Test Sony Bravia XF90 i soundbaru HT-XF9000

Sony Bravia XF90 /materiały prasowe
Reklama

Sprawdzamy telewizor Sony Bravia XF90 – propozycje Japońskiego giganta, która ma zaspokoić potrzeby osób szukających dobrego telewizora za około 5000 zł.

Obecnie 55-calowy telewizor za około 5000 zł to przysłowiowy "złoty standard" na polskim rynku. W tej cenie możemy kupić naprawdę bardzo dobry telewizor 4K w tych rozmiarach. Fraza "bardzo dobry" jest kluczowa, bo mających około 50 cali telewizorów Ultra HD za znacznie mniejsze pieniądze nie brakuje. Jednak dostarczana przez nich jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia. Sony Bravia XF90 zalicza się oczywiście do "złotego standardu". Sprawdźmy natomiast, czy coś co wyróżnia na tle odbiorników za podobne pieniądze.

Reklama

Design

Testowany telewizor prezentuje się bardzo elegancko. Sony postawiło na minimalizm. Sprzęt ma dwie, mocowane po bokach nóżki. Pomiędzy nimi możemy umieścić listwę głośnikową. Sony zaleca swój model, HT-XF9000 - jeszcze wrócimy do tego soundbaru w dalszej części materiału. Montaż telewizora nie sprawia problemów. Z tyłu znajdziemy standardowy pakiet złączy, w tym 4 porty HDMI i 3 porty USB.   

Pilot nie różni się wiele od modeli, które widzieliśmy w zestawie z innymi telewizorami Sony. Ponieważ XF90 korzysta z systemu Android, na pilocie znajdziemy przycisk Google Play. Podsumowując, nic nowego, ale nie ma w tym nic złego.

Technologie, które go wspierają

XF90 korzysta z szeregu technologii Sony, wymienimy jedynie najistotniejsze. Kluczowe znaczenie dla oglądającego ma technologia X-Motion Clarity, która służy do zapewnienia płynnego i wyraźnego obrazu dynamicznych akcji. Technologia ta wykorzystuje firmowe algorytmy lokalnego przyciemniania i zwiększania jasności diod LED w systemie podświetlenia, dzięki czemu steruje poziomem luminancji i optymalizuje czas emisji światła. W rezultacie obraz pozostaje płynny i wyraźny. Rozwiązanie X-tended Dynamic Range Pro odpowiada natomiast za poprawianie wyglądu materiałów HDR i bez HDR poprzez precyzyjne rozjaśnianie i przyciemnianie podświetlenia ekranu w każdej strefie (telewizor obsługuje HDR10, Hybrid Log-Gamma i Dolby Vision). Nad wszystkim czuwa procesor X1 Extreme.

Sprawdź najlepszą cenę

A co z Android TV? Przede wszystkim system działa sprawnie, z pewnością sprawniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, na poprzednich generacjach niektórych telewizorów. Plusy Androida to m.in. dostęp do wielu aplikacji, opcja sterowania głosem (mikrofon w pilocie) i bezbłędnie działający, wbudowany Chromecast (przesyłanie materiałów z urządzenia mobilnego na telewizor).

Przejdźmy do najistotniejszej kwestii, czyli testów obrazu.

Testujemy obraz

Podczas sprawdzania XF90 oglądaliśmy filmy w serwisie YouTube i Netflix, filmy z pendrive’a i oczywiście produkcje na płytkach 4K Ultra Blu-ray, a także podłączyliśmy do telewizora konsolę PS4 Pro. Efekt? W skrócie: XF90 oferuje bardzo dobrą jakość obrazu jak na swoją cenę. A bardziej szczegółowo?

Telewizor ma naprawdę dobrą paletę kolorów i udane odwzorowanie barw. Nie można mieć również zastrzeżeń do HDR-u - jak na dzisiejsze standardy telewizorów, HDR oferowany przez XF90 stoi na więcej niż wystarczającym poziomie. Ku naszemu zaskoczeniu, telewizor Sony oferuje nieduży input lag, zatem doskonale sprawdzi się po podłączeniu konsol, a szczególnie gier, które potrafią dostarczyć obraz w natywnym 4K. XF90 świetnie sprawdzi się w nasłonecznionych pomieszczeniach, chociaż sam kąt widzenia - jak to często bywa w przypadku LCD LED-ów - mógłby być lepszy.

Dźwięk

Jakość dźwięku oferowana przez  XF90 jest poprawna, ale głośniki telewizora nie zastąpią soundbaru czy zestawu kina domowego. Do testowanego odbiornika podłączyliśmy zestaw HT-XF9000 (cena - około 1899 zł), listę głośnikową i subwoofer wspierający Dolby Atmos. Co możemy o nim napisać? Jeśli chodzi o design, HT-XF9000 wygląda poprawnie, może nawet zbyt zwyczajnie. A jakość dźwięku? Jest niezła, szczególnie na standardowym trybie, ale nie ma mowy o niebywałych doznaniach. Zestaw ma więcej niż jeden tryb działania (Film, Muzyka, Gra), ale żaden z nich nie wyróżnia się w znaczny sposób. Jest to urządzenie niezłe, ale przeznaczone wyłącznie dla użytkownika nie będącego audiofilem. Natomiast trzeba przyznać, że bardzo dobrze komponuje się z telewizorem XF90.


Podsumowanie testu XF90

Sprawdź najlepszą cenę modelu 55-calowego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Bravia | 4K
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy