Sony Tablet S - oryginalny tablet
Sony rzuca wyzwanie Apple oraz firmom produkującym tablety z Androidem. Na polskim rynku debiutuje właśnie Sony Tablet S, a my - jako pierwsi w Polsce - publikujemy jego test.
Różnice androidowe
Co wyróżnia ten sprzęt na tle innych tego typu urządzeń? Przede wszystkim wygląd. Sony zdecydowało się na "ubranie" całego urządzenia w obudowę przywodzącą ma myśl notatnik. Całość przypomina trochę magazyn, którego jedną stronę zawinięto po to, aby ułatwić sobie trzymanie samego czasopisma. Po bokach umieszczono przyciski odpowiedzialne za włączenie/wyłączenie sprzętu oraz zmianę poziomu głośności. Po drugiej stronie znajdziemy port na karty SD oraz wejście mini-USB i wyjście słuchawkowe. To tyle, portu HDMI brak - jest natomiast bardzo nietypowy port, przy pomocy którego ładujemy sprzęt korzystając z dedykowanego adaptera.
Dodatki od Sony
Tablet S ma Certyfikat PlayStation, co oznacza, że - podobnie jak w przypadku Sony Ericsson Xperia Play - można na nim grać w gry z pierwszej konsoli PlayStation oraz w gry z platformy PlayStation Network. W momencie uruchomienia tytułu przeznaczonego na PlayStation na ekranie pojawiają się wirtualne przyciski znane z joypada PlayStation. Wybór gier na razie jest mały, ale biblioteka tytułów ma rosnąć wraz z czasem. W zestawie z tabletem znajdziemy grę "Crash Bandicoot" oraz "Pinball Heroes". Reszta gier, to gry dostępne na inne platformy z Androidem.
Nasz test Sony Tablet S - zobacz wideo:
Sony przygotowało także własną wersję aplikacji galeria służącej do przeglądania zdjęć, własny odpowiednik odtwarzacza wideo oraz odtwarzacza muzycznego. Sprawdzają się one lepiej niż dedykowane aplikacje umieszczone w systemie Android. Tablet S może także służyć jako pilot do telewizora lub odtwarzacza Blu-ray, stając się - dosłownie - centrum multimedialnej rozrywki w naszym domu. Z boku urządzenia umieszczono slot na kary SD, dzięki którym możemy łatwo przegrywać zdjęcia, materiały wideo oraz pliki bezpośrednio do pamięci Tablet S (przy pomocy dedykowanego programu File Transfer).
Tablet S w praktyce
Sony Tablet S wypada dobrze i w rzeczywistości pod kątem osiągów nie różni się od innych tabletów z systemem Tegra 2 o taktowaniu 1 GHz. Poprawiona przez Sony przeglądarka internetowa rzeczywiście umożliwia wczytywanie niektórych stron WWW szybciej, ale sporadycznie mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy byliśmy zmuszeni do odświeżenia strony, gdyż w tej obecnie wyświetlanej aktywne linki URL nie widoczne dla przeglądarki (nie można było w nie kliknąć). Możliwe, ze to przypadek - ale napisać o tym warto. Inne przeglądarki WWW pisane pod Androida działały bez zarzutu.
Bateria w tym urządzeniu umożliwia pracę przez około 8 do 9 godzin, co można uznać za wynik wystarczający, ale gorszy od iPada 2. Także sam ekran, chociaż nie można mieć zarzutów do jego jakości, odrobinę zawodzi, nie zawsze rozpoznając nasz dotyk. Na szczęście ten problem pojawia się bardzo, bardzo rzadko. Natomiast, na przykład, przy zmianie orientacji ekranu ikony mają czasami paskudną tendencję do rotacji z pewnym opóźnieniem. To szczegóły, ale w tej wersji oprogramowania są one dostrzegalne. Nie psuje to jednak ogólnego wrażenia, które pozostaje naprawdę dobre, także na tle innych tabletów z Androidem.
Podsumowanie
Debiut Sony na rynku tabletów można uznać za udany, chociaż Tablet S bez wątpienia nie wywoła rewolucji na rynku. Bez wątpienia obok Asus Transformer jest to najciekawszy tablet z Androidem na rynku. Za plus należy uznać cenę tego urządzenia, gdyż za model pozbawiony modułu 3G i wyposażony w pamięć 16 GB i moduł Wi-Fi przyjdzie nam zapłacić 1999 zł. Natomiast model posiadający 32 GB pamięci i moduł 3G kosztuje 2599 zł. Czekamy na kolejne tablety marki Sony.
PLUSY
+ dobry ekran,
+ wygląd i dodatki od Sony,
+ Certyfikat PlayStation.
MINUSY
- mógłby działać jeszcze szybciej,
- brak portu HDMI.
Specyfikacja
- Ekran: przekątna 9,4" i rozdzielczości 1280 na 800 pikseli.
- Waga 598 g
- Pamięć: 16GB lub 32GB
- System: Google Android 3.2,
- Grafika: umieszczono dwurdzeniowy system Tegra 2 o taktowaniu 1 GHz.