Reklama

Mini-ITX Chieftec FI-02BC - Oszczędna obudowa

Zamiłowanie do małych, cichych i energooszczędnych komputerów nie maleje. Budowaniu takich zestawów sprzyjają nowe komponenty - kiedyś kosztowne, dziś dostępne dla każdego.

Obudowa formatu ITX to propozycja dla osób niewymagających wydajności ani elastyczności typowej dla zwykłego peceta. Przede wszystkim jest to obudowa przeznaczona jedynie do najmniejszych płyt głównych, o wymiarach 17x17 cm. Może to być płyta z podstawką LGA1155 (płyty kosztują ok. 400 zł) albo ze zintegrowanym procesorem Intel Atom lub AMD E-350 - konstrukcje bardzo energooszczędne, ciche i niedrogie (200-300 zł), ale też słabe pod względem wydajności.

Oprócz płyty mITX do obudowy zmieści się także standardowy dysk 3,5", napęd optyczny typu slim (taki, jak do notebooków) oraz jedna niskoprofilowa karta rozszerzeń. W wyposażeniu obudowy jest zasilacz 200 W, a na przednim panelu czytnik kart pamięci.

Reklama

Wykonanie obudowy

Miniaturyzacja ma zalety, ale zawsze odbywa się jakimś kosztem. W przypadku obudowy Chieftec FI-02BC jest to trochę uciążliwy montaż podzespołów, i to mimo ułatwień przewidzianych przez producenta. Płytę główną da się zamontować właściwie tylko po wyjęciu koszyka z dyskami. Plusem jest to, że montaż podzespołów można wykonać bez użycia śrubokręta.

Test pochodzi z najnowszego numeru PC Format 1/2011.

Jedynym chłodzeniem obudowy jest wentylator zasilacza. W obudowie nie zmieści się także drugi dysk twardy 3,5", drugi napęd optyczny ani typowa karta rozszerzeń. Minusem jest także brak odpowiedniego zasilania napędu optycznego typu slim - kupując napęd, trzeba zakupić odpowiednią przejściówkę.

PLUSY

+ Małe gabaryty

+ Montaż podzespołów bez użycia śrubokręta

+ Czytnik kart pamięci na przednim panelu

MINUSY

- Słaba sztywność konstrukcji,

- Brak przejściówki do podłączenia.

DVD slim

Dane techniczne Chieftec FI-02BC:

- format Mini-ITX;

- pozycja pracy leżąca/stojąca;

- zasilacz Chieftec DSI200P 200 W PFC;

- wnęki 1x5,25" (zewn.), 1x3,5" (wewn.);

- gniazda 2xUSB, słuchawkowe, mikrofonowe, czytnik kart pamięci; wymiary 300x275x100 mm;

- waga 2,6 kg

Średnia cena rynkowa 244 zł

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy