Streetwear to nie moda. To styl bycia

Coraz więcej mężczyzn chce wyglądać nietuzinkowo, dopasowując ubiór do stylu bycia. Ale jak to zrobić, mając do dyspozycji sieciowe sklepy wielkich koncernów, oferujące ten sam asortyment na całym świecie? Alternatywą jest streetwear, czyli moda uliczna proponowana przez małe marki odzieżowe i niezależnych projektantów.

Modę często określa się przez pryzmat dobrze ubranych celebrytów brylujących na bankietach i oficjalnych eventach. Któż z nas nie chciałby posiadać w swojej szafie najmodniejszej rzeczy w danym sezonie? Streetwear daje nam takie możliwości, łącząc w sobie unikatowość i najnowsze trendy. W wolnym tłumaczeniu termin streetwear oznacza modę uliczną. Charakteryzuje się tym, że ludzie w oryginalny sposób podkreślają swój styl, wyrażają siebie za pomocą ubioru.

Unisex wiodącym motywem


Coraz więcej niezależnych marek modowych pojawia się na polskim rynku. Wzrasta ilość młodych projektantów, którzy w ramach swojej pasji projektują wyjątkowe rzeczy, dzięki którym wygląda się niepowtarzalnie. Większość firm odzieżowych powstała z myślą o kobietach, gdyż z reguły to płeć piękna uwielbia być modnie ubrana. Jednak ta dysproporcja powoli się wyrównuje!

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn przywiązuje wagę do tego, aby ich wygląd był nietuzinkowy. Sklepy w centrach handlowych kierują swoje oferty do jak największej liczby konsumentów. Masowe  produkty z galerii handlowych z reguły są gorszej jakości, a popularność danego modelu jest tak duża, że nie problem spotkać nieznajomą osobę w tej samej rzeczy. Firmy streetwearowe, które obecnie powstają, nie są stricte skoncentrowane na którąś płeć. Trudno znaleźć marki, które projektują tylko dla mężczyzn. Wiodącym motywem jest unisex, czyli zacieranie w modzie granic pomiędzy tym co damskie i tym, co męskie.

Uliczna moda made in Poland


Ubrania od projektantów charakteryzują się tym, że są to projekty oryginalne, unikatowe, czasami pojedyncze, bądź w kilku egzemplarzach. Zatem istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zobaczymy na ulicy wielu ludzi podobnie ubranych. Rynek z męską odzieżą tylko z pozoru jest bardziej okrojony. Wystarczy jednak poszukać informacji w Internecie, by znaleźć niezliczoną liczbę sklepów. Istnieje wiele firm zajmujących się produkcją nieprzeciętnej męskiej odzieży, aczkolwiek wydaje się, że tylko kilku z nich uda się utrzymać na polskim rynku na dłuższą metę. Dlatego firmy, które powstają tylko po to, aby pobawić się modą i zaistnieć na chwilę, nie poradzą sobie z napływającą konkurencją.

Aby zaistnieć i wypromować  nową markę najlepszym kanałem przepływu informacji jest Internet. W dość łatwy sposób można się tutaj zareklamować,  np. poprzez założenie własnej strony, fanpage’a na Facebooku oraz przez umieszczenie  swojej  kolekcji w sklepie internetowym, choćby na www.shwrm.pl, który daje niebywałe możliwości dla młodych projektantów.

Równie ważną formą promocji są różnego rodzaju targi czy wyprzedaże miejskie, na których projektanci i inni artyści prezentują swoje kolekcje. To bardzo istotna aktywność promocyjna, której największą zaletą jest to, że potencjalny klient może zobaczyć daną rzecz, dotknąć jej, przymierzyć, a nawet dostać rabat. Niestety, z reguły ubrania autorskie kosztują dość drogo. Takiego typu eventy są bardzo ważne z punktu widzenia, nie tylko twórcy, ale i nabywcy ubrań: po pierwsze klient może osobiście poznać artystę, po drugie ocenić jakość materiału i wreszcie wycenę samego artysty.

