W Chinach po drogach jeżdżą już pierwsze w pełni autonomiczne taksówki [FILM]

Chociaż to nie Chiny, tylko USA przodują na świecie w technologiach autonomicznych, to jednak firmy z Państwa Środka gonią swoją konkurencję, a efekty tego już dobrze są widoczne na ulicach metropolii.

Dwa miesiące temu koncern Baidu zalał ulice Pekinu, stolicę Chin, setkami robo-taksówek Apollo, które wożą mieszkańców po praktycznie całym mieście, a teraz kolejna firma oferuje podobne usługi w Shenzhen. Mówimy tutaj o nie byle jakim graczu, bo o firmie AutoX, która należy do koncernu Alibaba.

Na dobry początek po mieście porusza się już 25 samochodów Chrysler Pacifica. To te same pojazdy, jakie oferuje amerykańska firma Waymo w Phoenix, która jako pierwsza na świecie uruchomiła taką usługę. Szkoda, że w Europie na razie możemy pomarzyć o podróżach takimi pojazdami. Tymczasem w Chinach i Stanach Zjednoczonych jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe floty robo-taksówek.

Reklama

Rządy obu krajów zapowiadają, że przyszłość podróży po miastach będzie należeć do tego typu transportu. Uzupełni go transport powietrzny, w postaci latających taksówek. Władze chcą, by ceny przejazdów robo-taksówkami na typowych trasach docelowo nie przekraczały dolara.

Koncern Baidu i Alibaba mają już floty autonomicznych taksówek składające się z setek pojazdów. Obecnie obsługują one regularnie i pilotażowo blisko 1500 kilometrów dróg w największych chińskich metropoliach. Baidu może również pochwalić się najdłuższym w Państwie Środka odcinkiem obsługiwanym przez autonomiczne taksówki i jednym z najdłuższych na świecie. Odcinek w mieście Pekin, Changsha i Cangzhouma ma aż 700 kilometrów.

Chińskie koncerny nie spoczną jednak na laurach. Sieć dróg i flota pojazdów ma być bezustannie powiększana do momentu aż obejmie cały kraj. Rząd planuje w przyszłości zwiększyć prawa przysługujące pojazdom w pełni autonomicznym i napędzanym ekologicznymi źródłami energii. W praktyce będzie to oznaczało, że posiadacze takich pojazdów lub ich pasażerowie, będą mogli liczyć na pierwszeństwo przejazdów na skrzyżowaniach i specjalne miejsca do parkowania w zatłoczonych miastach.

Źródło: GeekWeek.pl/Baidu/Alibaba / Fot. AutoX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy