Wytną obraz i wkleją go w innym miejscu. Te inteligentne okulary pomogą niedowidzącym

Jedna z głównych przyczyn niedowidzenia, czyli związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, powoduje, że środek pola widzenia starszej osoby staje się niewyraźny lub nawet całkowicie zamazany - okulary Arges zaprojektowano tak, aby temu zaradzić.

Wytną i wkleją w innym miejscu. Te inteligentne okulary pomogą niedowidzącym
Wytną i wkleją w innym miejscu. Te inteligentne okulary pomogą niedowidzącym Cellicomateriały prasowe

Za okulary Arges odpowiada południowokoreański startup Cellico, który jest finansowany przez swojego rodzimego giganta, Samsunga. Produkt zostanie oficjalnie zaprezentowany na targach elektroniki użytkowej (CES) w Las Vegas, które zaczynają się w tym tygodniu, ale już teraz producent postanowił uchylić rąbka tajemnicy.

Okulary wytną obraz z pola widzenia i wkleją go w innym miejscu

W mostek okularów wbudowana jest mała kamera 4K, która rejestruje wszystko, co znajduje się przed użytkownikiem. Obraz rejestrowany na żywo z kamery jest wyświetlany na okrągłym ekranie po jednej stronie pola widzenia użytkownika, gdzie osoba cierpiąca z powodu zwyrodnienia plamki żółtej będzie mogła go zobaczyć peryferyjnie. W tym celu wykorzystywany jest odblaskowy wyświetlacz falowodowy o rozdzielczości 1080p, który umieszczony jest po wewnętrznej stronie soczewek okularów.

Korzystając z aplikacji na sparowanym smartfonie, użytkownicy mogą wstępnie określić dokładny obszar ich pola widzenia, którego dotyczy choroba, a także zaznaczyć, gdzie wyświetlany będzie obraz z kamery - dodatkowo za pomocą poleceń głosowych mogą powiększać lub pomniejszać wideo.

Inne funkcje obejmują powłokę PDLC (polimerowy rozproszony ciekły kryształ) na soczewkach, która elektronicznie przyciemnia się w jasnych warunkach, a także częściowo tytanową oprawę - okulary mają ważyć 94 gramy. Na chwilę obecną nie wiadomo, ile będą kosztować okulary, ani kiedy trafią do sprzedaży, ale być może producent ujawni te informacje na targach CES.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas