Tesla pokazała, jak dla chorych na CoVID-19 buduje respiratory z części samochodowych

Jakiś czas temu Donald Trump wezwał rodzime koncerny motoryzacyjne i zbrojeniowe do budowy tysięcy respiratorów do oddziałów intensywnej terapii dla najciężej chorych na CoVID-19. Zobaczcie, jak powstają w Tesli.

Elon Musk niemal natychmiast zareagował na wezwanie i kilka dni temu dostarczył do placówek medycznych pierwszą paczkę 1000 uproszczonych wersji respiratorów. Tesla opublikowała z tej okazji, na swoim kanale na serwisie YouTube, materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć realizację tego wspaniałego projektu od samej koncepcji aż po produkcję respiratorów.

Co ciekawe, powstają one z części do elektrycznych samochodów, tych samych, z których na co dzień w fabryce składa się pojazdy Tesli. Inżynierowie informują, że sterowanie respiratorami odbywa się za pomocą paneli dotykowych z Modelu 3. Również inne części, jak np. okablowanie czy silniczki, są podstawowymi elementami wyposażenia Modelu S czy Modelu X.

Reklama

Tesla produkuje nie tylko respiratory. Firma Elona Muska dostarczy do placówek medycznych również przyłbice i maseczki ochronne. Jeśli pandemia w USA potrwa do końca roku, to w pełni autonomiczne pojazdy Tesli będą woziły pomiędzy szpitalami krew do transfuzji i sprzęt medyczny.

Na wezwanie Donalda Trumpa odpowiedziały też inne amerykańskie koncerny, a wśród nich znalazł się General Motors i Ford. Podobne akcje odbywają się również w Europie. Tymczasem w Polsce, naukowcy opracowali patent na przerobienie respiratorów w ten sposób, by jednocześnie mogło z niego korzystać dwoje pacjentów.

Źródło: GeekWeek.pl/Tesla / Fot. Tesla

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy