Zastosowania VR/AR w praktyce. Wirtualna rzeczywistość

Dwa dni wypełnione prezentacjami, warsztatami z wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR) oraz panelami dyskusyjnymi prowadzonymi przez kilkudziesięciu specjalistów z branży nowych technologii oraz przedstawicieli świata nauki.

Relacja z I edycji Kongresu VRT – „Zastosowania VR/AR w praktyce”
Relacja z I edycji Kongresu VRT – „Zastosowania VR/AR w praktyce”materiały prasowe

To wszystko elementy I edycji Kongresu VRT - "Zastosowania VR/AR w praktyce", który odbył się w dniach 14-15 lipca w Wiśle. Pomysłodawcą Kongresu jest dr inż. Karol Jędrasiak, Prezes Zarządu VRTechnology oraz Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB.

Zastosowania VR/AR w praktyce. Wirtualna rzeczywistość

Podczas Kongresu poruszane były kwestie istotne dla praktycznego zastosowania VR w takich obszarach jak: gry i rozrywka, symulacje medyczne, cyberbezpieczeństwo, edukacja i szkolenia oraz doradztwo zawodowe, systemy na potrzeby Straży Pożarnej i Straży Granicznej, systemy terapeutyczne, systemy luksusowe i turystyczne, wirtualne przymierzalnie oraz systemy na potrzeby bezpieczeństwa i obronności. Uczestnicy Kongresu mogli wypróbować m.in. Multimedialny Trenażer Strzelecki, a także zapoznać się z procesem skanowania 3D i akwizycji ruchu, jak również sprawdzić kilkanaście symulatorów VR o różnych stopniach immersji oraz skorzystać z okularów Microsoft HoloLens 2.

Do najciekawszych symulatorów prezentowanych podcas kongresu można zaliczyć:

  • "ProfiAuto Wirtualny Warsztat", wykorzystywany m.in. jako narzędzie służące do realizacji Turniejów Młodych Mechaników VR,
  • Symulator Starości rozwijany przez Akademię WSB, który pozwala na interaktywne doświadczenie różnego typu zaburzeń wzroku i słuchu oraz ich wpływu na wykonywanie codziennych czynności,
  • Symulator Amniopunkcji rozwijany przez SilSense Technologies wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym,
  • Symulator Dowodu Osobistego, rozwijany przez VRTechnology, który pozwala na zapoznanie się z poszczególnymi typami zabezpieczeń dowodów osobistych oraz na szkolenie osób na potrzeby detekcji fałszerstw dokumentów tożsamości,
  • Symulatorem VR opracowanym na potrzeby Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej, pozwalający szkolić osoby bez wykształcenia technicznego z podstaw cyberbezpieczeństwa stanowiska pracy.
Zastosowania VR/AR w praktyce. Wirtualna rzeczywistość materiały prasowe

Zaprezentowano również rozwiązania wykorzystujące VR w medycynie w obszarach takich jak: systemy wspomagania i planowania operacji, trenażery i systemy edukacyjne oraz systemy terapeutyczne. Dodatkowo zaprezentowano aplikacje wykorzystujące interfejs mózg-komputer w rozwiązaniach medycznych w połączeniu z VR, stanowiące innowacje na skalę światową. Zaprezentowany podczas Kongresu sprzęt został przetestowany przez ochotników, a także najlepszych sportowców, w tym Lukasa Podolskiego oraz Roberta Lewandowskiego. Symulatory opracowano przy współpracy VRTechnology z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

Uczestnicy Kongresu mogli się też przenieść w świat dóbr luksusowych. Przedstawiciele Royal Garage i Car Essence zaprezentowali wykorzystanie VR na potrzeby pozyskiwania unikalnych, personalizowanych pojazdów marek premium z Emiratów Arabskich, jak również organizacji luksusowych wycieczek i wyjazdów integracyjnych/konferencyjnych.

Kulminację Kongresu stanowiła uroczysta gala, podczas której zostały wręczone statuetki za szczególne osiągnięcia z wykorzystaniem VR sześciu wiodących obszarach zastosowania VR w Polsce.

  • "VR w kształceniu zawodowym"
  • "VR w bezpieczeństwie i obronności"
  • "VR w edukacji"
  • "VR w sporcie"
  • "VR w medycynie"
  • "VR w rozrywce" 

Patronat nad Kongresem organizowanym przez VRTechnology objęła m.in.: Akademia WSB, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej, Moto-Profil oraz NATO DEEP eAcademy.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas