Test HP Split x2 - hybryda z (niewykorzystanym) potencjałem

HP Split x2 to konwertowalny laptop, który z pozoru ma wszystko, aby podbić serca użytkowników. Mimo iż sprzęt nie jest jeszcze oficjalnie dostępny na polskim rynku, to zapowiada się niezwykle ciekawie.

HP Split x2
HP Split x2materiały prasowe

HP Split x2 został zaprezentowany w maju tego roku jako alternatywa dla modelu Envy x2. Split x2 w założeniu miał być tańszą wersją Envy x2, jednak szybki spadek cen tego drugiego urządzenia sprawił, że pomysł na wypełnienie niszy nie udał się. Mimo to Split x2 pozostaje bardzo dobrą hybrydą, która może pracować zarówno w trybie tabletu, jak i klasycznego laptopa. Czy warto się nim zainteresować?

Ciężki i toporny

HP Split x2 jest dosyć toporny, co nie każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu. Komputer waży 2,3 kg (tablet 1 kg + stacja robocza 1,3 kg), a jego obudowa ma aż 22,9 mm grubości (11,3 mm tablet + 11,6 mm jednostka centralna). Wszystko to sprawia, że Split x2 jest jednym z najcięższych laptopów konwertowalnych na rynku. Nazywanie go mianem ultrabooka, mimo iż taka nomenklatura jest powszechnie stosowana, jest małym nieporozumieniem. Pewną rekompensatą stosunkowo dużej masy jest dodatkowa bateria wbudowana w jednostkę centralną komputera.

Konsekwencją masywnej obudowy Splita x2 jest wysoka jakość wykonania. Mimo że tworzący obudowę materiał może na pierwszy rzut oka wyglądać na "tani", to cechuje go bardzo wysoka trwałość. Poszczególne elementy obudowy wzorowo do siebie spasowano, dzięki czemu nie ugina się ona pod punktowym naciskiem i nie skrzypi. Zastrzeżenia można mieć jedynie do tylnego panelu części tabletowej, który w okolicach centralnych jest trochę za bardzo elastyczny.

Dwa zawiasy ekranu, które łączą jednostkę centralną portem, do którego można wczepić część tabletową, nie są najwyższej jakości. Albo jest to wynik kiepskich materiałów tworzących zawiasy, albo zbyt dużej masy właściwej tabletu, bowiem w postaci laptopowej, całość niepokojąco się chybocze. Szczególnie uciążliwe będzie to, gdy z urządzenia będziemy chcieli skorzystać jadąc jako pasażer samochodu lub autobusu. Przytrzymanie ekranu jedną ręką to podstawa. W tej kwestii HP musi się poprawić.

Dotyk dotykowi nierówny

Producent wyposażył Split x2 w 13,3-calowy błyszczący ekran pracujący w rozdzielczości 1366 na 768 pikseli. Niestety, na tę chwilę jest to jedyna dostępna matryca w laptopie. Użytkowanie komputera w mocno oświetlonym pomieszczeniu może być utrudnione, choć wtedy wystarczy wyciągnąć tablet ze stacji roboczej i zmienić kąt patrzenia.

Zastosowana w Split x2 matryca jest średniej jakości. Kontrast, podświetlenie, odwzorowanie kolorów i kąty widzenia nie zachwycają. Ekran testowanego komputera pokrywa zaledwie 64 proc. palety sRGB. Jest to słaby wynik, charakterystyczny dla najtańszych laptopów na rynku. Tego komputera raczej nie ma co polecać grafikom i fotografom.

Klawiatura zastosowana w urządzeniu HP jest przyzwoitej jakości, a rozlokowanie poszczególnych przycisków prawidłowe. Komfort pisania nie budzi większych zastrzeżeń, podobnie jak korzystanie z załączonego touchpada. Dobrze obsługuje on wszystkie podstawowe gesty znane z Windowsa 8.

Przez większość czasu i tak będziemy korzystali z dotykowego ekranu Split x2. Zaimplementowana technologia działa sprawnie, a przełożenie ruchów dłoni na polecenia w systemie działa bez większych opóźnień.

Imponująca bateria

HP Split x2 jest napędzany przez niskonapięciowy procesor Intel Core i3-3229Y (Ivy Bridge) taktowany częstotliwością 1,4 GHz. W zestawie znajdziemy również 4 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 4000. Na prywatne dane użytkownik ma 128 GB zlokalizowanych na dysku SSD. Całość działa płynnie, bez większych przycięć. Na pokładzie znajdziemy również Windowsa 8.

Laptop ma dwie baterie (jedna o pojemności 33 Wh, druga 32 Wh), które pozwalają nawet na 11 godzin autonomicznej pracy. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza że w rozwiązaniach konkurencji raczej nie doświadczymy podobnych. Korzystanie ze Splita x2 w formie tabletu automatycznie skraca czas żywotności baterii o połowę.

Kluczem będzie cena

HP Split x2 to przyzwoity laptop konwertowalny, choć trochę mu brakuje, by szturmem zdobyć rynek. Sprzęt miał być alternatywą dla Envy x2, ale do swojego wzoru mu daleko. Czy odniesie sukces na polskim rynku? Wszystko zależy od tego w jakiej cenie Split x2 będzie sprzedawany. Jeżeli HP za wysoko zawiesi poprzeczkę cenową, Split x2 skończy jak wiele podobnych -  dobrych, ale za drogich na polskie realia - komputerów mobilnych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas