Casio EX-FH 20 - szybki jak rakieta
Marka Casio kojarzy się w Polsce z reguły z kalkulatorami i zegarkami. Tymczasem firma ta całkiem dobrze radzi sobie z produkcją aparatów fotograficznych i stosuje w swoich cyfrówkach wiele oryginalnych i ciekawych rozwiązań.
Cyfrówka może pochwalić się wieloma oryginalnymi funkcjami, spośród których najciekawszą jest możliwość fotografowania z prędkością sięgającą 40 kl/s i nagrywania filmów z szybkością osiągającą nawet 1000 kl/s! Pod względem "szybkostrzelności" FH 20 dystansuje absolutnie wszystkich konkurentów (rywalizacji z nim nie wytrzymują nie tylko aparaty kompaktowe, ale również lustrzanki), a jedyną konstrukcją, której musi ustąpić jest inny model Casio - F1, w którym prędkość fotografowania osiąga 60 kl/s, a nagrywania filmów nawet 1200 kl/s.
Pomimo tej różnicy, FH 20 i tak pozwala użytkownikowi rejestrować w zwolnionym tempie sekwencje obrazów niewidocznych gołym okiem. Takich możliwości nie ma żaden inny (pomijając Casio F1) aparat tej klasy.
Budowa
Korpus FH 20 ma konstrukcję charakterystyczną dla aparatów typu ultrazoom i wyróżnia się niewielką liczbą przycisków sterujących i dobrze wyprofilowanym gripem, który pokryto estetycznym, wytrzymałym tworzywem.
Obudowa obiektywu kryje w sobie przyciski odpowiadające za blokowanie ekspozycji, sposób ustawiania ostrości (auto/manualfocus) oraz, co ciekawe, za uruchamianie funkcji makro i supermakro. Na górnej ściance gripu znajdziemy z kolei: spust migawki połączony z przełącznikiem regulacji ogniskowej, włącznik zasilania oraz pokrętło wyboru trybu pracy aparatu. To ostatnie (co jest kolejną ciekawostką) pozwala wybrać nie spośród klasycznych trybów fotografowania (P, A etc.), lecz uruchamia opcje zdjęć pojedynczych, zdjęć szybkich, zdjęć szybkich z lampą błyskową oraz nagrywania filmów HD lub filmów w mniejszych rozdzielczościach.
W tym samym miejscu znajdziemy też przycisk nawigacyjny z klawiszem SET (zatwierdzanie wyboru, dostęp do menu podręcznego) i skrótem do usuwania obrazów. Korpus aparatu kryje też w sobie obowiązkowe: slot kart pamięci (FH 20 obsługuje nośniki SD i SDHC) i gniazdo złącz, w którym ukryto wejście zasilacza i USB.
Najbardziej charakterystyczną cechą FH 20 jest, o czym wspominaliśmy na początku, wyposażenie go w unikatowe możliwości rejestrowania zdjęć i filmów. Aparat pozwoli na wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością do 40 kl/s, a jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie go w roli kamery, wówczas będziemy mogli zarejestrować nagrania HD (720 p) - 30 kl/s lub standardowe 640x480 - 30 kl/s. Przy niższych rozdzielczościach aparat umożliwi nagrywanie z imponującymi prędkościami 210 kl/s (480x360), 420 kl/s (224x168) lub nawet 1000 kl/s (224x56). Osobny tryb umożliwi natomiast nagranie materiałów zgodnych z wymaganiami portalu You Tube (MPEG-4 H.264 ).
- trybów fotografowania (auto, preselekcja czasu/przysłony, nastawy manualne),
programów tematycznych (portret, krajobraz, portret+krajobraz, dzieci, sport, zwierzęta, kwiaty, naturalna zieleń, jesienne liście, zachód słońca, krajobraz nocny, nocny portret, fajerwerki),
- opcji automatycznego uruchamiania zdjęć seryjnych po wejściu/wyjściu fotografowanego obiektu z pola ostrości,
- regulacji typu plików i ich rozdzielczości (zdjęcia RAW i JPEG lub oba równocześnie o rozmiarach: 3456x2592, 3456x2304, 3456x1944, 3264x2448, 2560x1920, 1600x1200 lub 640x480),
- ustawień czułości (ISO 100 - 1600 lub auto),
- ustawień balansu bieli (auto, światło dzienne, zachmurzenie, cień, światło jarzeniowe, światło żarowe, ustawienia ręczne),
- kompensacji ekspozycji (-2 do +2 z rokiem co 1/3 EV),
- trybów pomiaru światła (wielopunktowy, centralnie ważony, punktowy),
- ustawień autofokusa (punktowy, śledzący, ręczny wybór pola ostrości),
- trybów pracy lampy błyskowej (auto, lampa wyłączona, błysk wymuszony, redukcja czerwonych oczu).
