Windows 10 kontra 11: czy warto zaktualizować Windowsa?

Materiał promocyjny

Na ekranach laptopów i komputerów coraz większej liczby użytkowników korzystających z Windowsa 10 pojawia się komunikat o możliwości darmowego przejścia na Windows 11. Czym różni się nowa wersja cieszącego się ogromną popularnością systemu od poprzedniej i czy warto skorzystać z bezpłatnej aktualizacji?

Czy warto zaktualizować system do nowej wersji?
Czy warto zaktualizować system do nowej wersji? 123RF/PICSEL

Różnice między Windowsem 10 a 11 widoczne są już na pierwszy rzut oka. Przeprojektowane zostały m.in. Menu Start oraz Pasek Zadań, ale też pojawiła się nowa aplikacja Ustawienia. Na łatwiejszą obsługę wpływają widgety, ulepszony system rozmieszczania okien czy sprawniejsze przełączanie się pomiędzy pulpitami. Windows 11 to nie tylko inny wygląd doskonale znanych aplikacji i narzędzi, jak Paint, Notatnik czy Media Player, ale i sporo usprawnień: dedykowany przycisk do Microsoft Teams czy integracja z Xbox Game Pass, co z pewnością docenią gracze. Zacznijmy jednak od tego, iż Windows 11 ukazał się w kilku wersjach.

Jeden Windows 11, wiele wersji

Home, Pro, Pro for Workstations, Enterprise, Education, Pro Education oraz Mixed Reality - to wszystkie wersje, w jakich dostępny jest Windows 11. Do użytkowników indywidualnych skierowane są przede wszystkim wydania Home oraz Pro. Z kolei pozostałe opcje powstały raczej z myślą o konkretnych grupach docelowych, takich jak korporacje wykorzystujące do pracy zaawansowane i specjalistyczne oprogramowanie czy placówki edukacyjne.

Różnice między Windowsem 11 Home a Pro nie są wielkie i dostrzegą je głównie bardziej zaawansowani użytkownicy. Do domowego użytku przeznaczona jest wersja Home. Posiada ona wszystkie najważniejsze elementy systemu, z których każdy z nas korzysta na co dzień.

Wersja Pro to natomiast bardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa (choćby dostęp do narzędzia BitLocker) i zarządzania (np. zdalny pulpit). To także możliwości przypisania dostępu wybranym użytkownikom do konkretnych aplikacji, zarządzanie procesami poza systemem, czyli w chmurze czy sprawniejsze współdzielenie plików. Odmiana Enterprise skierowana jest do większych korporacji, a Education - do sektora edukacyjnego.

Licencja Windows OEM: co to jest i czy warto z niej skorzystać?

Oprócz odpowiedniej dla nas wersji systemu wybrać należy również typ licencji. Opcje są dwie: licencja BOX oraz OEM. Podstawową różnicą jest rodzaj dystrybucji. Wariant OEM (Original Equipment Manufacturer) to wersja cyfrowa, do której dostęp zyskujemy po zakupie klucza w sieci. Może też być już zainstalowana na zakupionym przez nas urządzeniu. Wersja BOX, jak wskazuje nazwa, jest natomiast sprzedawana w pudełku.

Za wyborem wersji OEM przemawia nawet kilkukrotnie niższa cena. Ma to znaczenie zwłaszcza w momencie zakupu większej ilości sztuk. System OEM jest ponadto przypisany do konkretnego konta Microsoft, co pozwala na swobodne przenoszenie licencji z jednego komputera na inny bez konieczności sięgania po fizyczny nośnik (wcześniej należy jedynie zdezaktywować poprzednią instalację).

Warto ponadto pamiętać, iż coraz więcej laptopów i komputerów stacjonarnych nie jest już wyposażana w napędy do odczytu płyt.

Decydując się na zakup wersji cyfrowej, należy mieć świadomość, iż konkurencja jest ogromna. Przed podjęciem decyzji o kupnie kierować warto się więc nie tylko ceną, ale i opiniami użytkowników z całego świata oraz kwestiami bezpieczeństwa, do których szczególną wagę przykłada Kinguin, który oferuje ponad 150 metod płatności.

Czy warto aktualizować Windowsa 10 do najnowszej wersji?

Na pytanie, czy warto zaktualizować Windowsa każdy powinien odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Trudno jednak przejść obojętnie obok takich argumentów, jak stabilniejsze działanie, szereg nowych funkcji czy zwłaszcza zwiększona wydajność (system działa szybciej przy dużym obciążeniu).

Choć system Windows 10 jest kompatybilny z urządzeniami z ekranem dotykowym, interfejs użytkownika w trybie tabletu pozostaje niezmienny. Windows 11 pod tym względem jest bardziej przyjazny i lepiej dostosowuje się do obsługi dotykowej. Co więcej, możliwe jest również używanie gestów do otwierania i zamykania okienek oraz przełączania się pomiędzy pulpitami. Windows 11 wyraźnie ułatwia ponadto zarządzanie kartami i aplikacjami - zwłaszcza podczas pracy na wielu monitorach jednocześnie.

Na ten moment kluczowe jest to, by upewnić się, że na posiadanym przez nas sprzęcie najnowsza wersja systemu nie będzie powodować problemów. Warto więc zapoznać się z sugerowanymi przez producenta wymaganiami. Dodatkową zachętą do upgrade'u może być wsparcie dla aplikacji androida

Pod uwagę należy też wziąć fakt, iż każdy nowy system posiada problemy "wieku dziecięcego", których nie sposób uniknąć. Przetestowanie debiutującego systemu na wszystkich konfiguracjach sprzętowych nie jest możliwe.

Podjęcie decyzji o aktualizacji poprzedniej wersji systemu operacyjnego do Windows 11 ułatwia 10-dniowy okres testowy. Po tym terminie możliwy jest powrót do Windowsa 10. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by spróbować i sprawdzić, czy nowa odsłona przypadnie nam do gustu.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas