Test Gigabyte GeForce GTX 950 Xtreme Gaming – najszybszy w swojej klasie

Gigabyte GeForce GTX 950 Xtreme Gaming to pierwszy model z nowej serii podkręconych kart graficznych, opracowanych specjalnie pod kątem graczy. Czy uda mu się sprostać wymaganiom?

Już na samym początku warto napisać, że tytuł testu nie kłamie. Gigabyte GeForce GTX 950 Xtreme Gaming jest faktycznie najszybszy w swojej klasie. Karta została fabrycznie podkręcona i teraz taktowanie jej rdzenia wynosi 1203 MHz, co przy podstawowym 1026 MHz stanowi poważny wzrost mocy. Na sterydach pracują także pamięci GDDR2, których wartość z 6600 MHz podskoczyła na 7000 MHz.

Powyższe zabiegi pozytywnie wpłynęły na wydajność karty co zaowocowało zauważalnym przyrostem FPS w grach względem innych urządzeń tej klasy. Podczas testów udało nam się odpalić Wiedźmina 3 na średnio- wysokich detalach i nie mieliśmy problemów z płynnością rozgrywki. Klatki na sekundę utrzymywały się w granicach 30-45 co umożliwiało komfortową i niestresującą grę. We wszelkich dostępnych w internecie wykresach "ekstremalny" GTX 950 od Gigabyte wypada tylko trochę gorzej od podstawowego GeForce’a GTX 960, a to jest naprawdę niezłym osiągnięciem.

Reklama

Półpasywne chłodzenie

Taki przyrost mocy wymagał oczywiście zastosowania nowego sposobu chłodzenia. W tym przypadku Gigabyte zastosował nowy, półpasywny system WindForce 2X, skrywający sporej wielkości aluminiowy radiator nakryty dwoma wentylatorami. To właśnie wspomniane wentylatory są szczególnie zachwalane przez producenta, który podkreśla ich unikalną konstrukcję. Dzięki zastosowaniu oryginalnie wygiętych "ostrzy" wiatraki zwiększają przepływ powietrza, a przy tym zmniejszają efekt drgań układu oraz przyczyniają się do zmniejszenia poziomu hałasu. Jest to szczególnie warte odnotowania bo GeForce GTX 950 Xtreme Gaming pracuje o wiele ciszej niż konkurencja.

Podkręcanie

Miłym zaskoczeniem jest fakt, że 950 Xtreme Gaming pomimo już i tak mocnej specyfikacji, dalej umożliwia nam samodzielną zabawę w podkręcanie. W tym celu Gigabyte udostępnił swoją znaną aplikację OC Guru II, dzięki której nie tylko możemy na bieżąco monitorować stan naszej karty, ale także mamy możliwość ręcznego ustawienia wielu parametrów jej pracy. W każdej chwili możemy ręcznie zmienić taktowanie zegara, kontrolować skoki napięcia czy wpływać na prędkość wentylatora. Wszystkie nasze zmiany możemy oczywiście zapisać jako jeden z wielu profili. Na uwagę zasługuje też efektowny system podświetlania diodami (WINDFORCE LED) których kolor możemy wybrać samodzielnie.

Podsumowanie

Gigabyte GTX 950 Xtreme Gaming jest bez wątpienia udaną konstrukcją, zapewniającą duże możliwości, świetne chłodzenie i bardzo cichą pracę. Sprawa komplikuje się jednak gdy weźmiemy pod uwagę jej cenę na naszym rynku. Za podkręconego GTX-a 950 producent zażyczył sobie 780 zł, co przy podobnych stawkach za wolniej działającą konkurencję wydaje się strzałem w dziesiątkę. Efekt psuje jednak fakt, że dokładając zaledwie 40 zł więcej, możemy już kupić mocniejszego GeForce’a GTX 960. Pozostaje się zastanowić czy zawyżona cena wszystkich modeli GTX 950 nie wpłynie na całkowity brak zainteresowania tymi kartami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GeForce | gigabyte

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy