Renault poważnie myśli o testach autonomicznych robo-taxi w Warszawie

Francuski koncern testuje już technologie autonomiczne w swoich pojazdach na ulicach największych rodzimych miast. Ale na tym nie poprzestanie. Władze Renault poważnie rozważają tego typu testy również w Warszawie.

Zapowiedzią przyszłości, która nie do poznania odmieni świat motoryzacji i podróżowania, jest najnowszy prototyp o nazwie EZ-GO, który pojawił się w stolicy Polski. Prezentacja tego futurystycznego pojazdu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Na pokładzie tej ciekawej maszyny nie znajdziemy kierownicy, pedałów i lusterek. Pojazd prowadzi się w pełni sam. Jego pasażerowie mogą tylko rozsiąść się wygodnie w komfortowych fotelach, zająć swoimi sprawami i przy tym cieszyć się bezpieczną jazdą.

Renault dostrzega szybki rozwój najróżniejszych technologii przyszłości w Polsce. Nasz rynek z roku na rok coraz bardziej otwiera się na nowe rozwiązania w kwestiach podróżowania. Pojazdy autonomiczne są jednymi z nich, gdyż oferują wszystko to, czego potrzebują i oczekują nowocześni ludzie chcąc szybko przemieszczać się nie tylko po miastach, ale również po całym świecie.

Reklama

Koncerny samochodowe chcą wspólnie z polskimi władzami zasiąść do opracowania odpowiednich przepisów regulujących możliwość testowania takich technologii w naszym kraju. Nie jest tajemnicą, że Polska odstaje pod tym względem od dużej części Europy i całego świata. Jednak to zmieni się w ciągu 2-3 lat, przynajmniej tak zapowiada rząd. Na razie uzyskanie zgody na testy całkowicie autonomicznych pojazdów to przejście przez mękę.

Co ciekawe, Renault chce też zrealizować w Polsce swój innowacyjny pomysł wykorzystania elektrycznych pojazdów do ustabilizowania krajowej sieci energetycznej. Chodzi tutaj o technologię V2G (vehicle-to-grid), która oferuje możliwość pobierania i oddawania energii z uwzględnieniem aktualnych potrzeb systemu energetycznego. Taki energetyczny ekosystem pozwala na poczynienie ogromnych oszczędności z dbałością o środowisko naturalne.

Francuski koncern w ciągu 3 lat będzie posiadał w swojej gamie samochodów aż 8 w pełni elektrycznych modeli oraz 15 korzystających z funkcji autonomicznych, na razie na trzecim poziomie autonomiczności.

Źródło: GeekWeek.pl/Renault / Fot. Renault

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy