Znamy ceny abonamentu RTV na 2025 rok. Ile zapłacimy za TV?
Znamy stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego na 2025 rok. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o ich wysokości na przyszło rok. Obyło się bez większych zmian.
Ile wynosi abonament RTV?
Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez KRRiT, stawki abonamentu RTV na przyszło rok nie ulegną zmianie. Oznacza to, że wysokość abonamentu będzie taka sama, jak do tej pory. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy zobaczyć, ile zapłacimy za radio czy cały pakiet z telewizją:
- radio - 8,70 zł na miesiąc
- telewizja i radio - 27,30 zł na miesiąc
Warto zaznaczyć, że abonament RTV możemy opłacić na cały rok z góry. Wówczas nasza stawka zostanie pomniejszona o swego rodzaju rabat. Aby oszczędzić pieniądze, możemy skorzystać z następujących "ofert":
- 3% obniżki - 2 miesiące z góry
- 4% - 3 miesiące z góry
- 5% - 6 miesięcy z góry
- 10% - 12 miesięcy z góry
W przypadku jednorazowej płatności z góry zapłacimy niespełna 300 złotych.
Koniec abonamentu RTV?
Już jakiś czas temu zaczęło mówić się o pomyśle zniesienia abonamentu RTV. Do tej pory mogliśmy usłyszeć o dwóch wariantach. Jeden zakłada finansowanie radia i telewizji z budżetu, co miałoby wynieść niespełna 1% PKB. Druga opcja to zastąpienie opłaty radiowo-telewizyjnej podatkiem nakładanym na każdą dorosłą osobę w wieku od 26 do 75 lat.
Taka opłata miałaby wynieść 108 złotych. Warto zaznaczyć, że mowa o podatku na osobę, a nie na gospodarstwo rodzinne. Wówczas kilkuosobowa rodzina płaciłaby odpowiednio więcej. Choć jest to tylko jeden z pomysłów, to więcej szczegółów przybliżyliśmy tutaj.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
Nie zmieniły się stawki abonamentu, tak samo jak zasady dotyczące tego, kto może tej opłaty uniknąć. Sprawa jest dość prosta, a my musimy spełnić jeden z warunków, które przewidział ustawodawca. Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
- osoby, które ukończyły 75. rok życia
- osoby należące do I grupy inwalidzkiej
- weterani (inwalidzi wojenni lub wojskowi)
- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia
- osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
- osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%
Pozostałe osoby są zobowiązane do uiszczania opłaty.