Olympus SP-590 UZ - rekordzista świata
Firma Olympus nie odpuszcza i bije kolejny rekord w kategorii aparatów typu ultrazoom. Nowym liderem jest model SP-590 UZ wyposażony w gigantyczny, 26-krotny zoom optyczny. Na co stać to monstrum?
Niekwestionowanym liderem w tym wyścigu od dawna był Olympus, który systematycznie bił kolejne rekordy i stosował w swoich aparatach coraz dłuższe obiektywy. Nie inaczej jest z najnowszym modelem tego producenta - aparatem SP-590 UZ - który wyposażono w układ optyczny z rekordowym 26-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik zakresu 26 - 676 mm).
Budowa
Pod względem budowy zewnętrznej SP-590 UZ nie różni się niczym szczególnym od większości aparatów swojej klasy i umożliwia w miarę pewny chwyt i dużą wygodę kadrowania. Pewne zastrzeżenia można mieć jednak do jakości tworzywa, którym pokryto obudowę - jest to niestety dość "toporny" i (przynajmniej na pierwszy rzut oka) mało wytrzymały plastik.
Do tego dochodzą jeszcze przyciski display i usuwania zdjęć (uruchamia on równocześnie funkcję kompensacji cienia). Aparat wyposażono w zestaw złącz obejmujący gniazda: HDMI, zasilacza zewnętrznego, USB i Audio-wideo, a zdjęcia zapiszemy na - typowych dla Olympusa - kartach xD. Całość zasilana jest z 4 akumulatorów AA.
Najważniejsze funkcje
Także pod względem funkcjonalności nowy Olympus nie odbiega zasadniczo od większości typowych kompaktów. Aparat pozwala na fotografowanie w klasycznych trybach: automatycznym, automatyki programowej, preselekcji czasu/przysłony oraz nastaw manualnych. Dostępne są też 4 tryby ustawień własnych.
Dzięki 590 UZ będziemy mogli wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 3968 x 2976, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 oraz panoramiczne (16:9) 3968 x 2232 lub 1920 x 1080 pikseli. Aparat nagrywa również filmy - 640 x 480 i 320 x 240 pikseli z prędkością 30 lub 15 kl/s.
Monitor i wizjer
Główny wyświetlacz aparatu to 2,7 calowy panel LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. Do dyspozycji mamy też cyfrowy wizjer, ale jego jakość (w przeciwieństwie do ekranu, który pozostaje czytelny nawet przy ostrym świetle) nie ułatwi nam zbytnio kadrowania.
Zarówno wizjer, jak i wyświetlacz pokażą nam jednak ten sam zestaw wskazań informujących o ustawieniach aparatu. Są to m.in.:
- tryb fotografowania,
- tryb stabilizacji obrazu,
- tryb makro (supermakro),
- redukcja szumu,
- kompensacja cienia,
- blokada ekspozycji,
- stan baterii,
- przysłona/czas migawki,
- wartość kompensacji ekspozycji,
- rozmiar zdjęć,
- tryb pomiaru światła,
- czułość,
- balans bieli,
- tryb migawki.
Menu
Jak na aparat kompaktowy przystało, główne menu Olympusa SP-590 UZ umożliwia szybką i stosunkowo bezproblemową (pomijając nietypowe oznaczenia niektórych opcji) regulację najważniejszych ustawień aparatu. Większości zmian dokonamy w zakładce oznaczonej jako "menu aparatu" odpowiadającej m.in. za:
- balans bieli,
- czułość,
- tryb miawki,
- zoom cyfrowy,
- pomiar światła,
- tryb AF,
- stabilizację obrazu,
- kompensację błysku,
- regulację ostrości, kontrastu i nasycenia,
- redukcję szumu.
- zmianę rozmiaru zdjęcia, kadrowanie, poprawianie ostrości twarzy (zakładka "edycja"),
- kompensację cieni, usuwanie efektu czerwonych oczu (zakładka "doskonałe poprawki"),
- wygładzenie skóry, dodawanie efektu "lśniących oczu", podkreślanie oczu (zakładka "poprawianie urody").
Podsumowanie - fotografowanie i jakość zdjęć
Gdyby nie rekordowa wartość zoomu, Olympusa SP-590 UZ należałoby traktować jak dość przeciętny aparat kompaktowy, nie odbiegający funkcjonalnością ani sposobem obsługi od innych podobnych modeli. Gigantyczny zakres ogniskowych oraz możliwość korzystania z trybów automatycznych i nastaw manualnych czynią go jednak konstrukcją bardzo uniwersalną, która pod wieloma względami może konkurować z aparatami bardziej zaawansowanymi.
Olympus SP-590 UZ , specyfikacja techniczna:
Matryca: sensor CCD 1/2,33" o rozdzielczości 12 Mpix
Obiektyw: 4.6 - 119.6 mm (odpowiednik 26 - 676 mm), f/2.8 - 5.0
Wyświetlacz: 2,7", 230 tys. punktów
Czułość: ISO 1600
Pamięć: karty xD
Zasilanie: 4 baterie lub akumulatory AA
Wymiary/waga: 110 x 89 x 98 mm/435 g
Plusy:
+ ogromy zakres ogniskowych
+ sprawna praca autofokusa i stabilizacji obrazu
+ dobra jakość zdjęć
Minusy:
- nieczytelny wizjer cyfrowy
- niewygodny dostęp do niektórych klawiszy