Sukces rządowej aplikacji. Z tej funkcji skorzystały 4 miliony

Już 4 miliony Polaków zastrzegły swój numer PESEL w aplikacji mObywatel. To bardzo przydatna funkcja, która od czerwca tego roku zyskała umocowanie w prawie. Pozwala nam skutecznie ochronić numer PESEL przed złodziejami chcącymi np. wyłudzić pożyczkę na nasze dane.

mDowód Osobisty w aplikacji mObywatel będzie teraz traktowany na równi z tym plastikowym.
mDowód Osobisty w aplikacji mObywatel będzie teraz traktowany na równi z tym plastikowym.ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Kolejny sukces mObywatela

Rządowej aplikacji mObywatel można dopisać do konta kolejny sukces. Tym razem jest on związany z funkcją zastrzegania numeru PESEL. Ta została wprowadzona w listopadzie ubiegłego roku, ale dopiero teraz, w czerwcu zyskała faktyczną moc prawną. Banki i inne instytucje są zobowiązane do sprawdzenia, czy nasz numer PESEL jest zastrzeżony.

Wiele osób poczuło się zachęconych do skorzystania z tej opcji. Numer PESEL zastrzegło w Polsce już ponad 4 miliony osób - i liczba ta cały czas rośnie. W ten sposób możemy skutecznie ochronić się przed niepożądanym wykorzystaniem naszych danych osobowych np. w placówce banku, u notariusza i nie tylko.

Jak zastrzec numer PESEL?

Obecnie istnieją 3 sposoby na zastrzeżenie numeru PESEL:

  1. Na stronie mobywatel.gov.pl
  2. W aplikacji mObywatel 2.0
  3. W odpowiednim urzędzie

Najprościej dokonamy tego w aplikacji mobilnej. Po zalogowaniu się musimy znaleźć odpowiednie okienko, a po kliknięciu naszym oczom ukaże się możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Korzystamy z niej i to w zasadzie tyle - nasz numer jest od teraz chroniony.

Zastrzeżony PESEL? Tego nie zrobisz

Warto pamiętać, że zastrzeżenie numeru PESEL ma również konsekwencje wobec nas samych. Wówczas nie skorzystamy z niektórych usług zarówno w bankach, jak i innych placówkach, które będą weryfikować nasze dane osobowe. Co będzie niemożliwe z zastrzeżonym numerem PESEL?

  • Wzięcie pożyczki w banku
  • Wypłata znacznej ilości gotówki
  • Rejestracja kopii karty SIM
  • Korzystanie z płatności odroczonej
  • Korzystanie z zakupów na raty
  • Otwieranie rachunku bankowego
  • Podpisywanie aktów notarialnych

Możemy sobie z tym w prosty sposób poradzić. Wystarczy przed wizytą w placówce uruchomić aplikację mObywatel i cofnąć zastrzeżenie. To zajmie nam kilkanaście sekund, a dane powinny się zaktualizować w czasie do 30 minut lub szybciej.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Wielka Brytania. Jak wywabić dżdżownicę – zwariowany festiwal w KornwaliiDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas