Elon Musk, Neuralink i przemoc na małpach. Niepokojący raport

Elon Musk ogłosił niedawno, że Neuralink wchodzi w kolejny etap testów, do których poszukiwani są ludzie. Wcześniej rozwiązanie testowano na małpach. Założyciel SpaceX i Tesli twierdzi, że żadne stworzenie nie zmarło w trakcie programu pilotażowego Neuralink, ale nowy raport obala to stwierdzenie.

Neuralink to rozwiązanie, które wkrótce ma być testowane na ludziach, a wcześniej odbywało się to na małpach. Niedawno Elon Musk stwierdził, że żadne stworzenie nie zmarło w wyniku wszczepienia implantu do mózgu. Jednak światło dzienne ujrzał raport oparty na słowach jednego z byłych pracowników firmy, w którym stwierdzono co innego.

Reklama

Elon Musk skłamał w kontekście małp

Elon Musk jakiś czas temu napisał w serwisie X (dawniej Twitter), że żadna małpa nie zmarła po wszczepieniu implantu Neuralink. To nie pierwszy raz, gdy firmie zarzuca się powodowanie cierpień u testowych zwierząt. Sprawa ponownie powraca i nowe informacje na ten temat udostępnił The Wired.

Raport mówi o tym, że jedna z testowych małp została poddana eutanazji i nastąpiło to po kilku miesiącach od wszczepienia implantu Neuralink. Stan zwierzęcia uległ pogorszeniu i zdecydowano się na jego uśmiercenie. Mózg małpy krwawił, a implant pozostawił "ogniskowo postrzępione części jej kory mózgowej". Zwierzę zaczęło uciskać głową o podłogę, czym zapewne sygnalizowało ból. Ponadto skubała implant i to dowodzi tego, że powodował on u niej dyskomfort. Z czasem jej stan uległ pogorszeniu i doprowadziło to m.in. do występowania trzęsawek.

Inna małpa miała zostać uśpiona po tym, jak jej implant uległ poluzowaniu. Pracownicy firmy twierdzą, że zwierzęta były chore. Sam Elon Musk już wcześniej ujawnił, że wybierano właśnie małpy w starszym wieku, które i tak z czasem czekała śmierć.

Sprawa została ponownie nagłośniona po tym, jak Elon Musk zapowiedział testy Neuralink na ludziach. Obecnie są szukani pierwsi ochotnicy, którzy dadzą sobie dobrowolnie wszczepić implanty do mózgu. Na oficjalnym koncie projektu w serwisie X udostępniono komunikat o następującej treści:

"Z radością ogłaszamy, że rozpoczęła się rekrutacja do naszego pierwszego badania klinicznego na ludziach!" - czytamy w oświadczeniu na koncie Neuralink w serwisie X.

Warto dodać, że niedawno pojawiły się informacje na temat połączenia danych z Tesli, Neuralink i X. Ma to pozwolić na wytrenowanie nowego, potężnego modelu sztucznej inteligencji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Neuralink | Sztuczna inteligencja | małpy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy