Bill Gates chce sprawić, że samoloty będą latały na…alkoholu

Jeden ze startupów ufundowany przez Billa Gatesa, przekazał wysoki grant na projekt stworzenia nowego rodzaju zrównoważonego paliwa lotniczego. Ma ono być oparte na alkoholu. Jego użycie ma znacząco zniwelować wpływ branży lotniczej na środowisko.

Startup Breakthrough Energy przekazał grant w wysokości 50 milionów dolarów firmie LanzaJet’s Freedom Pines Fuels, która opracowuje nowe paliwo do samolotów na bazie alkoholu. Dotacja dotyczy wybudowania zakładu produkcji w Soperton, gdzie LanzaJet ma uruchomić masową produkcję swojego ekologicznego paliwa. Dla Billa Gatesa to znaczący krok w poszukiwaniu nowych możliwości zrównoważonego rozwoju.

Alkohol na ratunek planecie

Bill Gates słynie z działania na rzecz środowiska. Teraz na specjalnym wydarzeniu BESummit2022 zapowiedział rozwiązanie problemu emisji gazów cieplarnianych przez branżę lotniczą.

Reklama

Tym rozwiązaniem ma być zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), oparte na alkoholu. Sam SAF to nic nowego i próby jego tworzenia trwają od lat. Powstają ze zrównoważonych surowców jak odpady rolnicze. Jednak koszty produkcji znaczącą hamują rozwój tej technologii.

LanzaJet postanowił opracować swój SAF na bazie etanolu, stosowanego w alkoholach. Tańsze koszty produkcji paliwa z wykorzystaniem tego surowca sprawiły, że firma szybko zaczęła tworzyć cały zakład. Pierwsze efekty przykuły uwagę Billa Gatesa, który poprzez Breakthrough Energy przeznaczył 50 milionów dolarów na jego dokończenie i rozpoczęcie masowej produkcji nowego paliwa już w 2023.

Czym jest dokładniej jest paliwo oparte na etanolu?

LanzaJet zapewnia, że ich paliwo zmniejszy emisję gazów przynajmniej o 70%. Przy procesie produkcji paliwa z etanolu wyciąga się wodę, tworząc etylen, który jest bazą SAF firmy LanzaJet. Produkcja jest szybka, tania i nie wpływa na środowisko. Dzięki temu paliwo wykorzystujące podstawowy składnik popularnych alkoholi może być przyszłością dla transportu lotniczego. LanzaJet potwierdziła już skuteczność i bezpieczeństwo swojego paliwa, zaopatrując nim część lotów linii Virgin Atlantic i All Nippon. Możliwe przejście samolotów na paliwo oparte na etanolu, nie będzie wiązało się z przebudową całej infrastruktury lotniczej. Obecne samoloty mogą na nim operować bez problemu.

Wsparcie Billa Gatesa i przyszłość nowego paliwa

Przekazane przez multimiliardera dotacji, jest nie tylko kluczową decyzją w rozpoczęciu produkcji nowego paliwa SAF, ale także w rozwoju rynku zrównoważonego paliwa. Po uruchomieniu zakładu w 2023 roku LanzaJet planuje produkcje 34 milionów litrów paliwa etanolowego rocznie. Podwoi to produkcję SAF na rynku amerykańskim. Przy tym ciągły rozwój produkcji zakłada otwarcie nowych placówek w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Dotacja Billa Gatesa dla LanzaJest może otworzyć nowe rynki zapotrzebowania na zrównoważone paliwa lotnicze. Dzięki temu niedługo faktycznie nasze samoloty mogą latać na alkoholu.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekologia | Bill Gates
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy