Bosch prezentuje nowy system alarmowo-ratunkowy dla motocyklistów

Niemiecki koncern zaprezentował właśnie swoje nowe rozwiązanie, którego zadaniem jest ratowanie życia motocyklistów, a wszystko przez automatyczną detekcję kolizji i powiadamianie odpowiednich służb.

Help Connect, bo tak nazywa się ta usługa, to nowe system połączeń alarmowych, który automatycznie zadzwoni po pomoc, kiedy wykryje wypadek drogowy. Tyle że w odróżnieniu od podobnych rozwiązań dostępnych na rynku, tym ram nie jest dedykowany kierowcom prowadzącym samochody, ale motocyklistom. Jak bowiem wyjaśnia Bosch w specjalnym wpisie zapowiadającym usługę „ryzyko śmierci w wypadku jest ciągle 20 razy wyższe dla motocyklistów niż kierowców samochodów”, dlatego tak ważne jest, by ci w potrzebie otrzymali pomoc najszybciej, jak to jest możliwe.

Reklama

Help Connect polega na bezwładnościowym sensorze, czyli jednostce będącej częścią systemu kontroli stabilności motocykla Bosch MSC. Mierzy on przyspieszenie motocykla i jego prędkość kątową 100 razy na sekundę, dając systemowi informację o aktualnej pozycji motocykla i kącie jego nachylenia. Co więcej, całość wspierana jest przez zintegrowany algorytm wypadkowy, aby precyzyjnie ustalić, czy motocykl faktycznie jest uczestnikiem wypadku, czy na przykład po prostu się przewrócił, bo został źle ustawiony przez właściciela.

Jeśli system na podstawie tych wszystkich danych ustali jednak, że motocyklista uległ wypadkowi, błyskawicznie podzieli się tymi informacjami z Bosch Service Center. Jeśli to ustali, że wypadek jest poważny, może nawet użyć smartfona motocyklisty, żeby ustalić jego lokalizację i powiadomić odpowiednie służby, które szybko ruszą mu z pomocą. Początkowo system Help Connect będzie dostępny jedynie w rodzinnym kraju firmy Bosch, czyli Niemczech, ale koncern ma już plany rozszerzenie jego zasięgu również o rynek międzynarodowy, żeby motocykliści byli bezpieczniejsi wszędzie. Kiedy to nastąpi? Niestety nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie, ale zakładamy, że firma będzie testować swoje nowe rozwiązanie na rodzimym rynku co najmniej kilka miesięcy.

Źródło: GeekWeek.pl/Bosch

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama