To nie wirus i nie haker. Twój komputer i smartfon mogą być opętane

Smartfon ciągle się zawiesza, a na komputerze wyskakują dziwne okienka? Większość osób skojarzy taką sytuację z działalnością hakerów albo problemem z wirusami. Jednak niektórzy twierdzą, że to sprawka opętania przez siły nieczyste. Pewien duchowny jest o tym przekonany.

Według duchownego strumień tekstu czy wyskakującego okienka mogą wiązać się z działalnością złych mocy.
Według duchownego strumień tekstu czy wyskakującego okienka mogą wiązać się z działalnością złych mocy.123RF/PICSEL

Zdarza się, że nasze urządzenia dziwnie się zachowują. Jednak nie tylko kwestie takie jak wyskakujące nagminnie okienka czy przekierowywanie do nieodpowiednich stron internetowych powinny według duchowego zaalarmować właściciela smartfona, czy komputera, na których dzieją się podobne rzeczy.

Według Jima Peasboro, duchownego i autora książki „The Devil in the Machine: Is Your Computer Possessed by a Demon?” również nasze zachowania mogą być związane z podszeptami mieszkającego w urządzeniu złego ducha. Kapłan w swoim dziele przytacza różne przykłady opętania komputerów przez złe moce i doradza, jak sobie z tym radzić.

Duchowny napisał książkę o opętanych urządzeniach. Przez lata badał temat

Nie wirus, nie haker, a demon. Tak zdiagnozował problem Jim Peasboro, amerykański duchowny, który badał nietypowo zachowujące się urządzenia, bo wielu wiernych miało mu zgłaszać, że źle na nich oddziałują. Jak stwierdził Peasboro: „Każdy komputer PC wyprodukowany po 1985 roku może pomieścić złego ducha”. Duchowny sam miał doświadczyć zaskakujących zachowań ze strony nowoczesnych urządzeń.

-  Program zaczął zwracać się bezpośrednio do mnie, otwarcie ze mnie kpił. Napisał: „Kaznodziejo, jesteś słabeuszem, a twój Bóg jest okropnym kłamcą”. Następnie urządzenie oszalało i zaczęło drukować coś, co wyglądało jak zwykły bełkot. Później poprosiłem eksperta o zbadanie tekstu. Okazało się, że był to szereg nieprzyzwoitości napisany w 2800-letnim dialekcie mezopotamskimi! — zarzekał się duchowny.

Według duchownego wpływ na strzelaniny w amerykańskich szkołach mogły mieć podszepty demonów, które opętały komputery.ABO / Science Photo LibraryAFP

Egzorcyzmy komputera. Według niektórych urządzeniami sterują złe moce

Choć mogłoby się wydawać, że „diabeł w komputerze” to metafora odnosząca się do negatywnego wpływu niektórych treści, które można znaleźć w sieci, w przypadku Peasboro jak widać, nie chodziło tylko o przestrogę, ale nakreślenie problemu w postaci faktycznego zasiedlania urządzeń przez złe moce. Aby się ich pozbyć, trzeba według duchownego przeprowadzić egzorcyzmy — nie tylko związane z działalnością religijną, ale też z wymianą komponentów.

Technicy mogą wymienić dysk twardy i ponownie zainstalować oprogramowanie, pozbywając się tym samym na stałe złego ducha — stwierdził duchowny.

Internauci opowiadają o doświadczeniach z "opętanymi" komputerami i smartfonami

Książka Peasboro została napisana ponad 20 lat temu, w związku ze zmianami, jakie zapoczątkowała na świecie „epoka komputerów”. Temat „opętania” urządzeń jest jednak wciąż żywy. Internauci regularnie dzielą się w mediach społecznościowych doświadczeniami związanymi z dziwnym zachowaniem sprzętów. 

- Jeszcze kilka tygodni temu mój komputer działał dobrze. Teraz w różnych momentach zaczyna otwierać więcej okien, zmieniać poziom powiększenia, pojawiają się też gwiazdy, a wokół nich tworzą się pierścienie, które potem się poruszają. Dzieje się tak, gdy klawiatura i mysz nie są nawet dotykane! - napisał jeden z internautów, tytułując wpis „Mój komputer jest opętany!”.

Niepokojące zachowanie urządzenia było jednak wynikiem przypadkowej instalacji wirusa. Jest wiele zdarzeń, które trudno wytłumaczyć, jednak przed podjęciem decyzji o roztrzaskaniu sprzętu na kawałki, warto skontaktować się ze specjalistą i sprawdzić, czy dziwne działanie sprzętu, to jednak nie jest wynik zagrywek hakera. 

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas