Test tanich tabletów PowerTab Manta MID05 i PowerTab X MID06

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej niedrogich tabletów. Przetestowaliśmy dwa z nich - PowerTab Manta MID05 i MID06. Jak sprawiły się w praktyce?

Rynek tabletów z systemem Android zaczyna być lustrzanym odbiciem rynku smartfonów z systemem Google - mamy urządzenia z najwyższej półki, ze średniej oraz z najniższej. Różnice między nimi są dostrzegalne gołym okiem, ale klient kupujący telefon z niższej półki nadal otrzymuje wszystkie szukane przez niego funkcje. Ich jakość potrafi być gorsza, ale można z nich korzystać - czy jest to przeglądanie stron WWW, korzystanie z poczty czy granie w gry. Tablety doszły do tego samego momentu w swoim rozwoju. Urządzenia Manta MID05 i MID06 (zwany także PowerTab X) są tego doskonałym potwierdzeniem.

Tablety pełnoprawne

Na początku wyjaśnijmy raz jeszcze, kim jest polska firma Manta. To producent elektroniki znany na rynku z urządzeń, które można nazwać budżetowymi odpowiednikami popularnych rozwiązań. Często niektóre z ich produktów stanowią jednak godny - i przy okazji niedrogi - substytut tamtych "dużych" urządzeń. We wrześniu zeszłego roku mogliśmy przetestować urządzenie Manta MID 7" - połączenie odtwarzacza multimedialnego z elementami funkcjonalności tabletu. Wynik był zaskakująco ciekawy. Teraz przyszła pora na "prawdziwe" tablety - Manta MID05 i MID06.

Manta MID05 a Manta MID06

Reklama

Oba tablety Manta PowerTab są wyposażone w procesor Boxchip A10 taktowany zegarem 1.2 GHz, akcelerację grafiki 3D (sam układ graficzny pracuje z częstotliwością 400 MHz) oraz 512 MB pamięci RAM. Tablet Manta PowerTab MID 05 ma ekran pojemnościowy TFT o przekątnej siedmiu cali, natomiast PowerTab X może pochwalić się ekranem o przekątnej 10 cali. Obsługiwana rozdzielczość to 800 na 480 pikseli oraz 1024×600 (w modelu MID06). Wbudowane złącze USB umożliwiają podłączanie różnych urządzeń, takich jak pendrive'y, a czytnik kart microSD pozwala na zwiększenie wbudowanej pamięci. Dołączenie kabla HDMI do tabletu pozwala na wyświetlanie multimediów i dokumentów na monitorach i telewizorach. Pamięć wbudowana obu modeli to 4GB. Dostęp do internetu w tabletach Manty jest możliwe poprzez WiFi 802.11b/g, a także modem 3G - o nim później. PowerTab X MID06 posiada baterię o pojemności 7000 mAh, a Manta MID05 baterię 4000mAh. Jedynym aparatem umieszczonym w obu urządzeniach jest mająca małą rozdzielczość kamerka z przodu obudowy. Jak zatem widać - dwie podstawowe różnice to przekątna ekranu oraz bateria.

Także rozłożenie przycisków na tablecie jest inne - Manta MID05 ma trzy przyciski funkcjonalne znane z urządzeń Androida w dolnej części urządzenia, tymczasem PowerTab X MID06 w tym miejscu ma tylko jeden przycisk (powrót o jeden ekran do tyłu), a pozostałe przyciski umieszczono tam, gdzie zazwyczaj znajdują się przyciski zmniejszania i zwiększania poziomu głośności. Nietypowe i trochę niewygodne. Sam poziom dźwięku zmieniamy poprzez przyciski znajdujące się na ekranie, na samej górze.

Pierwsze podejście

Na dzień dzisiejszy oba urządzenia korzystają z systemu Android 2.3 - Manta obiecuje, że sprzęt będzie można zaktualizować do systemu Android 4.0. Tak naprawdę, oba tablety przypominają pierwszego Galaxy Tab produkcji Samsunga - on także wykorzystywał system przeznaczony dla smartfonów, także i tutaj znajdziemy komunikaty przygotowane pod telefon, nie tablet (nieliczne nie są nawet przetłumaczone z angielskiego). Nie ma w tym nic dziwnego - tak działa większość tanich tabletów na dzień dzisiejszy. Oczywiście takie rozwiązanie sprawia, że system jest sztucznie skalowany do większej przekątnej, co szczególnie kuriozalnie wygląda w przypadku 10-calowego PowerTab X. Z drugiej jednak strony - przeciętny użytkownik pewnie nawet nie zwróci na to uwagi. Co jednak przykuje jego uwagę?

Z pewnością dwa elementy obu tabletów można zaliczyć jako większe wady - ekran oraz baterię. Nie należy spodziewać się ekranu o jakości nawet zbliżonej do droższych tabletów. Sam ekran TFT ma naprawdę mały kąt widzenia, a chociaż jego "responsywność" jest poprawna (to duży plus!), to czasami trzeba będzie "nacisnąć" trochę mocniej. A jeśli zaczniemy mocno naciskać tablet od drugiej strony, podczas jego trzymania, to na ekranie zaczną pokazywać się wypuklenia spowodowane dotykiem.

Także bateria, która wystarcza na około 4 do 6 godzin pracy (zależnie od poziomu jasności i wykonywanych czynności) nie rozpieszcza, szczególnie, że musimy ją ładować dłużej niż baterie znane z drożnych tabletów (chociaż różnice nie są tak tragiczne - nowego iPada również ładuję się długo). Co ważne, żadna z tych dużych wad nie eliminuje obu tabletów - trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ich istnienia.

No dobrze, a jak to działa?

Osoby posiadające droższe tablety otwarcie wyśmiewają się z ich "dyskontowych" braci. Jednak, w ostatecznym podsumowaniu, całość można porównać do wspomnianych smartfonów albo do komputerów. Są maszyny szybsze i lepsze - ale droższe. Oraz ich tańsze odpowiedniki. Tutaj mamy do czynienia z tymi drugimi. Spokojnie możemy korzystać z poczty elektronicznej, chociaż pisanie nie jest tak wygodne jak na iPadzie czy Transformerze. Bez problemu można przeglądać strony internetowe, chociaż te bogato obudowane Flashem będą działać wolniej. Ale będą działać. Tak samo gry - począwszy od "Angry Birds" a skończywszy na mniej rozbudowanych grach z grafiką 3D. Nie ma mowy o porównaniu z platformą Tegra 2, ale przecież nikt świadom tego zakupu nie oczekuje takich fajerwerków. W testach przy pomocy aplikacji Quadrant otrzymaliśmy wynik całkowity 1324 punkty (1129 w sekcji 3D). Należy jednak pamiętać o pamięci wewnętrznej - nie jest ona duża, można ją co prawda rozbudować, ale warto brać pod uwagę ten fakt przy pobieraniu aplikacji ze sklepu Google Play.

Co ważne, jak często bywa w przypadku takich urządzeń, bez problemu radzą sobie one z filmami wideo w popularnych formatach - MPEG1/2/4,MJPG, H263 (1280×720) oraz H264 (720× 480). Filmy, muzykę oraz zdjęcia można zgrać na tablet albo oglądać/słuchać bezpośrednio z pamięci przenośnej. Takie rozwiązania oferują tylko nieliczne tablety z najwyższej półki.

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie podsumować Manta MID05 i PowerTab X MID06. Osoby szukające poziomu iPadów oraz urządzeń z Tegrą 2 lub 3 nie maja tu czego szukać, Kropka. Wielu użytkowników chciałoby jednak urządzenie oferujące podobne funkcje w niższej cenie. Manta MID05 kosztuje prawie cztery razy mniej niż iPad 2 i niezłe tablety z Tegrą 2, a w niektórych (raz jeszcze - niektórych!) aspektach nie oferuje czterokrotnie gorszej jakości. Warto to wziąć pod uwagę. Z dwóch urządzeń bardziej skłaniamy się ku tańszemu i mniejszemu Manta MID05 - jest bardziej kompaktowy, stosunek jakości do ceny wypada naprawdę dobrze, a mniejszy ekran lepiej pasuje do tej wersji Androida. Na koniec, raz jeszcze podkreślmy, obecność takich tabletów tworzy zupełnie nową półkę cenową całego segmentu. Użytkownicy potrzebują takich urządzeń i to oni w ostatecznym rozliczeniu ocenią, czy PowerTaby i im podobne spełniają ich oczekiwania. Muszą tylko być świadomi swojego zakupu.

Szczegóły i cena

Manta PowerTab X MID 06 manta ma być wyposażona w egzemplarza modem 3G wraz z kartą SIM Manta Mobile. Sieć opiera się na sygnale telefonii komórkowej obejmującej swoim zasięgiem ponad 95 proc. powierzchni Polski (informacja producent). Sugerowana cena detaliczna zestawu tablet Manta PowerTab X MID06 + modem 3G + karta sim Manta Mobile została ustalona na 799 PLN.

Sugerowana cena tabletu Manta PowerTab MID 05 została ustalona na 499 PLN.

PLUSY

+ świetny stosunek ceny do jakość,

+ to są tablety, niezależnie od złośliwych komentarzy,

+ substytut przenośnej konsoli do gier,

+ doskonałe do multimediów, szczególne filmów.

MINUSY

- ekrany obu urządzeń,

- praca baterii,

- rozmieszczenie przycisków w PowerTab X MID06,

- należy pamiętać, że nie każda aplikacja może działać prawidłowo.

Specyfikacja techniczna Manta PowerTab MID05

Procesor: Boxchip A10 1.2 GHZ, GPU MALI-400

System operacyjny: Android 2.3

Pamięć RAM: 512MB

Pamięć wbudowana 4GB

Ekran: 7"TFT, 16:9, 800×480 dotykowy pojemnościowy, 5-punktowy wielodotykowy

Internet: WiFi 802.11b/g/n

Czytnik kart: Micro SD max. 32GB

Złącza zewnętrzne: USB 2.0, HDMI

Kamera: wbudowana

Wbudowany mikrofon

Audio: MP2/MP3/WAV/AAC/WMA

Wideo: MPEG1/2/4,MJPG, H263 (1280×720), H264 (720× 480)

Zdjęcia: JPG/JPEG/PNG/BMP

Bateria: 4000mAh

Specyfikacja techniczna Manta PowerTab X MID06

Procesor: Boxchip A10  1.2 GHZ, GPU400MHZ

System operacyjny: Android 2.3

Pamięć RAM: 512MB DDR3

Pamięć wbudowana: 4GB

Ekran: 10"TFT, 16:9, 1024×600 dotykowy, pojemnościowy

Internet: WiFi 802.11b/g/n

Czytnik kart: Micro SD max. 32GB

Złącza zewnętrzne: USB 2.0, mini USB 2.0, HDMI

Kamera: wbudowana

Wbudowany mikrofon

Audio: MP2/MP3/WAV/AAC/WMA

Wideo:  MPEG1/2/4,MJPG,H263 (1280×720),H264 (720× 480)

Zdjęcia: JPG/JPEG/PNG/BMP

Bateria: 7000 mAh (czas pracy do 6 godzin)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tablet | tablet | Manta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy