Casio EX-FH 20 - szybki jak rakieta

Marka Casio kojarzy się w Polsce z reguły z kalkulatorami i zegarkami. Tymczasem firma ta całkiem dobrze radzi sobie z produkcją aparatów fotograficznych i stosuje w swoich cyfrówkach wiele oryginalnych i ciekawych rozwiązań.

article cover
materiały prasowe

Do naszych redakcyjnych testów trafił aparat FH 20 z rodziny superszybkich cyfrówek Casio Exilim. Jest to zaawansowany kompakt typu ultrazoom wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 9,1 megapiksela (1,3 cala) i obiektyw (f/2.8 - 4.5), którego zakres ogniskowych wynosi (w przeliczeniu na mały obrazek) 26-520 mm.

Cyfrówka może pochwalić się wieloma oryginalnymi funkcjami, spośród których najciekawszą jest możliwość fotografowania z prędkością sięgającą 40 kl/s i nagrywania filmów z szybkością osiągającą nawet 1000 kl/s! Pod względem "szybkostrzelności" FH 20 dystansuje absolutnie wszystkich konkurentów (rywalizacji z nim nie wytrzymują nie tylko aparaty kompaktowe, ale również lustrzanki), a jedyną konstrukcją, której musi ustąpić jest inny model Casio - F1, w którym prędkość fotografowania osiąga 60 kl/s, a nagrywania filmów nawet 1200 kl/s.

Pomimo tej różnicy, FH 20 i tak pozwala użytkownikowi rejestrować w zwolnionym tempie sekwencje obrazów niewidocznych gołym okiem. Takich możliwości nie ma żaden inny (pomijając Casio F1) aparat tej klasy.

Budowa

Korpus FH 20 ma konstrukcję charakterystyczną dla aparatów typu ultrazoom i wyróżnia się niewielką liczbą przycisków sterujących i dobrze wyprofilowanym gripem, który pokryto estetycznym, wytrzymałym tworzywem.

materiały prasowe

Zarówno pod względem obsługi, jak i funkcjonalności aparat obfituje w wiele nietypowych rozwiązań, których próżno szukać w cyfrówkach konkurencyjnych marek. Różnice między FH 20, a większością innych aparatów widoczne są już w samej budowie aparatu.

Obudowa obiektywu kryje w sobie przyciski odpowiadające za blokowanie ekspozycji, sposób ustawiania ostrości (auto/manualfocus) oraz, co ciekawe, za uruchamianie funkcji makro i supermakro. Na górnej ściance gripu znajdziemy z kolei: spust migawki połączony z przełącznikiem regulacji ogniskowej, włącznik zasilania oraz pokrętło wyboru trybu pracy aparatu. To ostatnie (co jest kolejną ciekawostką) pozwala wybrać nie spośród klasycznych trybów fotografowania (P, A etc.), lecz uruchamia opcje zdjęć pojedynczych, zdjęć szybkich, zdjęć szybkich z lampą błyskową oraz nagrywania filmów HD lub filmów w mniejszych rozdzielczościach.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Na tylnej ścianie aparatu, na lewo od wizjera, umieszczono przycisk EFV/LCD (przełączanie obrazu z wizjera na ekran LCD). Klawisze uruchamiające tryb fotografowania lub podglądu zdjęć znajdziemy natomiast po prawej stronie wizjera. Nieco niżej, na prawo od ekranu LCD (3", 230 tys. punktów) znajdują się przełączniki: display (konfiguracja informacji wyświetlanych na ekranie lub w wizjerze), menu głównego czy trybu Best Shot, który w FH 20 pozwala na wybór jednego z trybów tematycznych lub nagrywanie filmów dostosowanych do wymagań serwisu You Tube i nie należy go mylić ze znaną z innych modeli opcją wyboru najlepszego ujęcia z serii zdjęć.

W tym samym miejscu znajdziemy też przycisk nawigacyjny z klawiszem SET (zatwierdzanie wyboru, dostęp do menu podręcznego) i skrótem do usuwania obrazów. Korpus aparatu kryje też w sobie obowiązkowe: slot kart pamięci (FH 20 obsługuje nośniki SD i SDHC) i gniazdo złącz, w którym ukryto wejście zasilacza i USB.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Funkcje

Najbardziej charakterystyczną cechą FH 20 jest, o czym wspominaliśmy na początku, wyposażenie go w unikatowe możliwości rejestrowania zdjęć i filmów. Aparat pozwoli na wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością do 40 kl/s, a jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie go w roli kamery, wówczas będziemy mogli zarejestrować nagrania HD (720 p) - 30 kl/s lub standardowe 640x480 - 30 kl/s. Przy niższych rozdzielczościach aparat umożliwi nagrywanie z imponującymi prędkościami 210 kl/s (480x360), 420 kl/s (224x168) lub nawet 1000 kl/s (224x56). Osobny tryb umożliwi natomiast nagranie materiałów zgodnych z wymaganiami portalu You Tube (MPEG-4 H.264 ).

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Funkcje zdjęć seryjnych czy nagrywania wideo będziemy mogli uruchomić przy pomocy pokrętła wyboru trybu. Standardowe ustawienia fotografowania (i to kolejna ciekawostka) są natomiast dostępne z poziomu menu podręcznego. Po jego uruchomieniu uzyskamy dostęp do:

- trybów fotografowania (auto, preselekcja czasu/przysłony, nastawy manualne),

programów tematycznych (portret, krajobraz, portret+krajobraz, dzieci, sport, zwierzęta, kwiaty, naturalna zieleń, jesienne liście, zachód słońca, krajobraz nocny, nocny portret, fajerwerki),

- opcji automatycznego uruchamiania zdjęć seryjnych po wejściu/wyjściu fotografowanego obiektu z pola ostrości,

- regulacji typu plików i ich rozdzielczości (zdjęcia RAW i JPEG lub oba równocześnie o rozmiarach: 3456x2592, 3456x2304, 3456x1944, 3264x2448, 2560x1920, 1600x1200 lub 640x480),

- ustawień czułości (ISO 100 - 1600 lub auto),

- ustawień balansu bieli (auto, światło dzienne, zachmurzenie, cień, światło jarzeniowe, światło żarowe, ustawienia ręczne),

- kompensacji ekspozycji (-2 do +2 z rokiem co 1/3 EV),

- trybów pomiaru światła (wielopunktowy, centralnie ważony, punktowy),

- ustawień autofokusa (punktowy, śledzący, ręczny wybór pola ostrości),

- trybów pracy lampy błyskowej (auto, lampa wyłączona, błysk wymuszony, redukcja czerwonych oczu).

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Menu

Pozostałych regulacji dokonać będziemy mogli w głównym menu, które w Casio FH 20 podzielono na trzy zakładki oznaczone jako: "REC", "Jakość" i "Nastawa". W pierwszej z nich znajdziemy m.in. ustawienia:

- samowyzwalacza (2 lub 10 sekund, automatyczne wykonywanie 3 zdjęć),

- światła wspomagającego AF,

- stabilizacji obrazu,

- funkcji wyrywania twarzy,

- blokady ostrości/ekspozycji,

- zapisu szybkich serii zdjęć,

- zoomu cyfrowego,

- wyświetlania siatki pomocniczej,

Zakładka "Jakość" odpowiada natomiast za regulację:

- jakości zdjęć (trzy stopnie kompresji: najwyższa, normalna, ekonomiczna),

- zakresu dynamicznego zdjęć,

- siły błysku lampy (-2 do +2 z krokiem co 1/3 EV),

- błysku doświetlającego,

- wykorzystania filtrów barwnych (do wyboru: czarno-biały, sepia, czerwony, zielony, niebieski, żółty, różowy i fioletowy),

- wyostrzania, nasycenia i kontrastu zdjęć (regulacja w zakresie od -2 do +2).

W ostatniej części menu ("Nastawy") zmieniać będziemy mogli z kolei ustawienia samego aparatu. Są wśród nich:

- regulacja jasności ekranu i wizjera,

- ustawienia dźwięków,

- opcje numeracji plików,

- ustawienia daty i języka menu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Fotografowanie i jakość zdjęć

Casio FH 20 jest aparatem jedynym w swoim rodzaju i pod względem szybkości rejestrowania zdjęć i filmów nokautuje absolutnie wszystkich konkurentów. Model ten ciężko porównać z jakimkolwiek innym (pomijając Casio F1) aparatem i z tego powodu jego ocena nie jest rzeczą prostą.

Niewątpliwie FH 20 jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy poszukują aparatu ułatwiającego fotografowanie bardzo dynamicznych scen (np. fotografia sportowa) i wręcz wymarzoną propozycją dla osób chcących eksperymentować z nagraniami w zwolnionym tempie.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Szkoda tylko, że projektanci aparatu postanowili do tego stopnia wyeksponować jego szybkość, że dostęp do standardowych ustawień fotograficznych ukryli głęboko w menu, przez co np. zmiana trybu fotografowania bywa zbyt czasochłonna. Na szczęście obsługa aparatu jest bardzo intuicyjna, więc powinniśmy go szybko opanować i bezboleśnie przyzwyczaić się do zastosowanych w nim nietypowych rozwiązań.

Inną (i chyba najpoważniejszą) wadą FH 20 jest też powolna praca autofokusa, która często sprawia, że superszybkich możliwości aparatu po prostu nie można wykorzystać w praktyce.

Jeśli zaś chodzi o same zdjęcia, to ich jakość nie odbiega specjalnie od tej, jaką oferuje większość aparatów kompaktowych. Fotografie wykonane FH 20 cechują się bardzo przyzwoitą ostrością i dobrym odwzorowaniem kolorów, a ich jedynym poważniejszym mankamentem jest (a jakże) wysoki poziom szumów przy dużych czułościach. W tym ostatnim względzie sytuacji nie ratuje nawet wyposażenie aparatu w matrycę typu CMOS o rozsądnej rozdzielczości. Skromne rozmiary sensora robią swoje.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Mimo swoich wad FH 20 jest jednak z pewnością aparatem wyjątkowym i daje możliwości, o których konkurencja może jedynie marzyć. Bardzo duża szybkość fotografowania nie jest może rzeczą niezbędną i nie przekłada się bezpośrednio na jakość zdjęć, ale sprawia, że aparat ten jest konstrukcją bardzo ciekawą i godną uwagi.

Casio EX-FH 20 , specyfikacja techniczna:

Matryca: CMOS (1,3") o rozdzielczości 9,1 megapiksela

Obiektyw: 26-520 mm (f/2.8 - 4.5)

Wyświetlacz: 3", 230 tys. punktów

Czułość: ISO 1600

Pamięć: karty SD/SDHC

Zasilanie: 4 baterie lub akumulatory AA

Wymiary/waga: 123 x 81 x 85 mm /513 g

PLUSY:

+ Możliwość szybkiego rejestrowania zdjęć i filmów

+ Duży zakres ogniskowych

+ Łatwa obsługa, intuicyjne menu

MINUSY:

- Powolna praca autofokusa

- Duży poziom szumów przy wysokich czułościach

- Utrudniony dostęp do ustawień opcji fotografowania

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas