Nokia 8.3 5G - test
Nokia 8.3 5G to pierwszy krok producenta w kierunku zoptymalizowanej wydajności i wsparcia dla sieci 5G. Jak ten sprzęt sprawdza się w codziennym użytkowaniu?
Nokia 8.3 5G ma być sprzętem, który wpisuje się w przyzwoitą półkę cenową oraz udostępnia możliwość skorzystania z sieci bezprzewodowych 5G. Urządzenie zaskakuje dużym ekranem oraz bardzo przyzwoitą wydajnością. Co jeszcze czeka na użytkowników?
Budowa i jakość wykonania
Nokia 8.3 5G to... klasyczna Nokia. Dokładnie ten sam język projektowania, do którego od lat przyzwyczaja swoich klientów HMD Global. Całe urządzenie jest naprawdę duże, a obsługa jedną ręką nie wchodzi w grę. Na bokach znajdziemy metal, a sam wyświetlacz został pokryty powłoką Gorilla Glass. Urządzenie jest dostępne tylko w jednym kolorze - ciemnym niebieskim, który HMD nazywa "Polar Night".
Skaner linii papilarnych umieszczono na boku, w przycisku zasilania po prawej stronie. Nad przyciskiem power znalazło się miejsce na regulację głośności, a na lewej stronie Nokia 8.3 5G posiada dedykowany przycisk do Asystenta Google. I to jej największy mankament. Ilość przypadkowych wciśnięć tego przycisku wybudzającego Asystenta jest ogromna. Mało to ergonomiczne.
Ekran i multimedia
Nokia 8.3 5G została wyposażona w ekranem 6,81 cala działający w proporcjach 20:9 i rozdzielczości full HD+. Oznacza to, że cała konstrukcja jest wyższa niż większość smartfonów i to faktycznie czuć - przez to sam sprzęt nie jest do używania za pomocą jednej dłoni. Sam ekran Nokii 8.3 5G wypada bardzo dobrze. Jest to nieco niższa półka niż w przypadku topowych smartfonów, ale na pierwszy rzut oka kompletnie nie widać różnicy. Niestety w tym przypadku mamy tu do czynienia z częstotliwością odświeżania na poziomie 60Hz.
W lewym górnym rogu znalazło się miejsce na otwór na kamerkę od selfie w postaci małej dziurki.
Aparat i bateria
Nokia 8.3 5G korzysta z głównego aparatu o rozdzielczości 64 Mpix, ultraszerokokątnego obiektywu 12 Mpix oraz czujnika makro 2 Mpix i czujnika głębi o tej samej rozdzielczości. Sama jakość zdjęć jest zadowalająca, jednak mogłaby być lepsza. Na pewno fotografie z Nokii 8.3 5G nadadzą się do mediów społecznościowych oraz oglądania ich na smartfonie. W innym przypadku fotografiom brakuje dynamiki i rozpiętości tonalnej - same zdjęcia wychodzą też nieraz przepalone.
Przy dobrym oświetleniu fotografiom z Nokii 8.3 5G nie można nic zarzucić. Zdjęcia nocne także wypadają całkiem nieźle, jednak widać, że aparat smartfona znacząco wyostrza krawędzie. W trybie wideo możemy rejestrować materiały w rozdzielczości 4K przy zachowaniu 24 klatek na sekundę i formatu kinowego 21:1.
Nokia 8.3 5G działa w oparciu o baterię o pojemności 4500 mAh. To całkiem spora pojemność, która pozwala na cały dzień pracy na jednym ładowaniu - w trybie mieszanym można dojść nawet do dwóch dni z dala od ładowarki. Jakość pracy na baterii można więc ocenić jako bardzo dobrą. Rozładowany telefon nie zaskoczy nas pod wieczór.
Podzespoły i system
Nokia 8.3 5G to pierwszy smartfon HMD wspierający połączenia z sieciami 5G. Telefon może skorzystać z szerokiego pasma częstotliwości. Cały sprzęt wykorzystuje procesor Qualcomma ze średniej półki - wersję Snapdragon 765G. Oprócz tego, Nokia 8.3 5G działa pod kontrolą Androida 10 po wyjęciu z pudełka i opiera się o dwa warianty - zarówno z 6 jak i 8 GB RAM i 64 i 128 GB miejsca na dane.
Cały smartfon radzi sobie całkiem sprawnie. Snapdragon 765G jest bardzo przyzwoitym procesorem, który w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM nie będzie sprawiał nikomu problemów w codziennej pracy.
Nokia 8.3 5G uzyskała w AnTuTu 325370 punktów. W GeekBench w teście jednego rdzenia smartfon zdobył 561 punktów, a test wielordzeniowy zakończył się wynikiem 1537 punktów.
Samsung Galaxy S20 ultra miał w Antutu 520 202 punktów, a w Geekbench 5 zdobył 918 pkt. (Single-Core Score) i 2820 (Multi-Core Score) pkt.
Natomiast Xiaomi Mi 10 miał wynik w benchmarku Geekbench 5 890 pkt. (Single-Core Score) i 3281 (Multi-Core Score).
Cena: około 2799 zł.
Podsumowanie
- Jakość wykonania
- Wyświetlacz
- Wydajność
- 5G
- Przycisk do Asystenta Google
- Mała pamięć
- Przeciętny aparat