Gigabyte X79-UD3 - LGA 2011 za rozsądną cenę
Płyta główna Gigabyte X79-UD3 przeznaczona dla procesorów Sandy Bridge-E już w dniu premiery przykuwała uwagę swą przystępną ceną. Postanowiliśmy sprawdzić czy ze stosunkowo niskimi kosztami idzie w parze wysoka funkcjonalność.
Wygląd
Pierwsze co rzuca się w oczy w przypadku X79-UD3 to jej wygląd. Płyta prezentuje się po prostu świetnie. Jest utrzymana w ciemnej kolorystyce, wszystkie jej elementy sprawiają wrażenie uporządkowanych i idealnie rozlokowanych. Na próżno tu szukać wszelkiej maści pstrych ozdóbek co powinno zadowolić wszystkich dojrzałych użytkowników.
Wnętrzności
"MOB" posiada cztery sloty PCI Express x16 (3.0) umożliwiające podpięcie czterech kart graficznych w trybach SLI /CrossFireX oraz dwa sloty PCIe x1 i jeden PCI. Dodatkowo na panelu znajduje się aż sześć portów SATA III, cztery porty SATA II oraz pięć wejść umożliwiających podpięcie wentylatorów zamieszczonych na obudowie. Na szczególną pochwałę zasługuje sporych rozmiarów pasywne chłodzenie w postaci dwóch aluminiowych radiatorów. Płyta wspiera także 7.1 kanałowy system audio obsługiwany przez najnowszy kodek Realtek ALC898.
X79-UD3 została wyposażona w najnowszą podstawkę LGA 2011, która umożliwia obsługę procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E. Tym bardziej dziwi zastosowanie jedynie czterech slotów RAM. Te wprawdzie umożliwiają wykorzystanie do 32GB pamięci, jednak ilość ta rozczarowuje jeśli weźmiemy pod uwagę, że procesory Sandy Bridge-E bez problemu radzą sobie z 8 kościami pamięci.
Na tylnym panelu w oczy rzuca się aż osiem portów USB 2.0, cztery USB 3.0 oraz łączony port PS2. Nie zabrakło także wejścia Ethernet oraz sześć portów do obsługi karty dźwiękowej. Użytkownik nie odnajdzie jednak coraz częściej stosowanego portu FireWire. Plusem jest zamieszczenie przycisku służącego do resetowania CMOS.
3D BIOS
Na dużą pochwałę zasługuje także całkiem nowy BIOS o nazwie 3D BIOS. Dzięki zastosowaniu interaktywnego interfejsu, nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć problemów z jego obsługą. GA-X79-UD3 wykorzystuje także technologię DualBIOS, czyli implementację na płycie dwóch kości BIOSu. Dzięki temu, w razie awarii jednej z kości, jest ona automatycznie zastępowana przez drugą. Ponadto 3D BIOS umożliwia bardzo przejrzyste i proste podkręcanie parametrów procesora.
Podsumowanie
Gigabyte X79-UD3 jest bez wątpienia udaną konstrukcją stworzoną z myślach o użytkownikach ceniących sobie bogate wyposażenie, potężne możliwości oraz przystępną cenę. Ta ostatnia najbardziej zasługuje na uznanie, wynosi bowiem ok. 900zł. Jest to niezła okazja biorąc pod uwagę, że płyta została stworzona pod procesory nierzadko kosztujące więcej niż kilka tysięcy. Ponadto "MOB" pozytywnie zaskakuje rozbudowanym tylnym panelem, intuicyjnym BIOSem, a nawet samym wyglądem. Pomijając niewielką ilości slotów RAM oraz brak portu FireWire, X79-UD3 śmiało dorównuje najlepszym konstrukcjom opartym na chipsecie X79.
Plusy:
+ Cena;
+ Bogaty tylny panel;
+ 3D BIOS;
+ Proste i intuicyjne podkręcanie
Minusy:
- Tylko 4 sloty RAM ;
- Brak portu FireWire
Krzysztof Mocek