Test Motorola Xoom 2 ME - medialny tablet

Motorola Xoom 2 Media Edition to ciekawy tablet z nietypową przekątną ekranu. Czy ma szanse odnieść sukces na polskim rynku?

Motorola Xoom 2 Media Edition
Motorola Xoom 2 Media EditionINTERIA.PL

Motorola Xoom 2 Media Edition to najnowszy tablet w ofercie amerykańskiego giganta, który należy uznać za udanego następcę modelu Xoom. Sprzęt jest wydajny, poręczny i dobrze wykonany, dzięki czemu ma sporą szansę odnieść marketingowy sukces. Raczej jednak nie trafi do tabletowej elity współrządzonej przez iPada i Transformera Prime. Dlaczego?

Wygląd i ekran

Xoom 2 ME (Media Edition) to stylistycznie jeden z najciekawszych tabletów dostępnych na rynku. Sprzęt zamknięty został w ośmiokątnej, subtelnie zaokrąglonej obudowie, która zdecydowanie wyróżnia się na tle nudnych konstrukcji konkurencji. Przedni panel tworzy jednolita tafla szkła, nad którą ulokowano logo producenta oraz kamerkę internetową (1.3 MPix). Tył urządzenia jest tworzony przez kamerkę internetową 5.0 MPix oraz srebrny metal wykończony gumopodobnym materiałem. Dzięki temu ostatniemu, tablet bardzo pewnie leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej.

Wszystkie elementy Xooma 2 ME wzorowo do siebie dopasowano, dzięki czemu żaden z nich nie skrzypi i nie ugina się pod naciskiem palców. Jedną z głównych zalet tabletu Motoroli jest 8,2-calowy ekran z warstwą ochronną Gorilla Glass pracujący w rozdzielczości 1280 na 800 pikseli. Dotykowy panel zapewnia prawidłowe odwzorowanie i nasycenie kolorów, a przecież to zwyczajna matryca TFT. Element ten, podobnie jak obudowę, należy ocenić wysoko, ale jednocześnie zaznaczyć, że intensywnie odbija światło oraz łapie odciski palców.

Wymiary tabletu wynoszą 216 na 139 na 8,9 mm, a jego waga nie przekracza 388 gramów. Dzięki tak kompaktowej formie, Xoom 2 ME zmieści się nawet do najmniejszej oraz najbardziej zapchanej torby.

Specyfikacja i użytkowanie

Gadżet nie jest skarbcem portów komunikacyjnych, choć to co najważniejsze - złącze słuchawkowe jack 3,5 mm, miniHDMI oraz microUSB 2.0 - w nim znajdziemy. Dodatkowo, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 b/g/n oraz slot na kartę SIM czynią z Xooma 2 prawdziwe centrum multimedialne. Dobre wrażenie nie mija nawet, gdy zajrzymy pod przysłowiową "maskę". Tablet jest napędzany przez dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 GHz wspierany 1 GB pamięci RAM. Na prywatne dane producent przeznaczył 16 gigabajtów wbudowanej przestrzeni dyskowej, choć o dodatkowej rozbudowie pamięci mowy być nie może, bowiem w Xoom 2 ME nie uraczymy slotu na kartę microSD.

Opisywana Motorola w wielu sytuacjach działa płynnie, choć przycięcia systemu są tu na porządku dziennym. Nie bez winy w tym przypadku jest preinstalowany Android 3.2.2 - nie da się ukryć, że jest to system już leciwy i aktualizacja do Ice Cream Sandwich wszystkim wyszłaby na dobre. Niewykluczone, że Androida 4.0 na Xoomie 2 ME w końcu zobaczymy, choć ze względu na mariaż Google'a i Motoroli należało oczekiwać go znacznie wcześniej.

Tablet ma wbudowany akumulator o pojemności 3900 mAh, który pozwoli nawet na bezstresowe 7-8 godzin surfowania po internecie. Przekroczenie obiecywanych przez producenta 10 godzin pracy na baterii nie wydaje się jednak realne. Odnotować należy także relatywnie krótki czas pełnego naładowania, który poprawia szeroko rozumianą całkowitą mobilność gadżetu.

Podsumowanie

Sprzęt ten to solidna średnia półka jakościowa. Gadżet jest dobrze wykonany, ma przyzwoity ekran i podzespoły, ale brak preinstalowanego Androida 4.0 oraz cena na poziomie 2000 zł mogą skutecznie zniechęcić do zakupu. Za zbliżone pieniądze będzie można kupić już iPada trzeciej generacji, więc trudno powiedzieć, czy Motorola Xoom 2 ME podbije technologiczną Polskę, o świecie już nie wspominając.

Plusy:

+ solidne wykonanie;

+ kompaktowe rozmiary;

+ przyzwoity ekran;

+ slot na kartę SIM;

Minusy:

- brak Androida 4.0;

- brak slotu na microSD;

- zawyżona cena.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas