Reklama

Zakładasz gogle AR MAGIC i... operujesz. AI pomoże medykom na polu walki

DARPA zdecydowała, że za stworzenie nowoczesnych gogli rozszerzonej rzeczywistości, które ze wsparciem AI prowadzić będą medyków na polu walki przez 50 różnych procedur medycznych, będzie odpowiadać Raytheon.

Wizja tego, jak może wyglądać asysta ze strony gogli MAGIC AI

Jeśli chodzi o zwiększenie szans na przeżycie żołnierzy rannych na polu walki, kluczowym czynnikiem są oczywiście wojskowi medycy - to właśnie oni jako pierwsi pojawiają na miejscu i udzielają pomocy w ciągu tzw. złotej godziny (a nawet "złotych 10 minut"), czyli czasie zaraz po poważnym zranieniu, kiedy to przeprowadzone procedury medyczne i chirurgiczne mają największe szanse zapobiegnięciu śmierci z powodu odniesionych obrażeń.

Złota godzina jest najważniejsza. Ratunek na polu walki

Nie bez przyczyny mówi się przecież, że życie rannego spoczywa w rękach tego, kto założy mu pierwszy opatrunek. I jest tylko jeden problem, a mianowicie chociaż medycy pola walki są świetnie wyszkoleni i przygotowani, często nie są chirurgami czy... w ogóle lekarzami, więc mogą nie mieć doświadczenia z przeprowadzaniem mniej popularnych zabiegów czy procedur.

Reklama

Z tego właśnie powodu DARPA rozpoczęła prace nad systemem Medical Assistance, Guidance, Instruction and Correction (MAGIC), na który składają się gogle rozszerzonej rzeczywistości wyposażone w czujniki audio i wideo, pozwalające sztucznej inteligencji monitorować sytuację i doradzać medykom w czasie udzielania pomocy rannym.

Teraz dowiadujemy się, że za stworzenie gotowego produktu odpowiadać będzie Raytheon, które podzielić ma się efektami prac za ok. 18 miesięcy.

Jak informuje koncern, system MAGIC będzie w stanie asystować medykom dzięki maszynowemu uczeniu, za pomocą którego po przestudiowaniu 2500 nagrań wideo i 50 mln zdjęć nabędzie niezbędne umiejętności i wiedzę. Ta ogromna biblioteka informacji i materiałów pozwoli sztucznej inteligencji uczyć się w taki sam sposób, jak miliony użytkowników cyfrowych asystentów automatycznie trenują swoje urządzenia w rozumieniu mowy i mówieniu w różnych językach, dialektach i z różnymi akcentami, bez potrzeby skomplikowanego programowania.

Raytheon i DARPA mają nadzieję, że po zakończeniu fazy treningowej gogle MAGIC będą w stanie dostarczać medykom głosowe wskazówki lub wyświetlać potrzebne informacje i obrazy bezpośrednio na otoczeniu, pomagając w prowadzeniu procedur. Co więcej, system ma sugerować zalecenia pozabiegowe, pokazywać schematy zabiegów, wykonywać pomiary, nadzorować upływ czasu i ustalać dawkowanie leków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DARPA | Gogle VR

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama