Technologiczną przyszłość z kultowego filmu „Back to the Future” mamy już dziś

W drugiej części Powrotu do przyszłości możemy zobaczyć wiele nowinek technicznych, które w czasach kręcenia scen do filmu, były czymś naprawdę kosmicznym. A jak to jest dziś, czyli w czasach, w których toczy się akcja tego kultowego filmu?

1. Latające samochody?

Póki co mamy latające samochody takie jak Terrafugia czy Aeromobil i elektryczne, podniebne taksówki od Google, Airbusa czy Ubera. Toyota oświadczyła, że jej inżynierowie pracują nad taką technologią. Podobno ma zostać zaprezentowana za 2 lata podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Pożyjemy, zobaczymy.

2. Silnik zasilany odpadami?

Jedna z włoskich firm zapowiedziała ostatnio, że pracują nad taką technologią. Jednak już dziś mamy samochody elektryczne, a za chwilę powszechne staną się pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi jak np. Toyota Mirai.

Reklama

3. Płatności palcem

Co prawda nie mamy możliwości płatności palcami, a dokładnie liniami papilarnymi, ale większość z nas na co dzień używa kart płatniczych, telefonów czy chipów.

4. Latająca deska

Deskolotka to marzenie każdego fana „Powrotu do przyszłości”. Co prawda jeszcze w pełni nie opanowaliśmy tej technologii, ale już mamy namiastkę jej możliwości w wykonaniu Lexusa i jego napędzanego nadprzewodnikami Hoverboarda.

5. Klimatyzowana kurtka

Klimatyzowana kurtka byłaby niewątpliwie hitem sprzedażowym wszech czasów. Takie gadżety na pewno się pojawią, gdy np. rozwiniemy technologię produkcji ogniw fotowoltaicznych opartych na perowskitach, które będzie można wszyć w każdą odzież, tym samym dostarczając energii potrzebnej do zasilania miniaturowej klimatyzacji.

6. Wyświetlacze OLED-owe

Powszechnie stosowane, ale nie zawitały na wyposażenie stróżów prawa, chociaż coraz więcej z nich wykorzystuje na co dzień kamery i inne futurystyczne gadżety.

7. Samowiążące się buty

Po prezentacji limitowanej kolekcji AirMag, Nike zapowiedziało, że samowiążące się buty pojawią się w sklepach dla szerszej klienteli i dotrzymało danego słowa. Buty HyperAdapt 1.0 możecie sobie kupić na własność.

8. Operacje plastyczne i przeszczepy

Operacje plastyczną są dostępne od ręki od dawna, jednak przeszczepy wciąż są zarezerwowane dla najbardziej potrzebujących. Sytuacja zmieni się za kilkanaście lat, gdy organy będzie można masowo produkować wykorzystując komórki macierzyste i drukarki 3D.

9. Inteligentne aparaty

Aparaty śledzące ruch i identyfikujące twarze są dostępne od dawna.

10. Samowyprawadzające się psy

Mobilne smycze, które pomagałyby w wyprowadzaniu psów, to coś, na co nie czekamy. Pomimo faktu, że pomocne w realizacji tego pomysłu byłyby drony, to psy, jako najlepsi przyjaciele człowieka, zasługują na szacunek i miłość, więc ich właściciele wolą i uwielbiają tę czynność wykonywać sami! I niech tak pozostanie!

11. Stacje paliw i serwis

Stacje paliw i serwisy samochodowe posiadamy. Może nie takie, jakie pokazane są na filmie, ale dostosowane są do pojazdów, które używamy na co dzień, czyli stacje płynnych paliw i ładowania samochodów elektrycznych.

12. Hologramy

Co chwilę prezentowane są technologie holograficzne, jednak wciąż pozostawiają wiele do życzenia i raczej prędko to się nie zmieni.

13. Projektory i wyświetlacze OLED-owe

Projektory są z nami od dawna, a elektroniczny papier i ogromne wyświetlacze OLED-owe dopiero teraz podbijają rynek i już niedługo każdy z nas będzie mógł je mieć w swoim domu.

