W Poznaniu powstanie nowe muzeum Unitry. Gratka dla fanów

Już 2 grudnia w Poznaniu otwarte zostanie nowe muzeum. Tematem przewodnim ekspozycji będzie Unitra, czyli kultowa polska marka sprzętu elektronicznego. W muzeum będzie można na żywo poznać historię Unitry i produkowany przez nią sprzęt. Dla wielu będzie to niezapomniana podróż do lat młodości.

Stary radiomagnetofon Grundig Mk2500 Automatic od Unitry.
Stary radiomagnetofon Grundig Mk2500 Automatic od Unitry.ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Poznań z nowym muzeum

Niedawno portal miasta Poznań poinformował o powstaniu nowego muzeum. Wraz z początkiem grudnia na terenie miasta otwarte zostanie specjalne miejsce dla fanów klasycznego sprzętu elektronicznego. Muzeum Unitry będzie przybliżać młodszym i starszym historię kultowej marki. Na ekspozycji nie zabraknie wielu odrestaurowanych eksponatów, w tym bogatej kolekcji magnetofonów czy wzmacniaczy.

Na wystawie główną rolę odgrywać będą urządzenia od lat gromadzone przez Pawła Matuszaka, miejskiego radnego i członka stowarzyszenia Muzeum Unitra. Odwiedzający będą mogli podziwiać różnorodny sprzęt, który od lat 60. ubiegłego wieku był produkowany w Polsce. Wśród nich na pewno znajdą się urządzenia, które gościły w wielu polskich domach.

Unitra Diora Contessa (wyzej) i Unitra Zodiak (nizej).Dawid Tatarkiewicz/EAST NEWSEast News

Muzeum Unitry startuje w grudniu

Nowe muzeum Unitry będzie otwarte dla zwiedzających już 2 grudnia. Znajduje się w Poznaniu na ulicy Bronowej 3 nieopodal ronda Obornickiego. Otwarcie muzeum nastąpi w najbliższą sobotę i będzie dostępne dla zwiedzających od godziny 11 do 15. Warto zaznaczyć, że placówka nie będzie otwarta każdego dnia. Muzeum będzie raz w tygodniu otwierać się na zwiedzających - w każdą sobotę.

Eksponaty prezentowane na wystawie wcześniej były dostępne do oglądania w Zespole Szkół Łączności przy ulicy na ulicy Przełajowej 4. Teraz wreszcie udało się znaleźć dla nich właściwe miejsce, a odwiedzający nie będą musieli udawać się do budynku szkolnego celem zapoznania się z wystawą.

Cieszę się, że to miejsce wreszcie powstało, a eksponaty zostały przeniesione z budynku szkolnego. Warto pokazać je szerszej publiczności. Zachęcam do wizyty tutaj zarówno młodzież, jak i seniorów. Tych pierwszych, żeby zobaczyli, jak wyglądała historia i korzenie współczesnej elektroniki, a dorosłych i seniorów - żeby powspominali swoje pierwsze spotkania ze sprzętem muzycznym.
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania
Muzeum Unitry w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu.Sebastian Czopik/REPORTEREast News

Unitra, czyli kultowa marka wraca do łask

Unitra, a dokładniej Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego swój początek datuje na 1961 rok. W skład marki wchodziło wiele zakładów produkcyjnych z całego kraju. Łącznie było ich kilkadziesiąt, w tym m.in. warszawski CERAD, Diora z Dzierżoniowa czy też wrzesiński Tonsil i Fonica z Łodzi.

Przez lata spod skrzydeł marki wyszło wiele elektronicznych gadżetów i sprzętów, które zagościły w Polskich domach. Na pewno wielu z nas kojarzy choćby słynne głośniki Tonsil, polski Walkman PS 101 "Kajtek" czy gramofony, radia i wzmacniacze. Z biegiem lat urządzenia polskiej produkcji zaczęły być zastępowane zagranicznymi, jednak wcale nie oznacza to, że Unitra trafiła na stałe do muzeum.

Tak się składa, że marka została reaktywowana, a stało się to za sprawą Michała Kicińskiego z CD Projekt RED i firmy Mudita. W ofercie nowej Unitry znajdziemy produkty skierowane dla miłośników najlepszego dźwięku, m.in. wzmacniacze czy gramofon.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas