Urządzenie, które odczytuje myśli człowieka z zaskakującą precyzją

Naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie technologii, którą można potocznie nazwać telepatią. Stworzyli urządzenie, które potrafi odczytywać ludzkie myśli z zaskakującą precyzją. To przełomowe odkrycie może zrewolucjonizować sposób, w jaki komunikujemy się ze światem i sterujemy maszynami.

Nowe badania pokazują, że telepatia jest możliwa
Nowe badania pokazują, że telepatia jest możliwa123RF/PICSEL

Telepatia wydaje się być coraz bliższa. Od wielu lat naukowcy próbują opracować system, który będzie w stanie z powodzeniem odczytywać ludzkie myśli. Niedawno opublikowany artykuł badaczy z California Institute of Technology może zwiastować przełom w tworzeniu funkcjonalnych interfejsów mózg-komputer.

Technologie wspierające mowę istnieją już od dawna, ta jednak jest przełomowa

Technologie wspomagające osoby niepełnosprawne w komunikacji ze światem istnieją już od dawna. Oparte są one z reguły na przetwarzaniu bardzo słabo słyszalnej i niewyraźnej mowy na słowa mówione lub pisane zrozumiałe dla każdego człowieka. Podobnie istnieją już systemy wykorzystujące do tego samego ruch gałek ocznych.

Wszystkie te technologie znacząco poprawiły życia wielu osób z trudnościami z mową. Teraz jednak szykuje się prawdziwy przełom. Kalifornijscy naukowcy opracowali urządzenie, które potrafi tłumaczyć myśli na słowa. 

Na razie urządzenie jest we wczesnym stadium rozwoju i jakość jego tłumaczenia nie jest najwyższa - badacze określają je jako prymitywne. Jest to jednak absolutnie przełomowy krok w rozwoju modeli interpretujących ludzkie myśli. 

Badania nowego interfejsu mózg-komputer wykazały niespodziewaną dokładność

Do tej pory badania obejmowały testy urządzenia wykonane na dwóch niepełnosprawnych osobach z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Obie osoby miały elektrody wszczepione w tzw. zakręt nadbrzeżny - fragment płata ciemieniowego mózgu, który według badań ma odpowiadać za tzw. wewnętrzny głos każdego człowieka.

W ciągu trzech dni trwania badań ochotnicy mieli wyobrażać sobie mówienie sześciu słów. Mowa tutaj o wyrazach oznaczających telefon, łyżkę, kowboja, pytona, ale także bardziej abstrakcyjnych pojęciach takich jak pole bitwy czy pływanie. Oprócz tego mieli wyobrazić sobie także dwa całkiem bezsensowne słowa (nifzig i bindip).

Pomiary wykonane wszczepionymi elektrodami zostały przekazane do analizy przez komputerowy model matematyczny, który miał odkodować sygnały otrzymane z mózgów badanych osób. Okazało się, że model w poprawny sposób przetłumaczył 79 proc. myśli pierwszego badanego i 23 proc. myśli drugiego ochotnika.

To badanie jest dowodem na to, że tłumaczenie myśli na mowę w czasie rzeczywistym jest możliwe
naukowcy z California Institute of Technology

Badania nad technologią telepatii stają się coraz bardziej popularne

Inni badacze stworzyli już interfejsy mózg-komputer, które dają możliwość zdalnej komunikacji dwóm osobom. Firma Neuralink chwali się za to swoim autorskim interfejsem, który umożliwia sterowanie kursorem na ekranie za pomocą myśli. Użytkownik może "wyobrażać sobie" ruch kursora, a interfejs BCI tłumaczy te intencje na polecenia sterujące.

Choć technologia elektronicznej telepatii wciąż raczkuje, to jej potencjał jest ogromny. Urządzenia czytające w myślach mogłyby pomóc osobom niepełnosprawnym w komunikacji, sterowaniu urządzeniami elektronicznymi, a nawet w leczeniu schorzeń neurologicznych. Jedno jest jednak pewne - zanim dostaniemy powszechnie dostępną telepatię, czeka nas jeszcze sporo pracy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas