Turcja w szlak za ekologicznymi technologiami. Na ulicach Stambułu stanęły turbiny wiatrowe
Turbiny wiatrowe generujące energię z ruchu ulicznego są najnowszym rozwiązaniem technologicznym na drogach Stambułu, w Turcji. Pionowe urządzenia o nazwie ENLIL są w stanie generować energię pochodzącą z podmuchów wiatru wytwarzanych przez pojazdy pędzące po drodze szybkiego ruchu.
Inżynierowie z Politechniki w Stambule razem z zespołem z firmy technologicznej Devicetech zbudowali modele niewielkich, pionowych turbin wiatrowych. Poza wytwarzaniem energii z podmuchów wiatru, nad turbinami zamontowane zostały również panele słoneczne.
Podmuchy wytwarzane przez przejeżdżające samochody mogą się wydawać niewielkie, ale urządzenia są specjalnie tak zaprojektowane, aby nawet z najmniejszego wiatru móc produkować energię. Ostrza ENLIL są na tyle mocne, że są w stanie wyprodukować jeden kilowat mocy na godzinę.
Każda turbina jest ponadto wyposażona w panele słoneczne na górze, które mogą dostarczyć energii dla dwóch gospodarstw domowych przez jeden dzień.
Przeczytaj też: Allegro uruchamia One Box, czyli ekologiczne automaty paczkowe
Urządzenia celowo są tak niewielkie i kompaktowe, aby ich ewentualna naprawa lub transport nie przysparzały dużo problemów logistycznych. Turbiny idealnie się mieszczą obecnie na pasach oddzielających jezdnie.
Pomysłodawcą nowoczesnych turbin jest przedsiębiorca Kerem Deveci. Zainspirował się on zjawiskiem, jakie zaobserwował w stambulskim metrze, gdzie pociągi przejeżdżając, powodują ogromne podmuchy wiatru.
Energia wiatrowa w Turcji
Zużycie energii pochodzącej z wiatru osiągnęło rekordowy poziom w Turcji w 2020 roku. Ponad 8 proc. całej energii produkowanej w kraju pochodzi z turbin wiatrowych.
Chociaż urządzenia ENLIL są dopiero w początkowej fazie instalacji, to projekt otrzymał już kilka nagród na czele z prestiżową Climate Launchpas Urban Transitions Award.
Pomyślne wdrożenie na masową skalę niewielkich turbin przy drogach może spowodować, że pozostałe metropolie na całym świecie się zainspirują tym pomysłem.
Przeczytaj też: Pływająca elektrownia jądrowa ogrzewa mieszkania na Syberii