Opona przyszłości Michelina będzie seryjnie montowana w najnowszych samochodach

Znany na całym świecie i ceniony producent ogumienia do wszelkiej maści pojazdów, niedawno zaprezentował swój koncept opony przyszłości, która posiada same zalety, a co najważniejsze, uczyni podróżowanie bardziej ekologicznym.

Znany na całym świecie i ceniony producent ogumienia do wszelkiej maści pojazdów, niedawno zaprezentował swój koncept opony przyszłości, która posiada same zalety, a co najważniejsze, uczyni podróżowanie bardziej ekologicznym.

Mowa tutaj o oponie Uptis. Składa się ona ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych ramion w formie żeber. Jej użytkownicy w ogóle nie będą musieli zawracać sobie głowy prawidłowym ciśnieniem powietrza w oponach, bo zwyczajnie go tam nie ma. Jednocześnie opona posiada wszystkie atrybuty tradycyjnej opony.

Podróżując po miejskich drogach, autostradach lub po ciężkim terenie, nie będzie trzeba martwić się o przebitą oponę, co często kończy się nieudaną wycieczką lub po prostu stratą czasu. Michelin zalewnia, że Uptis cechuje się większą odpornością na uszkodzenia, łatwiejszym montażem, wydajnością, dłuższym czasem pracy i mniejszymi kosztami eksploatacji dla jej właściciela, w porównaniu z tradycyjnymi oponami.

Reklama

Kluczowym elementem dla firmy i jej dbałości o środowisko naturalne, jest jednak ekologiczny wymiar jej zastosowania. Największym problemem kierowców jest kwestia utrzymania prawidłowego ciśnienia w oponach. Oczywiście w nowych pojazdach stosuje się czujniki, które informują kierowców, że trzeba oponę dopompować, jednak by to uczynić, potrzebna jest wizyta np. na stacji paliw.

Za niskie ciśnienie w tradycyjnych oponach skutkuje ich szybszym zużyciem, zwiększa spalanie pojazdu i obniża bezpieczeństwo, szczególnie w złych warunkach pogodowych. Eksperci szacują, że opony przyszłości pozwolą ograniczyć bezsensowną produkcję 200 milionów opon rocznie dla klientów, którym przedwcześnie zużywają się tradycyjne opony.

Michelin nawiązał współpracę z General Motors. Koncerny zapowiedziały, że już w 2024 roku niektóre modele samochodów, produkowane na terenie Stanów Zjednoczonych, będą seryjnie wyposażane w Uptisy. Z najnowszych informacji wynika, że pierwszym pojazdem będzie Chevrolet Bolt EV.

Warto tutaj dodać, że Michelin od jakiegoś czasu oferuje już oponę przyszłości do zastosowań w pojazdach przeznaczonych do off-roadu. Opona X Tweel UTV spisuje się świetnie i w żadnym aspekcie nie ustępuję tradycyjnych tego typu konstrukcjom.

Źródło: GeekWeek.pl/Michelin/General Motors / Fot. Michelin

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy