USA tworzy system, który będzie przewidywał wydarzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem

Pentagonowi marzy się raport mniejszości w świecie rzeczywistym. Rząd USA tworzy system oparty na sztucznej inteligencji, który pozwoli przewidywać nadchodzące wydarzenia i się na nie przygotować.

A jakby tak wszystkie dane każdego dnia gromadzone przez agencje wywiadowcze dać do przeanalizowania zaawansowanej sztucznej inteligencji? Taka globalna świadomość może odkryć przed nami przebieg nadchodzących groźnych wydarzeń i dać nam trochę czasu, by się do nich przygotować lub nawet próbkować je zmienić na swoją korzyść.

Taki cel przyświeca władzom. Zainicjowały one bardzo ciekawy eksperyment o nazwie Global Information Dominance Experiments. GIDE napędzany jest technologiami sztucznej inteligencji, big data i superkomputerami. Oczywiście, nie chodzi tutaj o przewidywanie numerów losowania Lotto, tylko kwestii stricte związanych z bezpieczeństwem.

Reklama

Nie powinno to być trudne zdanie. Dziś mamy do dyspozycji potężne narzędzia, które idealnie się do tego nadają. Nasze życie też staje się coraz bardziej liniowe. Większość ludzkości kieruje się rutyną w swoich działaniach. Podobnie jest ze służbami, wywiadem czy cyberżołnierzami.

Mentalista bez problemu może wyczytać cenne dla niego informacje z napotkanej osoby. Pentagon tworzy taki system z udziałem AI, która jest tysiące razy szybsza w swoich analizach i wyciąganiu wniosków od nawet najbardziej bystrego człowieka.

Nie powinno też być tajemnicą, że takie cele mają też np. koncerny, w tym Google, które za pomocą uczenia maszynowego, aplikacji, śledzenia i wyszukiwarek próbują przewidzieć nasze zachowania i na nas zarobić. Rząd USA myśli podobnie, ale tym razem celem ma być zabezpieczenie obywateli przed groźnymi wydarzeniami, jakie planują wrogowie.

Pierwsza faza eksperymentów z systemem GIDE właśnie się zakończyła. Kolejne rozpoczną się w najbliższym czasie. Na pewno rezultatu testów nie poznamy, ale ta informacja sama w sobie jest ostrzeżeniem dla wrogów USA, że tworzą one system, który może zmienić wiele w kwestiach międzynarodowych i dać znaczącą przewagę Pentagonowi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Unsplash

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy