Sony NEX-5 - zapowiedź nowego

NEX-5 to, jak na razie, najmniejszy i najlżejszy aparat z wymiennymi obiektywami na świecie. Czy "lustrzanka bez lustra" od Sony ma szansę stać się rynkowym hitem? Zapraszamy do lektury naszego testu.

NEX-5 z obiektywem E 16 mm F/2,8
NEX-5 z obiektywem E 16 mm F/2,8materiały prasowe

Japoński producent zadebiutował od razu z dwoma modelami "lustrzanek bez lustra" (NEX-3 i NEX-5), specjalnie dla nich opracował też nowy standard optyki.

Do naszych redakcyjnych testów trafił NEX-5. Aparat wyposażony został w 14,2 megapikselową matrycę Exmor APS HD CMOS w rozmiarze APS-C, a za przetwarzanie obrazu odpowiada w nim procesor Bionz.

Co ciekawe, cyfrówka nie posiada systemu stabilizacji obrazu, który w systemie NEX przeniesiony został do obiektywów. Te ostatnie mocowane są do korpusu przy pomocy nowego bagnetu typu E.

"Bezlusterkowce" Sony uzbroić można w szkła E 16 mm F/2,8, E 18-55 mm F/3,5-5,6 oraz E 18-200 F/3,5-6,3. Dwa ostatnie obiektywy posiadają stabilizację Optical SteadyShot, natomiast 16 mm "naleśnik" współpracować może dodatkowo z konwerterem szerokokątnym lub konwerterem typu "rybie oko".

Osobny adapter pozwala też na przypięcie do aparatów NEX większości obiektywów z systemu Alfa. Wśród akcesoriów dla nowego standardu na uwagę zasługuje również zewnętrzna lampa błyskowa, dostarczana w zestawie z aparatem.

NEX-5 z obiektywem E 18-55 mm F/3,5-5,6
materiały prasowe

Budowa aparatu

NEX-5 rozmiarami bardzo przypomina przeciętny aparat kompaktowy. Korpus cyfrówki mierzy 110,8 x 58,8 x 38,2 mm i waży (z baterią i kartą pamięci) 287 g. W najcieńszym miejscu magnezowa obudowa aparatu ma 24, 2 mm grubości, posiada też niewielki, ale dobrze wyprofilowany grip.

Aparat wykorzystuje nowatorski system obsługi, dzięki któremu liczba przycisków sterujących została bardzo ograniczona. Na obudowie nie znajdziemy m.in. tarczy trybu fotografowania, ani klawiszy odpowiadających za ustawienia czułości czy trybu autofokusa. Regulację najważniejszych parametrów umożliwiają natomiast trzy przyciski oraz pokrętło regulacyjne umieszczone na tylnej ścianie korpusu.

Wspomniane pokrętło pozwala także na zmianę: układu informacji wyświetlanych na ekranie, trybu migawki i lampy błyskowej, kompensacji ekspozycji oraz podgląd miniatur zdjęć i filmów.

Odchylany ekran i klawisze sterujące na tylnej ścianie aparatu
materiały prasowe

Układ przycisków umieszczonych na górnym panelu aparatu jest już bardziej konwencjonalny. Znajdziemy tu włącznik zasilania, spust migawki, przycisk podglądu zdjęć oraz klawisz nagrywania wideo. W tym samym miejscu znajduje się również złącze, umożliwiające podpięcie do aparatu lampy błyskowej lub zewnętrznego wizjera.

Kadrowanie zdjęć i filmów oraz podgląd obrazów umożliwia odchylany, 3-calowy ekran XtraFine LCD z technologią samoczynnej regulacji jasności TruBlack i rozdzielczością 920 tys. punktów.

1/100s, f/5 ISO 400
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Aparat wyposażono w złącza mini USB oraz HDMI (umieszczono je po lewej stronie obudowy), a za zasilanie odpowiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 1650 mAh, który (wraz z kartą pamięci Memory Stick PRO Duo) ukryty został w komorze u podstawy gripu.

Najważniejsze funkcje

Pod względem funkcjonalności NEX-5 oferuje możliwości bardzo zbliżone do amatorskich lustrzanek systemu Alfa, ale nie zabrakło w nim również cyfrowych dodatków, znanych z najnowszych kompaktów. Aparat pozwala na fotografowanie w trybie inteligentnym automatycznym, w trybach PASM oraz z wykorzystaniem trybu korekcji drgań i trybu automatycznej panoramy. Ten ostatni umożliwia stworzenie zdjęć panoramicznych o kącie widzenia (w zależności od zastosowanego obiektywu i rozdzielczości obrazu) wynoszącym od 94 do 226 stopni.

Unikatowym rozwiązaniem jest też funkcja pozwalająca na rejestrowanie trójwymiarowej panoramy 3D.

Użytkownik aparatu ma również do dyspozycji zestaw automatycznych trybów tematycznych. Są to programy: portret, krajobraz, makro, sport, zachód słońca, nocny portret, nocny widok oraz zdjęcia z ręki o zmierzchu.

Zakres czasów migawki wynosi od 1/4000 do 30 s, zakres czułości od 200 do 12800 ISO, natomiast korekty ekspozycji dokonać można w przedziale +/- 2 z krokiem co 1/3 EV.

Światłomierz aparatu działać może w ustawieniu centralnym, wielopunktowym i punktowym, a autofokus w trybie pojedynczym lub ciągłym. Obszar ostrości ustawić można na środku kadru, korzystając z trybu wielopunktowego lub trybu "elastycznego punktowego", który pozwala na manualne ustawienie pola ostrości.

Tryb ostrość DMF umożliwia dodatkowo ręczne ostrzenie, niezależne od ustawień autofokusa. "Szybkostrzelność" NEX-a wynosi do 7 klatek na sekundę.

1/1250s, f/4 ISO 400
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Dostępne w aparacie ustawienia balansu bieli obejmują opcje: auto, światło dzienne, cień, chmury, żarówki, światło jarzeniowe oraz lampa błyskowa. Temperatura barwowa zdjęć regulowana może być również ręcznie w zakresie: 2500 - 9900 K lub określona samodzielnie według wzorca.

Na kolorystykę obrazów wpływać możemy również przez wykorzystanie jednego z trybów "strefy twórczej". Przy opcjach: standard, intensywny, portret, krajobraz i zachód słońca regulować możemy kontrast, ostrość oraz nasycenie obrazów, a w trybie czarno-białe - kontrast i ostrość.

W aparacie nie zabrakło również funkcji umożliwiających wykonywanie zdjęć o dużej rozpiętości tonalnej. Oprócz optymalizatora D-Range, NEX-5 oferuje także tryb automatycznych zdjęć HDR.

1/60s, f/22 ISO 400
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Lampa błyskowa cyfrówki działać może w trybach automatycznym, błysku wypełniającego, synchronizacji z długimi czasami ekspozycji oraz synchronizacji z drugą kurtyną migawki. Siła błysku flesza regulowana może być w zakresie -/+2 z kokiem co 1/3 EV.

Zdjęcie wykonane przy standardowych ustawieniach ekspozycji
INTERIA.PL - Adam Nietresta

NEX-5 zapisuje zdjęcia pod postacią plików RAW lub JPEG, których rozdzielczość wynosi 4592 x 3056, 4592 x 2576, 3344 x 2224, 3344 x 1872, 2288 x 1520 lub 2288x1280 pikseli. W przypadku zdjęć panoramicznych rozmiar obrazów wynosić może natomiast 12 416 x 1856, 8192 x 1856, 5536 x 2160 lub 3872 x 2160 pikseli.

Sztandarową funkcją cyfrówki jest też możliwość rejestrowania filmów Full HD 1920 x 1080i z kodowaniem AVCHD. Oprócz tego aparat może także zapisywać sekwencje 1440 x 1080i i wykorzystywać kodowanie MPEG4.

Podobne ujęcie zrobione w trybie automatyki HDR
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Menu i obsługa aparatu

NEX-5, jak już wspominaliśmy, wykorzystuje całkiem nowy system obsługi. Zmian najważniejszych ustawień aparatu dokonuje się w głównym menu, które obsługiwane jest przy pomocy pokrętła sterującego i trzech przycisków funkcyjnych.

Menu aparatu ma nowatorską strukturę, całkowicie odmienną od tej, jaką można spotkać w większości aparatów konkurencji. Nietypowy jest także układ ustawień w poszczególnych zakładkach menu.

Zakładka tryb fotografowania - to nic innego jak cyfrowe pokrętło wyboru trybu pracy aparatu (inteligentny auto, tryby PASM etc.).

Aparat - w zakładce o tej nazwie ukryto ustawienia: trybu migawki, trybu autofokusa i wyboru pól ostrości, zoomu cyfrowego, funkcji wykrywania twarzy i uśmiechu, kierunku wykonywania zdjęć panoramicznych.

1/13s, f/5,6 ISO 400
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Rozmiar obrazu - w tym miejscu, jak sama nazwa wskazuje, określić będziemy mogli rozmiar, format i jakość zdjęć oraz rozdzielczość i format plików wideo.

Zdjęcia przedstawiające poziom szumów matrycy
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Jasność/kolor - ta zakładka odpowiada m.in. za regulację: kompensacji ekspozycji, czułości, balansu bieli, trybu pomiaru światła, korekty błysku, funkcji optymalizatora DRO oraz funkcji zdjęć HDR czy ustawienia strefy twórczej.

ISO 200
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Odtwarzanie - tutaj będziemy mogli np. usuwać zdjęcia, przygotować ich pokaz, wybrać katalog odtwarzania (zdjęcia/filmy), wyświetlić indeks zdjęć, obracać, chronić i powiększać zdjęcia czy regulować głośność odtwarzania filmów.

ISO 800
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Ustawienia - w tej zakładce regulować można m.in.: wspomaganie autofokusa, redukcję czerwonych oczu, wyświetlanie siatki i histogramu, przestrzeń barw, ustawienia stabilizacji obrazu, funkcje redukcji szumów, nagrywanie dźwięków, język i dźwięki menu, datę i czas czy jasność wyświetlacza.

W tym samym miejscu skorzystać będziemy mogli również z funkcji oczyszczania matrycy, sformatować kartę pamięci, określić sposób numeracji plików oraz nazwy katalogów czy tworzyć nowe katalogi.

ISO 1600
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Aby ułatwić obsługę, aparat wyposażony został w specjalny system pomocy ekranowej. Wskazówki wyjaśniające działanie najważniejszych parametrów wyświetlane są na monitorze przy zmianie większości ustawień w menu. Pomocna jest też możliwość zmiany głębi ostrości w obrazie podglądanym w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie - fotografowanie i jakość zdjęć

NEX-5 to pierwszy aparat z wymienną optyką, który rozmiarami praktycznie nie różni się od zwykłego kompaktu. Pod tym względem cyfrówka Sony najlepiej, jak dotąd, realizuje ideę "lustrzanki bez lustra" i bije na głowę konstrukcje konkurencji.

Koncepcja niewielkich aparatów z wymiennymi obiektywami zakłada również maksymalną prostotę obsługi i z tego względu projektanci NEX-a postanowili zastosować w nim całkowicie nowy system sterowania, który zdecydowanie odróżnia cyfrówkę od większości innych aparatów.

Nowatorski sposób korzystania z menu nie jest wprawdzie specjalnie skomplikowany i można się do niego szybko przyzwyczaić, ale konieczność obsługi aparatu przy pomocy ledwo trzech klawiszy sprawia jednak pewne trudności.

Wielka szkoda, że na korpusie nie umieszczono skrótu do podręcznego menu funkcyjnego lub choćby jednego przycisku programowalnego. Ich brak sprawia, że zmiany wszelkich ustawień wymaga od użytkownika żmudnego "grzebania" w głównym menu aparatu.

ISO 3200
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Nowość Sony pochwalić można natomiast za funkcjonalność. Aparat z powodzeniem zastąpić może amatorską lustrzankę, oferuje też najbardziej wartościowe rozwiązania znane z kompaktów - tryb panoramy (wzbogacony o opcję zdjęć 3D) czy tryb zdjęć nocnych z ręki. Cieszą też: duża szybkość zdjęć seryjnych oraz szeroki zakres czułości.

ISO 6400
INTERIA.PL - Adam Nietresta

A jak NEX-5 wypada pod względem jakości zdjęć? Poprawnie. Fotografie wykonane cyfrówką Sony charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów, do poziomu 800 ISO praktycznie nie występuje też problem szumów. Wadą jest jednak odwzorowanie kolorów - zdarza się, że barwy na zdjęciach są blade i słabo nasycone.

ISO 12 800
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Mimo wad, aparat trzeba jednak uznać za konstrukcję bardzo ciekawą. NEX-5 jest nie tylko pierwszym przedstawicielem nowego systemu, ale też zapowiedzią całkiem nowego podejścia do kwestii obsługi aparatów.

Firmie Sony nie udało się uniknąć błędów, ale początki są obiecujące i można mieć nadzieję, że kolejne generacje aparatów systemu NEX będą bardziej dopracowane.

Sony NEX-5, specyfikacja techniczna:

Matryca: Exmor APS HD CMOS, 14,2 Mpix

Mocowanie obiektywu: bagnet typu E

Wyświetlacz: 3-calowy ekran XtraFine LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów

Czas otwarcia migawki: 1/4000 do 30s

Czułość: ISO 12800

Pamięć: karty Memory Stick PRO Duo

Zasilanie: akumulator litowo jonowy NP-FM500H, 1650 mAh

Wymiary/masa: 110,8 x 58,8 x 38,2 mm/287 g

Plusy:

+ Niewielki rozmiar obudowy

+ Duża funkcjonalność

Minusy:

- Zbyt mała liczba przycisków sterujących

- Kłopoty z odwzorowaniem kolorów

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas