Fizycy wytłumaczyli Elonowi Muskowi, dlaczego w Cybertrucku popękały okna
Prezentacja nowego, zjawiskowego pojazdu od Tesli wzbudziła wiele kontrowersji, ale najwięcej teraz w sieci mówi się o wielkiej wpadce podczas testu pancernych szyb w Cybertrucku. Fizycy wzięli to pod lupę.
Okazuje się, że pancerne Tesla Armor Glass naprawdę są odporne na rzuty stalowymi kulami, ale tylko w pewnych warunkach, którzy najwidoczniej inżynierowie nie przewidzieli. Pierwsza część prezentacji pojazdu związanej z pancernymi szybami przebiegła idealnie. Kule spadały na szybę z różnych wysokości i to na Tesla Armor Glass nie robiło żadnego wrażenia.
Sprawy przybrały jednak inny, nieoczekiwany obrót, gdy Franz von Holzhausen, główny projektant Tesli, rzucił stalową kulę w okno z bliskiej odległości. Szyba natychmiast pękła. Podobnie stało się również z drugą szybą. Tak samo byłoby ze wszystkimi kolejnymi. Dlaczego? Fizycy tłumaczą, że szyba Tesla Armor Glass najlepiej działa wówczas, gdy znajduje się poza ramą i może swobodnie wibrować. Dzięki temu amortyzuje siłę uderzenia.
Tymczasem osadzona w stalowej ramie drzwi i karoserii Cybertrucka, była wyjątkowo mocno usztywniona, więc nie mogła swobodnie wibrować. W efekcie tego powstały tak potężne naprężenia, że szyba nie wytrzymała i popękała. Wszystko wskazuje na to, że inżynierowie wcześniej nie sprawdzili, czy szyba wstawiona w stalowe ramki drzwi pojazdu wytrzyma rzut kulą lub wiedzieli, że nie wytrzyma, ale nie mieli już czasu tego poprawić przed prezentacją i zrobią to w najbliższym czasie.