Koniec popularnej zniżki na bilety PKP. Za kilka tygodni zapłacisz więcej
PKP planuje wkrótce zlikwidować popularną w ostatnich latach zniżkę na bilety. Została ona wprowadza w trakcie trwania pandemii i zostanie wycofana za kilka tygodni. To oznacza, że przysługująca do tej pory niższa opłata w wysokości 33 proc. przestanie obowiązywać i za bilety PKP trzeba będzie płacić więcej.
Okres pandemiczny sprawił, że pojawiły się różne udogodnienia (o utrudnieniach nie wspominajmy). W tym związane z tańszymi biletami na przejazdy pociągami PKP. To zniżka wprowadzona w styczniu 2021 r. Jednak w lipcu tego roku zagrożenie pandemiczne zostało w Polsce zniesione. Dlatego niższa opłata na bilety wkrótce przestanie obowiązywać.
Popularna zniżka na bilety PKP zniknie pod koniec grudnia
Wspomniana zniżka na bilety PKP wprowadzona niespełna dwa lata temu miała honorować dawców krwi i zachęcać do uczestnictwa w tej akcji. Dzięki temu osoby oddające krew mogły liczyć na 33 proc. ulgę na zakup przejazdów pociągami. Dotyczyło to pierwszej i drugiej klasy składów TLK i IC oraz drugiej EIC i EIP.
Ulgi przysługiwały osobom w postaci dokumentów wydanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa utworzone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (MSWiA).
Wydawane zaświadczenia miały ważność na sześć miesięcy i zawierały następujące informacje:
a) datę wydania,
b) imię i nazwisko dawcy krwi,
c) numer PESEL dawcy krwi,
d) informację o oddaniu 3 donacji krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID‑19.
Niestety wraz z 30 grudnia zniżka przestaje obowiązywać i wszystkie wydane do końca czerwca dokumenty stracą ważność.
Przewoźnicy ponieśli spore straty
Warto dodać, że podróżujący mogli zaoszczędzić w ten sposób niemałe pieniądze, ale sumarycznie dla linii kolejowych przyniosło to spore straty finansowe. Informacje na ten temat przekazał wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.
Wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2,786 mln zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika.
Wspomniana ulga na bilety została wprowadzona czasowo, co było związane z sytuacją pandemiczną w kraju i zostaje wycofana. Oczywiście decyzja nie ma wpływu na pozostałe zniżki na przejazdy pociągami, które obowiązują w kraju, w tym okresowo. Pozostają one bez zmian. Pamiętajmy też, że bilety na przejazdy pociągami można wygodnie kupować w aplikacjach.
Polecamy na Antyweb: Czym Google One różni się od Dysku Google?