Reklama

Gdzie szukać modnych streetwearowych ubrań?


W Polsce istnieją wyróżniające się marki modowe, które mają bardzo duży potencjał na dłuższe zaistnienie, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Firmy, które zaledwie kilka miesięcy temu pojawiły się na rynku, dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nadają wyraz polskiemu street wearowi.


Borska
Jest to niezależna marka, ograniczona jedynie własnymi ideami. Ma ambicję, by tworzyć dla mężczyzn, interesujących się modą i swoim wizerunkiem. To, co charakteryzuje tę markę to prostota w formie. Ograniczona paleta barw i dobrej jakości materiały - głównie dzianiny. Borska ma swojego fanpage’a na Facebooku, a ubrania tej marki można obejrzeć na stronie internetowej www.shwrm.pl. - mówi Iza Borska, projektantka.

Aloha from deer
Promocja naszej marki od początku i z założenia opiera się na portalach społecznościowych oraz w magazynach i witrynach poświęconych modzie. Początki również zawdzięczamy blogerom, którzy podejmują się pisania o nowościach na rynku modowym, w tym i o nas. Polski streetwear radzi sobie świetnie. Plac Zbawiciela w Warszawie wieczorami tętni streetem z dobrej półki. Aby ruszyć z własną firmą trzeba być bardzo upartym, odważnym i wprost proporcjonalnie do pasji, podejmować się wszelkich realizacji - przyznają projektanci Aloha From Deer.

Produkty tej marki można znaleźć na stronie internetowej www.alohafromdeer.com.

Fly high
Jest to marka projektująca głównie rzeczy typu unisex, jednak wiele projektów  Fly High skierowanych jest tylko do mężczyzn.

- Generalnie jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, jak szybko Fly High przyjął się w szeregi polskiego streetwearu. Był to całkiem spontaniczny projekt i nie spodziewaliśmy się tak dobrego odbioru. Promujemy się oczywiście za pomocą Internetu. Działamy głównie na Facebooku, na naszej stronie internetowej www.flyhighstore.pl. Showroom (www.shwrm.pl), na którym również można znaleźć nasze rzeczy, promuje nas równie skutecznie. Mimo że nie istniejemy długo w branży, to już zdążyliśmy zauważyć, że jest kilka silnych polskich marek, które zaczynają działać poza granicami naszego kraju i to z powodzeniem! Poza tym coraz więcej ludzi poszukuje czegoś więcej, niż to co prezentują znane sieciówki. Chcą być oryginalni, niepowtarzalni, zaczynają poszukiwać. Tak, zdecydowanie jest przyszłość dla polskiego streetwearu. Żeby stworzyć swoją firmę przede wszystkim potrzebny jest pomysł i konsekwencja w dążeniu do jego realizacji - radzi Agata Deręgowska, właścicielka Fly High. 

Streetwear nabiera znaczenia


Jak zatem powinni ubierać się mężczyźni w dzisiejszych czasach? Każdy facet powinien znać swoje upodobania i przywiązywać wagę do jakości ubrań. Warto czasami zaopatrywać się w ciuchy od projektantów albo szukać perełek na wyprzedażach, aby potem wyglądać oryginalnie i przyciągać wzrok równie stylowych kobiet!

Nie ma co ukrywać - męski streetwear  nabiera coraz większego znaczenia w świecie mody. Coraz lepiej radzi sobie na krajowym rynku modowym i zapowiada się, że na długo zagości na naszych ulicach. W Polsce istnieje wiele autorskich marek, godnych uwagi. Z dnia na dzień  powstają nowe firmy designerskie, co daje nam jeszcze większy wybór i możliwości na wyrażenia samego siebie za pomocą ubioru.

Paulina Milczarek


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: projektant mody | t-shirt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy