14-latka znalazła świetny sposób na likwidację martwych stref w samochodach

Dobra widoczność otoczenia pojazdu to podstawa bezpieczeństwa w trakcie podróży. Od zawsze jednym z elementów w pojazdach, które ograniczały widoczność, były słupki A, czyli boczne ramki otaczające przednią szybę.

Niebawem ta zmora może odejść do lamusa, a to za sprawą 14-latki, która postanowiła ułatwić życie i zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich kierowców w bardzo ciekawy sposób. Alaina Gassler zaprojektowała i zbudowała prototyp urządzenia, które zostało zbudowane z materiałów stworzonych na drukarce 3D, a zostało wyposażone jest w projektor i kamerę.

Jak zapewne domyślacie się, kamerka rejestruje obraz, który rozpościera się za słupkiem, a następnie wysyła obraz do projektora. Ten wyświetla obraz na materialne na słupku i w ten sposób likwiduje martwą strefę. Pierwszy prototyp miał pewną wadę. Migotanie projektora sprawiało, że pasażerowie odczuwali dyskomfort, a mianowicie bolała ich głowa.

Reklama

Alaina jednak poradziła sobie z tym problemem, wykorzystując specjalny materiał, który działał jak odblask, czyli odbijał światło projektowa w jego kierunku. Teraz obraz wyświetlany na słupku A jest widoczny tylko dla kierowcy. Nastolatka wygrała ze swoim pomysłem w konkursie Broadcom MASTERS i zgarnęła nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów z Samueli Foundation Prize.

Na razie nie wiadomo, czy urządzenie nastolatki trafi do masowej sprzedaży lub będzie instalowane w nowych pojazdach, ale najważniejsze, że tak młodzi ludzie mają tak innowacyjne pomysły i tworzą je z myślą o poprawie bezpieczeństwa nie tylko podróżujących, ale również tych, którzy znajdują się w bliskim otoczeniu pojazdów. Jest to bardzo ważne, bo z roku na rok na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ScienceFairBlindSpotMovie2019

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy