorzej pracuje. Przez to nie mamy ochoty pracować, a wykonywanie zadań wydaje się trudniejsze nic zwykle. Napój może być dodatkowo schłodzony, wzbogacony o elektrolity, ulubione cytrusy i odświeżające zioła jak np. mięta.

Dzień bez kofeiny może budzić strach u niejednego pracownika, ale podczas upałów może się on okazać zbawieniem. Kofeina podnosi ciśnienie krwi, a tym samym temperaturę ciała. Z upałem w pracy lepiej poradzimy sobie więc, odstawiając kawę, napoje energetyzujące czy mocną herbatę.

Pamiętaj także o przewiewnej odzieży. Uczucie gorąca w pracy wzmagać będą ubrania wykonane z nieprzepuszczających powietrze materiałów jak np. poliester, który jest coraz popularniejszy. Wybierajmy na ich miejsce odzież lekką, bawełnianą lub lnianą, najlepiej w jasnych kolorach.

Upał w samochodzie. Jak sobie radzić za kierownicą?

Kierowców też oczywiście nie ominie fala gorąca. Samochód, jeśli nie zostanie w ciągu letniego dnia w podziemnym parkingu, to niemal pewne, że nagrzeje się do niebotycznych temperatur. Poradzenie sobie z upałem za kierownicą, gdy nie mamy klimatyzacji lub nie chcemy jej używać, to może być prawdziwe wyzwanie.

Sposobem na zachowanie niskiej temperatury w aucie jest najprostsze parkowanie w cieniu. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, można zakupić przeciwsłoneczną osłonę na szybę, która odbije promienie słońca. W efekcie samochód podczas długiego postoju o wiele mniej się nagrzeje.

Jak natomiast walczyć z upałem w samochodzie, gdy jesteśmy w dłuższej trasie? Wtedy zastosować można osłony przeciwsłoneczne na szyby boczne. Sprawią one, że auto o wiele wolniej się nagrzeje. Konieczne może być też otworzenie okien, które pozwoli na wpuszczanie do środka pojazdu chłodnego powietrza, co wpłynie na zachowanie komfortowych warunków.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

W Tokio zaprezentowano "latający samochód" RICHARD COLOMBOAFPTVAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas