WL-530G V2 - kieszonkowy router
Kiedyś routery były jedną wielką zagadką dla użytkownika. Teraz, w dobie szybkiego internetu, router wydaje się koniecznością. Sprawdzamy WL-530G V2 produkcji Asusa.
Na polskim rynku pojawił się router firmy Asus, WL-530G V2, reklamowany jako najmniejszy router na świecie. Czy kieszonkowy router to dobry pomysł?
Pierwsze kroki
WL-530G V2 rzeczywiście jest mały - całość ma wymiary 129mm (długość) na 44mm (szerokość) na 29mm (wysokość). To robi wrażenie. Równie dobrze wypada prostota obsługi - nie musimy instalować oprogramowania, wystarczy podpiąć internet i przeprowadzić prostą konfigurację.
Co ważniejsze, nie trzeba za każdym razem korzystać tylko z access pointa. Za sprawą monitorowania WAN-u urządzenie wykrywa od razu jakiekolwiek zmiany w działaniu modemu i dostosowuje swoją konfigurację bez potrzeby ingerencji. Wystarczy podłączyć WAN i access point, a wszystko powinno być gotowe.
Asus pamiętał także o rozwiązaniach, które mogą uratować nam skórę. Przykładowo, firmware routera pomoże nam - po nieudanym upgradzie oprogramowanie - odzyskać oryginalny firmware. Wystarczy także przytrzymać przycisk "Reset" przez 5 sekund, aby odzyskasz ustawienia fabryczne. Tego typu rozwiązania brzmią standardowo, ale nie każdy producent o nich pamięta.
Dodatkowe zabezpieczenie
Przejdźmy do bardziej praktycznych tekstów. Po podłączeniu routera i synchronizacji z notebookiem możemy liczyć na około 23 Mbit/sek przy odległości około metra. Przy około 5 metrach możemy mówić o prędkości około 20 Mbit/sek. Po przejściu do innego pokoju prędkość spada do około 15 Mbit/sek. Nie ma problemów z utratą sygnału lub błędów w logowaniu.
Z dodatkowych funkcji należy definitywnie wspomnieć o blokowaniu adresów URL oraz wychwytywania niepożądanych słów - dzięki temu możemy blokować nieodpowiednie strony przez dziećmi, albo kolegami z pokoju.
Kieszonkowa sprawa
W ostatecznym rozliczeniu WL-530G V2 tak naprawdę nie różni się od innych routerów, będąc równie dobrym urządzeniem. Słowem-kluczem w tym przypadku jest jednak "rozmiar". Omawiane urządzenie jest rzeczywiście bardzo kompaktowe, dzięki czemu możemy je wziąć ze sobą w podróż biznesową, do akademika lub na wakacje. Jeśli oczywiście potrzebujemy tak małego routera.
PLUSY
- łatwy w obsłudze,
- dodatkowe zabezpieczenia,
- mały rozmiar,
MINUSY
- mały rozmiar nie zainteresuje wszystkich
Specyfikacja
Transfer
802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps, 802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps
Protokoły sieciowe
- DHCP Server, WAN DHCP Client
- Enable/Disable WAN Ping
- DNS Proxy, PPPoE login client support, Big Pond login client support
- NTP support