Memy

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:36) Aktualizacja Środa, 6 marca 2024 (12:50)
Memy to elementy kultury, które są przekazywane od osoby do osoby przez naśladowanie lub inne niegenetyczne środki. Są to pomysły, zachowania, style lub trendy, które rozprzestrzeniają się wśród ludzi w kulturze.
Memy - najważniejsze informacje
Mem wywołuje uśmiech na twarzy wielu osób. /123RF/PICSEL

Memy - najważniejsze informacje

Memy mogą przybierać formę obrazów, filmów, hashtagów, słów, fraz czy też gestów. Często mają humorystyczny charakter. Memy internetowe często podlegają modyfikacjom i są reinterpretowane przez użytkowników, co pozwala im ewoluować i rozprzestrzeniać się w różnych formach.
 
Historia memów sięga daleko poza erę internetu. Słowo "meme" po raz pierwszy zostało użyte przez Richarda Dawkinsa w jego książce "Samolubny gen" (1976), gdzie określił mem jako jednostkę kulturowej transmisji, analogiczną do genu w biologii. 

Memy w tej formie mogły być melodiami, zwrotami językowymi, przysłowiami, modą i innymi zjawiskami kulturowymi przekazywanymi w społeczeństwie.

Pierwsze memy zaczęły pojawiać się w latach 90., kiedy to użytkownicy internetu zaczęli dzielić się humorystycznymi obrazkami i tekstami na forach internetowych takich jak Usenet. 

Wczesnym przykładem memu internetowego jest "Dancing Baby", animowany GIF z tańczącym niemowlakiem, który stał się popularny w 1996 roku.

Z biegiem czasu, rozwój mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter (X), Reddit i Instagram jeszcze bardziej przyspieszył rozprzestrzenianie się memów. Platformy te ułatwiły szybkie i masowe dzielenie się treściami, co przyczyniło się do rozwoju memów jako formy ekspresji i komentarza społecznego.

Memy stały się ważnym elementem kultury popularnej, często odzwierciedlając aktualne wydarzenia, trendy i społeczne nastroje. Są używane do komunikowania punktów widzenia, do humorystycznego przedstawiania codziennych sytuacji, a także jako środek do szybkiej i skutecznej wymiany informacji i poglądów.

Temat Memy znajdziesz również w serwisie:

Memy - Wiadomości