14. Wielkie telewizory

Telewizory z dużymi wyświetlaczami od dawna są już standardem w naszych domach. Oglądanie kilku kanałów jednocześnie raczej nikomu nie jest potrzebne (oprócz służb monitorujących ulice i obiekty), chociaż zdarza się, że jednocześnie oglądamy film na telewizorze i np. YouTuba na laptopie.

15. Wirtualna rzeczywistość

Gogle, które zabiorą nad do świata wirtualnej rzeczywistości to coś, na co czekają wszyscy. W tej chwili na rynku jest już kilka tego typu urządzeń, a w najbliższych latach powstanie ich jeszcze więcej. Można śmiało rzec, że przyszłość należy właśnie do tego typu gadżetów.

16. Wideokonferencje

Rozmowy wideo na żywo są standardem. Każdy z nas, co jakiś czas, rozmawia w ten sposób z rodziną i przyjaciółmi. Tego typu dobrodziejstwa umożliwia np. Skype, który preinstalowany jest też na telewizorach.

17. Tradycyjne gazety

Gazety wydawane w tradycyjnej formie wciąż cieszą się dużą popularnością, jednak nie ma co się oszukiwać, że tak będzie zawsze. Z każdy rokiem bowiem coraz więcej ludzi woli czytać o tym, co dzieje się na świecie, w globalnej sieci, za pośrednictwem swoich smartfonów, laptopów i najróżniejszych czytników.

18. Zbiórki pieniędzy na szczytne cele

Zbiórki pieniędzy na szczytne cele były od zarania dziejów, są i będą do końca świata, a i pewnie jeszcze jeden dzień dłużej, aby zebrać kasę na nowy świat. Obecnie coraz popularniejsze są zbiórki prowadzone przez serwisy internetowe.

19. Płyty CD

Płyty CD wciąż są w użytku, głównie do muzyki. Jednak coraz częściej są wypierane przez pojemniejsze płyty DVD i Blu-ray. Płytki płytkami, ale nie ma co ukrywać, że świat podbijają karty pamięci.

20. Mobilny faks

Mobilny faks to zbędny gadżet, który dziś zastępujemy z powodzeniem np. e-mailami.

21. Inteligentne kuchenki

Najnowsza technologia dotarła także do świata sprzętu AGD. W sklepach od jakiegoś czasu dostępne są kuchenki, pralki i lodówki, które potrafią połączyć się z Internetem i zaproponować nam dobry przepis na ciasto, zrobić zakupy czy ułatwić wypranie brudnych ubrań. Dzięki łączności z globalną siecią możemy sterować nimi zdalnie, w ten sposób uruchamiając je i programując nawet wówczas, gdy jesteśmy poza domem.

22. Kosmiczna mikrofalówka

Mikrofalówki są z nami od 1947 roku, jednak dysponujące takimi możliwościami jak ta z „Powrotu do przyszłości” prędko nie zobaczymy, chociaż świat zalewany jest produktami typu instant, które możemy bardzo szybko przygotować np. w mikrofalówkach, to żywnością liofilizowaną wciąż ciężko jest zainteresować społeczeństwo.

23. Cyfrowe zamki do drzwi

Skanery linii papilarnych jako zamki zabezpieczające przed złodziejami, to istna fanaberia. Przynajmniej tak uznało większość świata, ponieważ wciąż dominują zwykłe, choć bardziej skomplikowane niż niegdyś, zamki i klucze. Jedynie lepsze hotele i firmy pokusiły się o innowację w postaci czytników kart chipowych.

24. Nowoczesna medycyna

Potęga współczesnej medycyny naprawdę potrafi zachwycić, jednak na wiele schorzeń wciąż nie ma lekarstwa. Na własnej skórze przekonał się o tym Michael J. Fox, czyli serialowy Marty McFly, który cierpi na Parkinsona.

Jak widzicie, filmową przyszłość „Back to the Future 2” w większości przypadków mamy już dziś, chociaż są takie rzeczy, których pewnie nie będziemy mieli nigdy, bo są niepraktyczne.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy