Testujemy komórkę Toma Cruise'a - N93
Czy za telefon Toma Crusie'a z filmu "Mission: Impossible III" warto zapłacić prawie 3 tys. złotych? Oto jeden z pierwszych w Polsce testów ekskluzywnego modelu Nokia N93.
Co jest w pudełku
Przy zakupie tego urządzenia powinniśmy otrzymać: telefon, ładowarkę, kabel do telewizora, etui materiałowe, zawieszkę skórzaną, przejściówkę do ładowarki, kabel USB, słuchawki, płytę CD, kartę pamięci 128 MB w standardzie, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi.
Wygląd zewnętrzny
Nokia N93 działająca w sieciach UMTS, GSM 900/1800/1900, to naprawdę potężnie i solidnie zbudowany "klapkowiec", o długości 118 mm, grubości 28 mm, szerokości 55,5 mm i wadze 180 gramów. Po rozłożeniu klapki telefon ma długość aż 202 mm. Urządzenie posiada bardzo przyzwoity wyświetlacz QVGA (240 x 320 pikseli) o przekątnej 2,4 cala i 262 144 kolorach. W ramie wyświetlacza znajduje się jedna z dwóch kamer cyfrowych w tym modelu, tzw. "kamera pomocnicza". To z pewnością wyróżnia N93 od innych telefonów. Nie możemy się również "przyczepić" do klawiatury, której klawisze są ułożone w dostatecznej odległości, co daje nam możliwość swobodnego pisania SMS-ów. Oprócz tego Nokia N93 posiada joystick oraz klawisze pomocnicze. Po lewej stronie, na boku obudowy, znajduje się wejście na: ładowarkę, zestaw słuchawkowy, karty pamięci; lampa błyskowa oraz główna kamera cyfrowa, dzięki której możemy robić zdjęcia o rozdzielczości 2048x1536 pikseli. Nokia N93 ma pewną wadę związaną z zaślepkami zakrywającymi wejście na zestaw słuchawkowy i obiektyw kamery cyfrowej. Otóż są one tak małe, że po odczepieniu możemy je po prostu zgubić. Po prawej stronie tego urządzenia, zupełnie na boku, znajdziemy specjalny klawisz lampy błyskowej, a także klawisz trybu kamery, za pomocą którego można szybko przełączać tryby robienia zdjęć i nagrywania wideo. Na samej górze, po prawym boku od głównej kamery urządzenia, umieszczony został klawisz do zoomu. Nokia N93 posiada trzykrotny zoom optycznym i dwudziestokrotny zoom cyfrowy. Na samym dole telefonu znajdziemy otwór na pasek. Jednak najbardziej wyróżniającą zewnętrzną częścią w tym telefonie, jest obracająca się klapa wyświetlacza (główka) o 160 stopni, w prawie każdym możliwym kierunku.
Wszystko, co powinna mieć nowoczesna komórka
Nokia N93 posiada w sobie wszystko to, co powinna mieć nowoczesna superkomórka. Menu Nokii N93 podzielone jest na dwanaście standardowych działów:
Wiadomości - ten telefon ma możliwość odbierania oraz wysyłania wszystkich dostępnych wiadomości na rynku. Począwszy od MMS-ów, EMS-ów czy SMS-ów, a skończywszy na e-mailach, wiadomościach grupowych czy tez video MMS-ach. Nie znalazłem tutaj żadnych funkcji specjalnie wyróżniających go od innych Nokii.
Kontakty (spis telefonów) - byłem mile zaskoczony kilkoma ciekawostkami wprowadzanymi do najnowszych telefonów fińskiego producenta. Przy dodawaniu nowego kontaktu, oprócz standardowego wpisywania imienia i nazwiska, firmy, stanowiska itp., mamy możliwość dodania: elementu graficznego do połączenia wideo, numeru pagera oraz numeru telefonu internetowego. Z każdym kontaktem mogę połączyć się głosowo, wideo lub z opcją NIM (o tym w dalszej części testu). Mam również możliwość stworzenia duplikatu dowolnego kontaktu z mojego spisu telefonów. Innych, niestandardowych rzeczy nie zauważyłem.
Kalendarz - kolejny "standard" w komórkach Nokii. Każda data, każda godzina może zostać przypisana dowolnemu wydarzeniu z życia codziennego. Foto-Wideo - jak sama nazwa wskazuje, ta opcja menu jest odpowiedzialna za wideo oraz fotografię. Wspominałem już, że Nokia N93 posiada dwie kamery. Główną kamerą (z boku) można robić naprawdę dobrej rozdzielczości zdjęcia, jak również kręcić bardzo przyzwoitej jakości filmiki wideo. Druga kamera jest używana przede wszystkim do rozmów wideo. Aparat fotograficzny w N93 ma rozdzielczość 3,2 megapiksela (2048 x 1536 pikseli) oraz obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z trzykrotnym przybliżeniem optycznym i dwudziestokrotnym cyfrowym, a także funkcję automatycznej ostrości (autofocus). Telefon posiada sześć trybów robienia zdjęć: automatyczny, niestandardowy, tryb zbliżenia, krajobraz, noc i nocny portret. Oprócz tego w N93 istnieje możliwość zrobienia serii zdjęć oraz wykorzystanie funkcji samowyzwalacza.
Galeria - jest to jedna z najczęściej odwiedzanych przeze mnie funkcji w tym aparacie. Pomijam już samo przeglądanie zdjęć i plików wideo. Fajną zabawą jest edycja plików stworzonych przez siebie. Możemy na przykład połączyć ze sobą dwa różne pliki wideo, dodawać do nich zdjęcia, pliki audio czy też inne dostępne efekty. Nie inaczej jest z plikami graficznymi. Każde zdjęcie mogę przycinać, obracać w dowolny sposób, dodawać efekty specjalne, tekst, obrazek lub ramkę.
Pokaz slajdów - czy to pliki wideo, czy zdjęcia - możemy je oglądać w trybie pełnoekranowym, otwierając aplikację RealPlayer. Można to robić nie tylko na ekranie swojego telefonu, ale również telewizora, dzięki kablowi CA-64U (dostępny w standardzie). W prezentacjach możemy przeglądać pliki w formacie SVG (Scalable Vector Graphics), takie jak animacje i mapy. Dzięki funkcji albumy, każde zdjęcie i plik wideo podporządkowujemy danemu albumowi, np. fotki z wakacji. Następna ciekawostka to "pliki dźwiękowe". Jak sama nazwa wskazuje, służy nam do odtwarzania tracków muzycznych. Nokia N93 standardowo zawiera w komplecie program Adobe Premiere Elements 2.0, który ułatwia importowanie klipów wideo, zdjęć i muzyki, eksperymentowanie z setkami przejść i efektów oraz tworzenie filmów w profesjonalnym stylu przy użyciu dostosowywanych szablonów. Co więcej, filmy te można wypalać na dyskach DVD oraz zapisywać w formatach do prezentacji w Internecie i przesyłania pocztą elektroniczną.
Ostatnia z ciekawostek w "galerii", to linki strumieniowe. Jest to funkcja, dzięki której możemy ściągać materiały strumieniowe prosto na nasz telefon komórkowy.
Odtwarzacz muzyczny - opcja ta pozwala użytkownikom Nokii N93 odtworzyć pliki multimedialne zapisane w pamięci urządzenia lub na karcie pamięci. Muzykę możemy również ściągać z internetu. W tym dziale znajduje się jeszcze "Fonoteka", dzięki której mamy pełen dostęp do utworów posiadanych w telefonie. Nokia N93 umożliwia nam słuchanie muzyki w dobrej jakości dźwięku.
Zegar - standardowa opcja w telefonach Nokii. Dzięki niej możemy znać dokładny czas nie tylko w miejscu przebywania, ale i na całym świecie (funkcja "czas w miastach świata"). Oprócz tego ustawiamy datę, godzinę, wybieramy tryb zegara, analogowy lub cyfrowy.
Usługi - to typowa forma dostępu do internetu. Możemy w niej przeglądać wybrane przez nas strony internetowe.
Osobiste (dodatki) - to jedna z najprzyjemniejszych "działek" tego telefonu. Znajdziemy tam cztery gry (snakes, hoghroller casino, sre, card deck), RealPlayera - rozpoznaje pliki 3GP, MP4, RM - oraz visual radio - usługę sieciową służącą jako zwykle radio FM z automatycznym strojeniem i zapisywaniem stacji. To nie wszystko, funkcja "osobiste" zawiera również dwie bardzo fajne aplikację: reżyser i animacja flash. Reżyser to aplikacja, dzięki której plikom foto lub wideo możemy "dołożyć" odpowiednie zdjęcie, tekst, wideo czy dźwięk. Wszystko to dzięki opcji muvee. Natomiast, za pomocą animacji flash oglądamy, odtwarzamy oraz łączymy się z plikami flash dla urządzeń mobilnych.
Łącza (komunikacja) - to chyba najważniejsza funkcja tego telefonu. To w "łączach" aktywujemy Bluetootha, port podczerwieni czy tworzymy sieć domową, co jest trochę trudniejszym zadaniem, bowiem do korzystania z tej opcji musimy mieć skonfigurowaną sieć WLAN oraz skonfigurowane urządzenia muszą pracować w standardzie UPnP (Universal Plug and Play). Folder - "menadżer połączeń", to bardzo ważne ogniowo tego telefonu. Pokazuje nam bowiem stan transmisji danych lub zakończenia połączenia w sieci GSM/UMTS/WLAN. To dzięki "menadżerowi połączeń" możemy sprawdzić dostępność sieci bezprzewodowych, znajdujących się w zasięgu naszego telefonu. Kolejną ciekawą funkcją w "łączach" jest usługa "NIM" - naciśnij i mów. Naciśnij i mów (ang. push to talk) to wygodny, błyskawiczny i tani sposób komunikacji grupowej. Użytkownicy usługi mogą ze sobą rozmawiać w ramach opłaty ryczałtowej bez żadnych limitów, co w Polsce nadal pozostaje rzadkością.
Biuro - znajdziemy tam wszystkie standardowe funkcje w Nokii oraz jedną nowość. Oprócz dyktafonu, kalkulatora, przeglądarki internetowej, quickoffice, notatnika i konwertera, znalazłem tam czytnik kodów kreskowych. Czytnik ten służy do dekodowania różnego rodzaju kodów (np. tych z kartonów po napojach). Tak naprawdę to tylko kolejny "bajer" tego telefonu.
Narzędzia - zawierają kilka nowości, oczywiście, poza starymi, powszechnie dostępnymi funkcjami. Wszystko za sprawą "ustawień połączeń", a konkretnie WLAN-u. Możemy w nich pokazać dostępność urządzenia, jak również przeskanować sieć, wybrać odpowiednią częstotliwość z jaką komórka będzie wyszukiwać dostępne sieci WLAN oraz ustawić dane do korzystania z lokalnych sieci bezprzewodowych WLAN. Następna bardzo ciekawa usługa, to "zakaz połączeń". Funkcja ta pozwala ograniczyć możliwość odbioru i nawiązywania połączenia.
Nokię N93 bez większych problemów można połączyć z dowolnym komputerem, obsługującym USB. Wszystko za pomocą kabla USB oraz aplikacji dostarczonej na płycie CD.
Przy solidnej "zabawie" tym telefonem, Nokia N93 wytrzymała cztery dni "ciężkiej pracy". Według danych producenta, przy średniointensywnej pracy, urządzenie powinno wytrzymać do 10 dni bez ładowania.
Jaki jest finalny wyrok dla N93?
Szkoda, że nie miałem technicznej możliwości na wypróbowanie tego telefonu w sieci UMTS. Ogólnie Nokię N93 oceniam bardzo pozytywnie. Jedynym minusem są jego gabaryty. W dziesięciostopniowej skali ocen Nokia N93 zasługuje na osiem gwiazdek.
Telefon jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: Pearl Black oraz Aluminium Grey. Nokię N93 można kupić za 2975 PLN.
Paweł Gąsiorski
Dane techniczne
Budowa: klapkowiec
Sieci: GSM 900/1800/1900, UMTS
Wymiary: 118,2 x 55,5 x 28,2 mm
Waga: 180 g
Rozmiar wyświetlacza: 2,4" QVGA, 320 x 240 pikseli
Rozmiar wyświetlacza dodatkowego: 1,1", 128 x 36 pikseli
Kolory wyświetlacza: 262.144 kolorów
Kolory wyświetlacza dodatkowego: 65.536 kolorów
Technologia Java: tak
Całkowita pamięć telefonu: 50 MB + 128 MB karta miniSD, możliwość rozszerzenia do 2 GB
Czas rozmów: 3,7 h (UMTS)/5,1 h (GSM)
Czas oczekiwania: do 10 dni
Wiadomości
Wiadomości multimedialne (MMS): tak
Poczta elektroniczna: tak
Bluetooth: tak
Podczerwień: tak
Synchronizacja danych: tak
Przeglądarka internetowa: tak
GPRS (w zależności od sieci): tak
EDGE (w zależności od sieci): tak
UMTS (w zależności od sieci): tak
WLAN: tak
Aparat fotograficzny: tak
Rozdzielczość zdjęć: 3,2 megapiksela (2048 x 1536)
Powiększenie: 3 x zoom optyczny, 20 x zoom cyfrowy
Nagrywanie wideo: tak
Rozdzielczość wideo: 640 x 480 pikseli
Funkcje wideo: nagrywanie, odtwarzanie
Odtwarzacz RealOne: tak
Radio FM: tak
Personalizacja
Motywy/skórki: tak
Standardowe dźwięki dzwonka: polifoniczne, MP3, AAC, eAAC+, WMA
Pobieranie gier: tak
Tapeta: tak
Wymienne obudowy: nie
Gwarancja i inne
Okres gwarancji: 24 miesiące
Cechy dodatkowe: Symbian OS 9.1, S60 3rd edition.