XPOWER GT - pecetowe granie

Granie na komputerze? Jeśli tak, to tylko na desktopie. Sprawdzamy najnowsze gry i komputer XPOWER GT firmy Vobis.

article cover
materiały prasowe

Pudełko do grania

Podobnie jak w przypadku notebooków, także wygląd komputerów stacjonarnych odgrywa dzisiaj ogromną rolę. Zapewne właśnie dlatego zadbano, aby XPOWER GT prezentował się efektownie. Całość ubrano w obudowę MiniTower Enlight (w naszym przypadku koloru czarnego), dokładając do zestawu bezprzewodową klawiaturę oraz mysz (o nich szerzej za chwilę). Z przodu obudowa częściowo została pokryta plastikiem o kolorze fortepianowej czerni, środek przedniej części obudowy jest natomiast "metaliczny" ze świetnie prezentującym się przyciskiem Power (nie ma, niestety, przycisku Reset).

Z przodu znajdziemy jeszcze dwa porty USB 2.0, wejście audio na słuchawki/głośniki oraz wejście audio Line in. Pamiętano także o czytniku kart pamięci - obsługuje on wszystkie najważniejsze standardy. Za pierwszą otwieraną pokrywką na górze kryje się napęd optyczny DVD firmy Samsung. Przy automatycznym wysuwaniu tacki pokrywka nie stwarza problemów. Jeśli natomiast będziemy chcieli wysunąć tackę ręcznie, wiąże się to z uchyleniem pokrywki i otwarciem napędu przy pomocy przycisku. Nie jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale można się do niego przyzwyczaić.

VP Q6600A XPOWER GT prezentuje się naprawę nieźle.
materiały prasowe
Z tyłu znajdziemy podstawowy zestaw złącz i wejść.
materiały prasowe

Bezprzewodowe dodatki

Jak wspomniałem powyżej, do zestawu dołączono bezprzewodową mysz oraz klawiaturę Vobis. To doskonałe rozwiązanie, pasujące do stylistyki całego zestawu. Wystarczy podpiąć nadajnik do portu USB i zsynchronizować oba urządzenia. Całość sprawuje się bez problemów. Optyczna myszka ma dobry czas reakcji i bardzo dobrze leży w dłoni, także rozłożenie przycisków i ergonomia są godne pochwały. To samo można powiedzieć o czarnej klawiaturze. W tej drugiej bardzo dobrym akcentem okazało się umieszczenie z prawej strony przycisków zmniejszających/zwiększających głośność oraz panelu obsługującego Media Center. Dzięki temu z klawiatury możemy zrobić pilota, którym na odległość obsługujemy multimedia. Oba urządzenia potrzebują do funkcjonowania baterii AAA. Pierwszą partię znajdziemy w pudle z komputerem. Miły gest.

Bezprzewodowa klawiatura oraz myszka - miły dodatek.
materiały prasowe

Pod maską

Pierwszą rzeczą, którą zauważymy po włączeniu XPOWER GT jest jego cicha praca. Komputer jest sprzedawany z Windows Vista Home Premium. Wbrew pozorom to dobry wybór. Komputer z taką konfiguracją bardzo dobrze poradzi sobie z nowym wynalazkiem Microsoftu, a ponieważ kupujący XPOWER GT myśli o graniu - Vista wydaje się najlepszym wyborem.

Dodatkowo komputer wyposażono w Norton Internet Security (wersja na 90 dni) z możliwością dokupienia aktualizacji, program do obsługi nagrywarki Nero oraz Microsoft Office Ready PC - 60-dniowa wersję Office Professional 2007.

Zajrzyjmy w końcu "pod maskę" XPOWER GT. W środku znajdziemy procesor Intel Core 2 Quad Q6600 z częstotliwość taktowania procesora 2,40 GHz. Płytę główną Gigabyte GA-G33M-S2, kartę graficzną Asus GeForce 8800GT 512 MB, dwa razy DDRAM2 1024 MB z częstotliwością pamięci 800 MHz, a także dysk twardy Hitachi z aż 500GB wolnej pamięci. Trzeba przyznać, że Vobis zdecydował się na bardzo ciekawą kombinację, tworząc koalicję z różnych, często konkurujących ze sobą firm. Jak się jednak okazuje - całość została bardzo dobrze zoptymalizowana i dopasowana. Zresztą jest to jeden z największych plusów kupowania gotowych zestawów komputerowych. Profesjonaliści, którzy składają komputer wiedzą jak dobrać odpowiednie komponenty, dzięki czemu nie powinno być mowy o problemach z konfiguracją. Widać to chociażby podczas dokładnych testów.

Gra warta świeczki

Nadszedł czas, aby sprawdzić XPOWER GT w jego żywiole - czyli grach. Jak łatwo się domyślić, komputer z taką konfiguracją nie ma problemów z obsługą nowego MS Office i innych aplikacji biurowych, rozpakowywaniem dużych plików czy kodowaniem muzyki na potrzebny odtwarzaczy multimedialnych. Co natomiast z grami?

Wiedźmin

Wiedźmin
materiały prasowe

Bioshock

Jedna z najciekawszych gier roku. Także jeśli chodzi o oprawę graficzną. Po ustawieniach wszystkich możliwych opcji na maksimum i włączeniu rozdzielczości 1024 na 768 gra sprawowała się doskonale. Także podniesienie rozdzielczości do 1280 na 1024 nie stanowiło tu żadnego problemu - "Bioshock" pracował w ponad 30 klatkach na sekundę. Dopiero rozdzielczość 1600 na 1200 okazała się większym wyzwaniem - przy scenach podczas których na ekranie działo się naprawdę dużo, płynność spadała do około 20-22 klatek na sekundę. Czyli nadal nieźle.

World in Conflict

World in Conflict
materiały prasowe

Rozdzielczość: 1024 na 768

Detale: Wysokie

Maksymalna liczba klatek: 107

Minimalna liczba klatek: 20

Średnia: 42

Rozdzielczość: 1024 na 768

Detale: Bardzo Wysokie

Maksymalna liczba klatek: 68

Minimalna liczba klatek: 9

Średnia: 31

Jest to więc wynik naprawdę dobry, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że strategie RTS standardowo tracą liczbę klatek przy bardziej spektakularnych bitwach.

Crysis

Żaden benchmark nie pokaże nam tego, co gra "Crysis" - obecnie najbardziej wymagający tytuł na rynku. Gra ta posiada gigantyczne wymagania i nawet komputery pasjonatów grania warte 10 tys. lub więcej nie dadzą jej rady w najwyższych ustawieniach. Jak w tym środowisku sprawuje się XPOWER GT od Vobis?

Naprawdę nieźle - brzmi odpowiedź. W rozdzielczości 1024 na 768 i przy ustawieniach detali na wysokie gra sprawuje się bardzo dobrze. Także podczas większych strzelanin. Jedynym problemem dla komputera okazał się etap "Paradise Lost", w którym walczymy z kosmiczną rasą na terenie skutym lodem. Nie obyło się bez zmniejszenia ilości detali. Generalnie, przy rozdzielczości 1024 na 768 oraz 1280 na 1024, i detalach ustawionych na średni poziom, gra pracuje w więcej niż 30-40 klatkach, nadal wyglądając świetnie.

Crysis - na próżno szukać bardziej wymagającej gry na PC.
materiały prasowe

Detale Very High można uruchomić jedynie na Windows Vista, gra korzysta wtedy z biblioteki DX10. Po tak wysokich ustawieniach i włączeniu rozdzielczości 1024 na 768 spodziewałem się problemów. Błąd. Owszem, liczba klatek potrafiła spaść do 10 na krzyż, ale teoretycznie grać można. Oczywiście nie będzie to łatwe, ale gra chodzi - i jest to sukces. Rozdzielczość 1280 na 1024 przy ustawieniach na wysokie detale oznacza jeszcze mniej klatek i problemy z zabawą. Ale to nie zaskakuje w żadnym stopniu. Wręcz przeciwnie.

Przejście "testu Crysis" przez XPOWER GT oznacza, że jest to komputer bardzo dobry dla graczy. Co więcej, nie tylko umożliwia on zabawę w najwyższych ustawieniach z obecnymi na rynku grami, ale dzięki dobrej konfiguracji mamy gwarancję, że za rok testowana maszyna będzie tak samo dobra, jak i w dniu zakupu. Wiele w tym zasługi bardzo dobrej kary GeForce produkcji Asusa. Także płyta główna od Gigabyte (która obsługuję dźwięk 7.1 - kolejny plus dla graczy i fanów multimediów) sprawuje się tutaj bardzo dobrze. Na co dzień konkurujące ze sobą marki współpracują w XPOWER GT bez problemów.

Szafa gra

W ostatecznym podsumowaniu VP Q6600A XPOWER GT stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla graczy i fanów multimediów, którzy chcą dobrego zestawu do zabawy, a samemu nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby złożyć taki komputer. Gotowy zestaw gwarantuje nam optymalnie dobraną konfigurację, pełną gwarancję oraz pomoc w razie problemów. Jak się okazuje - granie jest nadal domeną desktopów. I zapewne długo jeszcze pozostanie.

Co więcej, we wszystkich komputerach Vobis Digital do zastosowań domowych zainstalowana zostanie pełna wersja programu Microsoft Office 2007 w wersji Home & Student. Zawiera ona programy : Word 2007, Excel 2007, Power Point 2007, One Note 2007. Po raz pierwszy w Polsce w sprzedaży detalicznej pojawiły się komputery z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoftu.

Programy dostępne są bez dodatkowych kosztów i instalacji. Od razu po zakupie komputera są gotowe do użytku.

VOBIS DIGITAL VP Q6600A XPOWER GT otrzymuje REKOMENDACJĘ serwisu NOWE TECHNOLOGIE.
INTERIA.PL

PLUSY

- bardzo dobra konfiguracja

- wykonanie i estetyka

MINUSY

- nie ma przycisku reset

- nie ma portu HDMI

Specyfikacja urządzenia stronę dalej

SPECYFIKACJA

VOBIS DIGITAL VP Q6600A XPOWER GT

Procesor

Procesor - producent Intel

Typ Core 2 Quad Q6600

Częstotliwość taktowania procesora 2,40 GHz

Pojemność pamięci podręcznej procesora (L2 Cache) 2 x 4 MB

Czestotliwość taktowania magistrali (FSB) 1066 MHz

Płyta główna

Gigabyte GA-G33M-S2

Pamięć operacyjna RAM

Zainstalowana pamięć RAM 2048 MB DDRAM2 (w trybie Dual Channel)

Częstotliwość pamięci RAM 800 MHz

Typ pamięci RAM DDRAM2

Ilość wolnych banków pamięci RAM 2

Dysk twardy

Pojemność dysku twardego 500 GB

Prędkość obrotowa dysku twardego 7200 obr/min

Pamięć podręczna dysku twardego 8 MB

Interfejs dysku twardego SATA2

Napędy

Napęd optyczny wbudowany DVD+/-RW Lightscribe

Parametry zapis/odczyt Prędkość zapisu: DVD+R (Double Layer) 8x DVD-R (Double Layer) 4x DVD+R (Single Layer) 16x DVD-R (Single Layer) 16x DVD+RW 8x DVD-RW 6x CD-RW 24x CD-R 48x / Prędkość odczytu: DVD 16x, CD 48x

Czytnik kart pamięci Compact Flash I & II, Secure Digital, Mini SD, MMC, MicroDrive, SM, Memory Stick, Memory Stick Duo/Pro, Memory Stick Pro/MagicGate

Karta graficzna

Model Asus GeForce 8800GT

Pamięć graficzna 512 MB

Wyjścia TV-out, 2 x DVI

Karta dźwiękowa

Typ: zintegrowana 8 kanałowa (7.1)

Komunikacja

Karta sieciowa Gigabit LAN 10/100/1000 Mbps

Porty komunikacyjne 6 portów USB 2.0, port równoległy LPT

Klawiatura multimedialna bezprzewodowa

Mysz optyczna bezprzewodowa

Oprogramowanie

Dodatkowe oprogramowanie Norton Internet Security (wersja 90 dni) z możliwością dokupienia aktualizacji, Program do obsługi nagrywarki Nero, Microsoft Office Ready PC - 60-dniowa wersja Office Professional 2007

Parametry fizyczne

Głębokość 415 mm

Szerokość 190 mm

Wysokość 360 mm

Kolor black, silver

Informacje serwisowe

Podstawowa gwarancja 2 lata

Dodatkowe informacje o gwarancji: możliwość wykupienia rozszerzenia gwarancji do 3 lat

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas