Neuralink

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:08) Aktualizacja Poniedziałek, 27 listopada 2023 (17:55)
Neuralink to innowacyjna firma technologiczna założona przez Elona Muska, która zajmuje się rozwojem zaawansowanych interfejsów mózg-komputer. Ich głównym celem jest stworzenie urządzeń zdolnych do bezpośredniej komunikacji ludzkiego mózgu z komputerami, co może przynieść rewolucję w medycynie i technologii. Neuralink opracowuje cienkie, elastyczne elektrody, które można implantować w mózg, co umożliwia monitorowanie i potencjalną kontrolę nad różnymi funkcjami nerwowymi.
Neuralink - najważniejsze informacje
Neuralink zajmuje się badaniem oraz rozwojem technologii pozwalającej na wszczepianie do mózgu specjalnych implantów. /Neuralink/AFP /AFP

Neuralink - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    2016

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

Neuralink. Jedna z firm Elona Muska

Neuralink jest firmą założoną w 2016 roku przez Elona Muska oraz zespół siedmiu naukowców i inżynierów. W 2017 roku firma ogłosiła, że planuje zaprojektować oraz stworzyć urządzenie, które będzie leczyło poważne choroby mózgu. W 2020 roku Neuralink przeniósł się do San Francisco. Obecnie firma jest zlokalizowana we Fremont w stanie Kalifornia. 

W kwietniu 2021 roku Neuralink przedstawił światu małpę grającą w grę „Pong”. Do mózgu zwierzęcia wszczepiono specjalnie opracowany chip, który umożliwił poruszanie kursorem na ekranie bez użycia dłoni. Było to możliwe dzięki sygnałom wysyłanym przez neurony, które były w odpowiedni sposób przekształcane oraz wykorzystywane do tego, aby oddziaływały na to, co dzieje się na ekranie urządzenia. 

W maju 2023 roku firma Neuralink otrzymała oficjalną zgodę od Agencji ds. Żywności i Leków FDA na przeprowadzenie badań klinicznych na ludziach. 

Czym zajmuje się Neuralink?

Neuralink zajmuje się badaniem oraz rozwojem technologii pozwalającej na wszczepianie do mózgu specjalnych implantów. Mają one umożliwiać bezpośrednie połączenie z różnego rodzaju urządzeniami, takimi jak komputery czy smartfony oraz sterowanie nimi za pomocą myśli. Celem Neuralink jest także poprawianie w ten sposób zdolności ludzkiego mózgu. 

Działania firmy opierają się na transhumanizmie, czyli nurcie, który zakłada ulepszenie człowieka w taki sposób, aby mógł on maksymalnie wykorzystywać możliwości swojego ciała. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz osiągnięć nauki. Transhumanizm budzi jednak wiele kontrowersji i na całym świecie prowadzone są dyskusje na temat konsekwencji tego nurtu oraz podejmowanych w jego ramach działań. 

Jakie wątpliwości budzi działalność Neuralink?

Projekt badawczy prowadzony przez Neuralink jest z pewnością fascynujący, ale budzi także wiele obaw i kontrowersji. Przede wszystkim wszczepianie implantów jest jeszcze nie do końca poznanym procesem, dlatego nie ma pewności, czy będzie bezpieczne dla ludzi. Wielu badaczy obawia się także o prywatność osób, w których mózgach zostaną umieszczone chipy. Będą one zbierać informacje dotyczące myśli i zachowań, co może być dużym zagrożeniem. Innym ryzykiem, z jakim wiąże się wszczepianie implantów, jest także przejmowanie kontroli nad mózgami. 

Naukowcy obawiają się, że takie chipy mogą być wykorzystywane w niewłaściwy sposób, czyli do manipulowania podejmowanymi decyzjami. W przypadku technologii, nad którą pracuje Neuralink, ograniczeniem będzie z pewnością także jej dostępność. Ze względu na swoją wysoką cenę implanty będą osiągalne wyłącznie dla ograniczonej grupy ludzi, co może prowadzić do pogłębiania nierówności w społeczeństwie. 

Neuralink - Wiadomości