Pozostałych regulacji dokonać będziemy mogli w głównym menu, które w Casio FH 20 podzielono na trzy zakładki oznaczone jako: "REC", "Jakość" i "Nastawa". W pierwszej z nich znajdziemy m.in. ustawienia:
- samowyzwalacza (2 lub 10 sekund, automatyczne wykonywanie 3 zdjęć),
- światła wspomagającego AF,
- stabilizacji obrazu,
- funkcji wyrywania twarzy,
- blokady ostrości/ekspozycji,
- zapisu szybkich serii zdjęć,
- zoomu cyfrowego,
- wyświetlania siatki pomocniczej,
Zakładka "Jakość" odpowiada natomiast za regulację:
- jakości zdjęć (trzy stopnie kompresji: najwyższa, normalna, ekonomiczna),
- zakresu dynamicznego zdjęć,
- siły błysku lampy (-2 do +2 z krokiem co 1/3 EV),
- błysku doświetlającego,
- wykorzystania filtrów barwnych (do wyboru: czarno-biały, sepia, czerwony, zielony, niebieski, żółty, różowy i fioletowy),
- wyostrzania, nasycenia i kontrastu zdjęć (regulacja w zakresie od -2 do +2).
W ostatniej części menu ("Nastawy") zmieniać będziemy mogli z kolei ustawienia samego aparatu. Są wśród nich:
- regulacja jasności ekranu i wizjera,
- ustawienia dźwięków,
- opcje numeracji plików,
- ustawienia daty i języka menu.
Casio FH 20 jest aparatem jedynym w swoim rodzaju i pod względem szybkości rejestrowania zdjęć i filmów nokautuje absolutnie wszystkich konkurentów. Model ten ciężko porównać z jakimkolwiek innym (pomijając Casio F1) aparatem i z tego powodu jego ocena nie jest rzeczą prostą.
Niewątpliwie FH 20 jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy poszukują aparatu ułatwiającego fotografowanie bardzo dynamicznych scen (np. fotografia sportowa) i wręcz wymarzoną propozycją dla osób chcących eksperymentować z nagraniami w zwolnionym tempie.
Inną (i chyba najpoważniejszą) wadą FH 20 jest też powolna praca autofokusa, która często sprawia, że superszybkich możliwości aparatu po prostu nie można wykorzystać w praktyce.
Jeśli zaś chodzi o same zdjęcia, to ich jakość nie odbiega specjalnie od tej, jaką oferuje większość aparatów kompaktowych. Fotografie wykonane FH 20 cechują się bardzo przyzwoitą ostrością i dobrym odwzorowaniem kolorów, a ich jedynym poważniejszym mankamentem jest (a jakże) wysoki poziom szumów przy dużych czułościach. W tym ostatnim względzie sytuacji nie ratuje nawet wyposażenie aparatu w matrycę typu CMOS o rozsądnej rozdzielczości. Skromne rozmiary sensora robią swoje.
Casio EX-FH 20 , specyfikacja techniczna:
Matryca: CMOS (1,3") o rozdzielczości 9,1 megapiksela
Obiektyw: 26-520 mm (f/2.8 - 4.5)
Wyświetlacz: 3", 230 tys. punktów
Czułość: ISO 1600
Pamięć: karty SD/SDHC
Zasilanie: 4 baterie lub akumulatory AA
Wymiary/waga: 123 x 81 x 85 mm /513 g
PLUSY:
+ Możliwość szybkiego rejestrowania zdjęć i filmów
+ Duży zakres ogniskowych
+ Łatwa obsługa, intuicyjne menu
MINUSY:
- Powolna praca autofokusa
- Duży poziom szumów przy wysokich czułościach
- Utrudniony dostęp do ustawień opcji fotografowania