Pierwszy pacjent z Neuralink ma się dobrze. Steruje komputerem myślami

Nolan Arbaugh to pierwszy pacjent, któremu został wszczepiony czip Neuralink. Firma opublikowała wideo z 29-letnim mężczyzną, który opowiedział co nieco o sobie oraz samej "operacji". Dzięki wszczepionemu układowi Neuralink jest w stanie kontrolować komputer myślami.

Czipy Neuralink firmy Elona Muska były testowane od lat. Najpierw na zwierzętach, a niedawno taki układ został wszczepiony pierwszemu człowiekowi. To 29-letni Nolan Arbaugh, który kilka lat temu został sparaliżowany od szyi w dół, co było następstwem nieszczęśliwego wypadku. Okazuje się, że "pacjent 0" czuje się dobrze. Na łamach mediów społecznościowych Neuralinka udostępniono relację na żywo, gdzie mężczyzna opowiedział o zabiegu.

Reklama

Nolan Arbaugh w trakcie transmisji na żywo podzielił się swoimi wrażeniami z zabiegu. Stwierdził, że wszczepienie czipu było "bardzo łatwe". Po przeprowadzeniu zabiegu musiał nauczyć się na nowo reagować własnym ciałem. Polegało to m.in. na odróżnianiu wyimaginowanych ruchów od prawdziwych prób. Dopiero to pozwoliło ma nauczenie się kontrolowania kursora umieszczonego na ekranie komputera.

Pacjent steruje komputerem myślami

W trakcie relacji udostępnionej przez Neuralinka 29-letniemu mężczyźnie towarzyszył jeden z inżynierów firmy. Arbaugh zademonstrował swoje nowe zdolności m.in. poprzez poruszanie kursorem po ekranie, co pozwoliło mu na wstrzymanie odtwarzania muzyki. Na tym jednak nie koniec, bo w trakcie prób dokonał znacznie więcej.

Pacjent dzięki czipowi firmy Neuralink był w stanie grać w szachy oraz grę komputerową. Tym tytułem było Civilization VI. Wcześniej korzystał z innych urządzeń wspomagających, ale wszczepiony mu układ oferuje większe możliwości. Arbaugh wspomniał o 8 godzinach pracy na jednym naładowaniu, ale nie wiadomo, jak odbywa się ten proces.

Nolan Arbaugh piewszym człowiekiem z Neuralinkiem

Nolan Arbaugh został pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono czip Neuralink. Zabieg odbył się pod koniec stycznia 2024 r. i nastąpiło to po "rekrutacji" uruchomionej przez firmę w zeszłym roku. Pacjent dodał jednak, że nie jest jeszcze idealnie.

Głos w sprawie dalszej przyszłości Neuralinka zabrał Elon Musk. Na platformie X stwierdził, że "w dłuższej perspektywie możliwe jest przesunięcie sygnałów z kory mózgu przez uszkodzoną część kręgosłupa, aby umożliwić ludziom ponowne chodzenie i normalne używanie rąk." Na to potrzeba jednak kolejnych badań oraz testów.

Czipy Neuralink budzą kontrowersje, ale przykład Nolana Arbaugh pokazuje, że takie rozwiązanie może dać pewnym pacjentom szansę na inne życie. Firma planuje rozwijać własne technologie i szuka dla nich nowych rozwiązań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Neuralink | pacjent | czip
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy