Inwigilacja ma też dobre strony. Innowacyjny system na ulicach ocali Wam życie

Honda ma wspaniały i bardzo praktyczny pomysł na wykorzystanie wielu oczu wielkiego brata w służbie zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom i przechodniom.

Honda ma wspaniały i bardzo praktyczny pomysł na wykorzystanie wielu oczu wielkiego brata w służbie zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom i przechodniom.

Gigant motoryzacyjny z Kraju Kwitnącej Wiśni stworzył innowacyjny system zbierania informacji ważnych dla kierowców, tak naprawdę wykorzystując technologie i dane, które są dostępne od bardzo dawna, ale dotychczas przez nikogo nie branie po uwagę.

W czasie jazdy po mieście, to właśnie na skrzyżowaniach dochodzi do największej ilości wypadków. Dlatego na nich i w ich pobliżu instalowanych jest najwięcej kamer monitoringu. Zbierają one cenne dane na temat samochodów i rejestrują każde wydarzenie w całym 360-stopniowym polu widzenia.

Inżynierowie Hondy postanowili więc wykorzystać te informacje i przesyłać je bezpośrednio do kierowców samochodów. System działa na bardzo prostej zasadzie. Gdy sztuczna inteligencja wykryje na obrazach z kamer zbliżające się zagrożenie, np. wchodzącego na czerwonym świetle na ulicę przechodnia oraz nadjeżdżającą karetkę pogotowia lub wóz strażacki, to w samochodzie, a dokładnie na wyświetlaczu usytuowanym na kokpicie przy szybie, pojawi się stosowny alert.

Reklama

Inwigilacja ma też dobre strony. Kamery na skrzyżowaniach ocalą Wam życie. Fot. Engadget/Honda.

W ten sposób kierowca z wyprzedzeniem dowie się o zbliżającym się niebezpieczeństwie i będzie miał trochę więcej czasu na podjęcie odpowiednich kroków, aby nie dopuścić do tragedii. Niebawem na świecie zacznie szybko rozrastać się superszybka sieć 5G, która umożliwi o wiele szybszą wymianę informacji pomiędzy inteligentnymi urządzeniami.

Nowe pojazdy to naszpikowane elektroniką poruszające się na czterech kołach komputery, dlaczego więc nie wykorzystać inteligentnej infrastruktury, aby wnieść na nowy poziom bezpieczeństwo w miastach?! Japończycy przeprowadzili z pełnym sukcesem testy takiej technologii w mieście Marysville w Ohio, i na tym przykładzie pokazali, że można zrobić to w prosty sposób, a jednocześnie jaki efektywny.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Engadget/Honda

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy