Test Sony Xperia SP - alternatywna wersja Xperia Z
Sony po sukcesie Xperia Z oferuje kolejną ciekawą nowość - smartfon Xperia SP mający być przedstawicielem "średniej półki". Jak sprawdza się w praktyce? Odpowiedź w naszym teście Sony Xperia SP.
"Widzę, Sony postanowiło skorzystać z wzornictwa Xperia Z (zobacz test Xperia Z), przenosząc do modelu SP charakterystyczny, duży przycisk, który służy do włączania i wybudzania telefonu" - to pierwsze, co pomyślałem, patrząc na SP. Telefon nie jest jednak bynajmniej kalką Xperia Z - chociażby dlatego, że jego tylnia klapka może zostać ściągnięta, a także ze względu na slot kart microSD. Pomimo tego wyraźnie widać tutaj "ducha Xperia Z".
Smartfon jak kameleon
Smartfon Xperia SP został wyposażony w wyświetlacz HD Reality Display o przekątnej 4,6 cala. Ekran został wykonany w technologii Mobile BRAVIA Engine 2. Mechanizm w założeniu ma samemu korygować obraz dodając, obok wzmocnienia ostrości, nową optymalizację kontrastu w czasie rzeczywistym. Ekran 720p robi dobre wrażenie - nie jest to oczywiście poziom Xperia Z, ale w swojej klasie w pełni wystarczy. Dokładną specyfikację telefony można znaleźć w tabeli na dole testu.
Urządzenie ma aluminiową ramkę. Dodatkiem wzornictwa jest zmieniający kolor "element przeźroczysty" na dole telefonu. Można ustawić iluminacje rozświetlające ten element według własnego gustu. Będą powiadamiały one o nadchodzących rozmowach i wiadomościach tekstowych. Można również tak ustawić iluminacje, że będą pulsowały w rytm ulubionej muzyki. Jak to działa w komunikacji i multimediach? Przykładowo, jeśli otrzymamy wiadomość na Facebooku, ramka pulsuje na niebiesko. Jeśli przeglądamy zdjęcia, i na fotografii dominuje kolor zielony - ramka zaświeci się na zielono. Dla jednych będzie to ciekawy pomysł - ale dla drugich, zbyteczny dodatek. Kwestia gustu.
Xperia SP w praktyce
Telefon ma na pokładzie system Android 4.1.2 z nakładami znanymi m.in. z telefonu Xperia Z. Swoje aplikacje i nakładki stosują także inni producenci - zatem nie jest to nic dziwnego. To, czy uznamy je za przydatne - pozostaje inną kwestią, dość subiektywną. Na pewno przydatne będą ustawienia oszczędzania energii. Podobnie jak w Androidach 4.0 z nakładką Xperia - bardzo dobrze prezentuje się także m.in galeria zdjęć. Co ważne, Xperia SP na tle innych smartfonów wyróżnia się dłuższym czasem pracy i mniejszym zużyciem energii. Tutaj doba bez ładowania to rzeczywistość, a nie informacja na pudełku.
Wyniki testu przeprowadzonego w benchmarku Quadrant Standard Edition widać poniżej. Wynik na poziomie 8167, biorąc pod uwagę specyfikację telefonu, jest naprawdę bardzo dobry. Przypomnijmy, że na przykład Galaxy S III, zdobywa w tym benchmarku około 5600 punktów. Co ciekawe, Xperia SP umożliwia synchronizacje z padem do konsoli PlayStation 3, dzięki czemu możemy zrezygnować z ekranu dotykowego na rzecz joypada podczas grania - doskonały pomysł. Szkoda natomiast, że telefon nie ma wbudowanego portu mini-HDMI - to ułatwiłoby niektórym osobom podłączenie sprzętu do telewizora. Na ratunek ma przyjść opcja One-touch mirroring. Dzięki technologii NFC i funkcji screen mirroring ekranu, nie potrzeba kabli, aby przesyłać obraz. Jednak ta opcja nie jest dostępna na każdym telewizorze.
Zdjęcia robione przez Xperia SP są "tylko" poprawne. Te wykonywane przy dobrym oświetleniu stoją na wysokim poziomie. Problemy pojawiają się przy braku dobrego światła - jak u innych producentów, co tu dużo mówić. Mimo wszystko - fotografie wykonane przy pomocy Xperia SP są niezłe. Więcej zdjęć wykonanych Xperia SP można znaleźć tutaj.
Podsumowanie testu Xperia SP
- Szybkość pracy
- Bateria
- Wykonanie telefonu
- Brak portu mini-HDMI
- Aparat mógłby być jeszcze lepszy