W 2021 roku powstanie najszybszy superkomputer świata o mocy 1,5 EksaFlopsa
Ten napędzać będą procesory AMD EPYC, układy graficzne AMD Radeon Instinct i otwarte środowisko programistyczne ROC, a wszystko już za 2 lata w słynnym na cały świat Oak Ridge National Laboratory w Stanach Zjednoczonych.
AMD razem z Departamentem Energii USA, Oak Ridge National Laboratory oraz Cray Inc. ogłosili projekt, w ramach którego w 2021 roku powstanie najszybszy eksasklarny superkomputer na świecie. System Forntier, bo o nim właśnie mowa, zostanie wyposażony w rozwiązania następnej generacji zoptymalizowane pod kątem przetwarzania wysokiej mocy (HPC) oraz sztucznej inteligencji, a wszystko w celu uzyskania spodziewanej mocy ponad 1,5 EksaFlopsa. Po co komu aż tyle mocy obliczeniowej?
Badacze ORNL będą wykorzystywać ją do symulacji, modelowania i pogłębiania wiedzy na temat interakcji, jakie leżą u podstaw badań pogodowych, subatomowych, genomu, fizyki i innych ważnych działów nauki. Jak twierdzi Forrest Norrod, starszy wiceprezes i główny menedżer w AMD Datacenter and Embedded Systems Group: - System Frontier będzie wykorzystywał specjalne procesory i układy graficzne AMD oraz będzie reprezentował najnowsze osiągnięcie wśród innowacji technologicznych AMD, które przyczyniają się do rozwoju eksaskalarnych programów DOE.
A mowa m.in. o procesorze AMD EPYC zoptymalizowanym pod kątem przetwarzania HPC oraz sztucznej inteligencji, układach graficznych Radeon Instinct wspieranych przez pamięć High Bandwidth Memory (HBM) oraz rozbudowane akceleratory obliczeń mieszanej precyzji w celu zapewnienia optymalnej wydajności przy zadaniach głębokiego uczenia, specjalnej zaprojektowanej magistrali o niskich opóźnieniach Infinity Fabric oraz ulepszonej wersji otwartego środowiska programistycznego ROCm. Przypominamy też, że to nie pierwszy raz, kiedy AMD zaopatruje superkomputery w swoje rozwiązania i koncern może się pochwalić długą współpracą z Departamentem Energii USA zapoczątkowaną superkomputerem Jaguar w 2005 roku i kontynuowaną przy okazji systemu Titan w 2011 roku.
Jak dodaje Jeff Nichols, zastępca dyrektora laboratorium nauk obliczeniowych ORNL: - Frontier reprezentuje dzieło sztuki w dziedzinie superkomputerów. Zaprojektowanie i uruchomienie maszyny tej klasy wymaga umiejętności bliskiej współpracy z branżą oraz partnerstwa, które nie tylko umożliwi rozwój nauce amerykańskiej, ale także zapewni jej oraz amerykańskiej ekonomii globalną konkurencyjność. Jesteśmy zaszczyceni mogąc współpracować z AMD, by integrować ich technologie procesorowe i graficzne, dzięki którym możliwe stało się stworzenie tej niezwykłej architektury akcelerowanych węzłów obliczeniowych.
Źródło: GeekWeek.pl/AMD / Fot. AMD