Reklama

Taksówki bez kierowcy w Chinach? To się dzieje naprawdę

Kiedy zamówisz TAXI w Chinach i przyjedzie bez kierowcy - nie wpadaj w panikę. Pierwsze samochody w pełni autonomiczne na początek w dwóch miastach.

Chińczycy znowu wyprzedzili cały świat i pokazali, że mają odwagę zezwolić na jazdę po ulicach samochodom-robotom. Chiński gigant technologiczny koncern Baidu ogłosił, że uzyskał pozwolenia na tzw. samochody autonomiczne na drogach publicznych. To auta całkowicie pozbawione kierowcy czy nawet operatora, który "na odległość" kontroluje jazdę. Baidu wybrał duże, wygodne samochody elektryczne.

Autonomiczne samochody w Chinach. Na początek dwa miasta

Chiński gigant Baidu wybrał dwa mega-miasta na pierwsze, w których na ulicach pojawią się samochody bez kierowcy. To zamieszkiwane przez 30 milionów ludzi Chongqing i 11-milionowe Wuhan. Samochody-roboty będą korzystały z systemu Apollo Go i na początek będą dostępne tylko przez kilka godzin: od 9.00 do 17.00 i to tylko w dni robocze. Chińczycy wyraźnie chcą sprawdzić, jak ten system się sprawdzi i jak na samochody "bez kierowców" zareagują mieszkańcy.

Reklama

Samochody "bez kierowcy" to przyszłość motoryzacji. Pasażerowie takich aut mają lęk, że jak "coś pójdzie nie tak", to komputer nie zastąpi człowieka i może być groźnie. W Stanach Zjednoczonych doszło do wypadku "auta bez kierowcy", w wyniku którego pasażerowie odnieśli drobne obrażenia. 

W efekcie ruszyło śledztwo, a moment wprowadzenia samochodów autonomicznych został przełożony w czasie. Chińczycy takich obaw nie mają, a dotychczasowe testy "taksówek-robotów" wykonane przez koncern Baidu wypadły znakomicie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy