Sztuczna inteligencja na antenie polskiego radia. Kiedy włączyć audycję?

Już wkrótce usłyszymy pierwszą w Polsce audycję radiową poprowadzoną przez sztuczną inteligencję. Skąd taki pomysł, o czym będzie audycja, a także kiedy dokładnie będzie można jej posłuchać? Sprawdzamy.

Coraz częściej słyszymy o tym, jak sztuczna inteligencja powoli wchodzi do mediów. W kwietniu informowaliśmy o prezenterce telewizyjnej z Kuwejtu, która nie istnieje — w rzeczywistości jest sztuczną inteligencją o aparycji kobiety, której powierzono istotne zadanie.

Niedawno pisaliśmy także o eksperymencie, jaki przeprowadził brytyjski kanał Sky News. Sztuczna inteligencja miała przygotować artykuł informacyjny oraz reportaż telewizyjny. AI poradziła sobie z tym zadaniem średnio: niektóre wypowiedzi miały być dokładne i bezstronne, inne zawierały krytyczne błędy i sfabrykowane dowody.

Reklama

Różne podmioty decydują się jednak na wykorzystanie AI i możliwe, że będzie to coraz częstsze zjawisko. W Niemczech uruchomiono pierwszą napędzaną sztuczną inteligencją stację radiową o nazwie Absolut Radio AI. Jej gospodarzem ma być bot kAI, puszczający hity z ostatniego dziesięciolecia. Na antenie mają też być przekazywane informacje na temat sztucznej inteligencji, co zdaje się całkiem ciekawym pomysłem.

AI będzie miało audycję w Radiu Piekary. Pierwsza już 22 lipca

Jak się jednak okazuje, tego typu eksperymenty możemy zobaczyć także w Polsce. Już w sobotę, 22 lipca, w Radiu Piekary premierę będzie miała dość specyficzna audycja. Jak łatwo się domyślić, będzie ona tworzona oraz prezentowana właśnie przez sztuczną inteligencję.

Godzinna audycja AI będzie miała miejsce w soboty o 12:00. Jeżeli jednak eksperyment antenowy się powiedzie, być może stacja zdecyduje się na wprowadzenie kolejnego programu prowadzonego przez sztuczną inteligencję. Jak mówi Kurowski, AI być może zajmie się także poranną audycją "Przedświt", emitowaną od poniedziałku do piątku od 4:30 do 6:30.

Szef Radia Piekary podkreśla jednak, że nawet jeżeli AI zostanie w radiu na zawsze, nie będzie to oznaczało, że ktokolwiek zostanie zwolniony, by zastąpić go sztuczną inteligencją.

Gdzie można posłuchać audycji prowadzonej przez AI? Na terenie aglomeracji śląskiej na 88,7 FM, ale i w internecie — na stronie radiopiekary.pl czy w apce Radio Piekary, którą znajdziemy zarówno w App Store, jak i Google Play na naszych telefonach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | radio | telewizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy